[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

بدون بروکراسی، همراه با خیرین ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز شیراز گفت: جایگاه این مجمع در سطح کشور اول و تمامی‌ اقدامات ما در قالب طرح و برنامه‌های تأثیرگذار بصورت الگوی کشوری درحال برداشت برای سایر کلانشهر‌های کشور است اما نگرانی ما از روند فعلی امور به‌گونه‌ای است که می‌ترسیم دیگر کلانشهر‌های کشور از ما سبقت بگیرند و ما نتوانیم مقام خودمان بر سکوی اول را حفظ کنیم.
سیدعبدالرضا دستغیب معتقد است پیشرفت امور نیازمند توجهمسئولان شهری و استانی به موضوع خیرین است و البته بی‌توجهی‌ها به این مقوله می‌تواند دستاوردهای گذشته را محکوم به شکست کند. وی در گفت‌وگوی اختصاصی خود با شیرازنوین گفت: خیرین شیرازی تمام‌قد برای حمایت از فعالیت‌های شهری -و بطور مشخص آن دسته از امور که از توان اعتبارات دولتی خارج است- وارد گود شده‌اند، چه از نظر پرداخت هزینه‌های جاری و چه وقت گذاشتن برای حضور در اجرای امور و این از خودگذشتگی نیازمند حمایت است. بطوری که به هرمیزان مدیران شهری با خیرین همکاری داشته باشند، خیرین چندبرابر آن مشارکت خواهند کرد. ذکر این نکته نیز لازم است که همکاری خیرین را می‌تواند در حوزه امور شهری به کسب یک درآمد پایدار و حلال توصیف کرد. افرادی که ادعایی ندارند و در گمنامی ‌به فعالیت می‌پردازند. 
عبدالرضا دستغیب با بیان شرح خدمات خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز در بخش‌های مختلف اظهار داشت: خیرین در قالب همیاران ترافیک، همیاران فضای سبز شهری، ساخت و اداره سرای یار مهربان، ساخت کتابخانه در بوستان‌ها، ساخت زمین چمن مصنوعی، ساخت نمازخانه در بوستان‌ها، ساخت مراکز خوداشتغالی بانوان، ساخت درمانگاه، سقاخانه، تکمیل مساجد در بوستان‌های بزرگ شهری، ساخت زمین‌های ورزشی چندمنظوره، خرید و نصب صندلی‌های شهری و کاشت درخت، مشارکت گسترده‌ای داشته‌اند که تمام موارد می‌تواند به نفع مدیریت شهری و مردم خوب شیراز تمام شود. از طرفی این روند به‌عنوان الگو مورد توجه و برداشت مدیران سایر کلانشهر‌ها قرار گرفته است. 
وی گفت: خیرین تاکنون مشارکت خوبی در امور مدرسه‌سازی، مسجدسازی و حتی امور سلامت داشته‌اند اما باید نیازهای روز را درنظر گرفت و این نیاز‌های اساسی را در قالب یک برنامه و یا بسته سرمایه‌گذاری به خیرین ارائه کرد. چراکه آنان علاقمندبه سرمایه‌گذاری معنوی در امور هستند. وی مدیریت شهری را در شیراز به بازخوانی پرونده خیرین شهرساز دعوت کرد و گفت: این امر می‌تواند به کسب یک درآمد پایدار و حلال ختم شود. به گفته دستغیب این روزها شهر‌ها را نمی‌توان بدون مشارکت مردم و خیرین ساخت و اداره کرد. 
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز خاطرنشان کرد: ما برای همه نوع سلایق که مورد درخواست خیرین است فرصت حضور ایجاد کرده‌ایم به شرطی که این امور در حیطه اجرا بدون بروکراسی‌های پیچیده اداری انجام شود و مدیریت شهری و مدیران ارشد استانی با خیرین همراهی داشته باشند. 
وی گفت: ما امروز شاهد حضور همیاران ترافیک در شیراز هستیم که با اراده‌ای قوی و با هدف تسهیل ترافیک، بدون چشم‌داشت مادی بر سر تقاطع‌های پرازدحام حاضر شده‌اند. امروز حدود 300نفر از مردم در قالب همیار ترافیک درحال آموزش‌های لازم هستند و حدود 100نفر از ایشان بصورت فعال در کنار پلیس راهور مشغول خدمت به مردم هستند. ما همچنین در بخش دیگری از وجود همیاران فضای سبز  نیز برخورداریم که در بوستان‌های شیراز در حفظ و نگهداری فضای سبز کوشا هستند و بقولی در این حوزه امر به معروف می‌کنند تا مردم به ارزش این محیط بیشتر واقف باشند. 
ما امروزه حضور خیرین فرهنگ‌دوست را در عرصه شهری شاهدیم. این گروه معتقدند که با بحران جدی کتاب‌نخوانی مواجه هستیم لذا با ورود پرمعنا و محبت خود سرای یار مهربان را در پایانه‌های شهری ایجاد کرده‌اند. اینها در ترویج کتابخوانی، به تبادل کتاب با مردم اقدام می‌کنند. 
به گفته دستغیب ساخت کتابخانه بصورت جدی مورد توجه خیرین است و در بوستان‌هایی که کتابخانه احداث شده این مکان‌ها با اعتباری بالغ بر 200میلیون تومان در اختیار معاونت فرهنگی شهرداری و اداره کل کتابخانه قرار گرفته است. همچنین برای ساخت نمازخانه در بوستان‌های شیراز بالغ بر 72میلیون تومان از سوی خیرین هزینه شده است. ساخت زمین چمن مصنوعی دیگر هدف خیرین در شهر شیراز است که زمین چمن مصنوعی کوشک‌میدان در جنوب شهر با اعتبار 450میلیون تومان احداث و در اختیار معاونت فرهنگی شهرداری قرار گرفته است. دستغیب اضافه کرد: با رویکرد احترام و عزت بخشیدن به بانوان نیازمند و یا در معرض آسیب، مرکز خوداشتغالی حضرت فاطمه زهرا (س) در محله کوشک‌میدان در 3طبقه با اعتباری بالغ بر 600میلیون تومان احداث شده و در اختیار شهرداری منطقه 5 قرار گرفته است. این مرکز در دو شیفت، بانوان بی‌سرپرست و یا بدسرپرست را به خوداشتغالی رسانده است. 
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز در ادامه یادآور شد: درمانگاه درحال ساخت خیرین در منطقه سهل‌آباد با حدود 2میلیارد تومان اعتبار یکی از شاه‌کارهای خیرین حوزه سلامت شهری است. همچنین خیرین با صرف 250میلیون تومان اعتبار هشت سقاخانه مجهز در مناطق مختلف شهری ایجاد کرده‌اند. 
همچنین در بخش دیگری از فعالیت‌های خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز می‌توان به تکمیل ساخت مسجد الغدیر در بوستان دراک اشاره کرد. خیرین با صرف یک میلیارد و800میلیون تومان وعده بهره‌برداری از این مسجد را تا عید غدیر داده‌اند.  به گفته سیدعبدالرضا دستغیب خیرین اقدام به ساخت مسجد امام حسن مجتبی (ع) در مسیر جاده پل فسا با اعتباری بالغ بر 450میلیون تومان کردند که پس از ساخت تحویل شهرداری منطقه 5 شد. ساخت زمین ورزشی  چندمنظوره در مهدی‌آباد کتس‌بس با اعتبار یک میلیارد و700میلیون تومان، از دیگر دستاورد‌های حضور خیرین شیرازی در عرصه‌های خدمت است.
 دستغیب در ادامه از ارائه بسته جدیدی به خیرین خبر داد و گفت: این روزها خیرین به مقوله فضای سبز ورود پیدا کرده‌اند که طی آن در یک محله 570اصله درخت و در محله‌ای دیگر 500اصله درخت بنام پدران فقید خود کاشت کردند. خرید و نصب 16صندلی در سطح شهر دیگر اقدام خیرین برای تقویت مبلمان شهری بوده است. 
این مسئول از خیرین داخلی و خارجی -آن دسته از ایرانیان مقیم کشورهای دور و نزدیک- خواست برای اعتلای شهر زادگاه خود ورود کرده و تلاش خود را دوچندان کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی