[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۲
  • دوره جدید

سیدحسن خمینی: سن مدیریتی در کشور ما پیر شده است، روزنامه شیراز نوین

ایلنا؛ یادگار امام با انتقاد از پیر شدن سن مدیریتی کشور تأکید کرد: تردیدی نیست که این پیری به پیری در تصمیم‌گیری منجر می‌شود. حجت‌‌‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی در دیدار مسئولان و جوانان سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی ‌ایران در حسینیه جماران گفت: سیدالشهدا‌(ع) در روایتی می‌‌‌فرمایند: «اِعلَموا اَنَّ حَوائِجَ النّاسِ اِلَیکُم مِن نِعَمِ اللهِ عَلَیکُم، فَلا تَمَلُّوا النِّعَمَ فَتُحَوَّلَ اِلی غَیرِکُم» (بدانید که نیازمندی‌های مردم به شما، از نعمت‌های الهی بر شماست. پس از این نعمت‌ها خسته نشوید که هر آینه به سوی دیگران سوق یابد). تعبیر این روایت با برخی روایات دیگر متفاوت است. به‌طور مثال روایت «مَنْ أَصْبَحَ لا یَهْتَمُّ بِأُمورِ الْمُسْلمینَ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ» اشاره به امور«مسلمین» دارد، برخی روایات هم اشاره به «مومنین» دارد، اما این تعبیر سیدالشهدا(ع) به «ناس» به طور عام اشاره دارد. شیخ ابوالحسن خرقانی هم در سر در خانقانه‌اش نوشته بود (هر که در این سرا درآید نانش دهید و از ایمانش مپرسید چه آنکس که به درگاه باری تعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد...). هرکس، خواه مؤمن باشد یا فاسق؛ اگر روزی حال و روزش به شما افتاد نعمتی از نعمت‌‌‌های خدا برای شماست.
وی افزود: این روایت از یک جهت دیگر نیز نسبت به سایر روایات بالاتر است. به‌عنوان نمونه، در برخی روایات دیگر گفته‌‌‌اند «زکات سلامت، کمک کردن است». گویی این کمک کردن وظیفه است، اما سیدالشهدا(ع) کمک کردن را نعمت و لطف خدا می‌‌‌دانند. این سخن ذیل آیه شریفه «وَ جَعَلَنِی‌ مُبَارَکاً أَیْنَ‌ مَا کُنْتُ‌ وَ أَوْصَانِی‌ بِالصَّلاَةِ وَ الزَّکَاةِ مَا دُمْتُ‌ حَیّاً» (مریم، 31) قرار دارد که در آن حضرت مریم(س) می‌‌‌فرمایند، «(و مرا -هر جا که باشم- وجودی پربرکت قرار داده؛ و تا زمانی که زنده‌ام، مرا به نماز و زکات توصیه کرده است.»
یادگار امام به ادامه روایت امام حسین(ع) اشاره و اظهار کرد: ایشان می‌‌‌فرمایند «از این نعمت‌ها خسته نشوید»؛ زیرا بعضی اوقات ازیاد نعمت‌‌‌‌ها انسان را خسته می‌‌‌کند. براساس ادامه این روایت اگر کسی از این نمعت خداوند (کمک کردن) خسته شد، خداوند آن را به دیگران احاله می‌‌‌کند. سیدحسن خمینی خطاب به امدادگران جوان هلال احمر با بیان اینکه خداوند به شما نعمت تندرستی، سلامت و فراغ بال برای انجام این کارها را عطا کرده است گفت: قرآن تعبیری درباره کمک دارد: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُبْطِلُوا صَدَقَاتِکُمْ بِالْمَنِّ وَالْأَذَیٰ» (بقره، 264). یعنی «ای اهل ایمان، صدقات خود را به سبب منّت و آزار تباه نسازید»؛ لذا مراقب باشید که برای این کمک‌‌‌ها منت نگذارید و قصد قربت الهی کند. وی ادامه داد: اینکه می‌‌‌گویند «ریا عمل را باطل می‌‌‌کند»، این یک امر عقلانی است و مطلب عجیب و غریبی نیست. شما اگر جلوی درب منزل را برای مهمان جارو کنی نمی‌‌‌توانی هزینه آن را از همسایه بگیری زیرا او می‌‌‌گوید مگر برای من کرده‌‌‌ای؟ به همین ترتیب، اگر روزی کاری را برای غیر خدا کردی چرا ثواب آن را باید خدا بدهد؟ کاری که می‌‌‌کنید را برای خدا انجام دهید؛ آنگاه اثر عمیقی در زندگی خود، خانواده و آیندگان و ثوابی برای درگذشتگانتان دارد.
یادگار امام با اشاره به روایتی از امیرالمومنین(ع) خاطرنشان کرد: ایشان می‌‌‌فرمایند: «مؤمن کسی است که از دست خودش عصبانی و ناراحت است. برای اینکه دائماً می‌‌‌خواهد تلاش کند بهتر شود»؛ موجیم که آسودگی ما عدم ما است. باید دائماً تلاش کنید؛ اگر فکر کنید با راحتی می‌‌‌توانید به جایی برسید، نخواهید توانست و مردان بزرگ نیز با کار و تلاش به جایی رسیدند؛ هیچ‌کس با کنار نشستن و بیهوده نشستن به جایی نرسیده است.
سیدحسن خمینی اضافه کرد: خصلت یک شخص مؤمن این است که مردم از او در آرامش و راحتی‌‌‌اند و مردم وقتی آنها را می‌بینند یاد غصه‌‌‌شان نمی‌‌‌افتند.
وی با تأکید بر اینکه سازمان جوانان هلال احمر از مراکز مهم در جمهوری اسلامی ‌است، ابراز داشت: این اهمیت هم از جهت جوان بودن و با انگیزه و پرنشاط بودن است و هم آرمان‌‌خواهی. دوم اینکه بی‌‌‌چشم‌ داشت یا دست‌‌‌کم، کم‌‌‌چشم ‌داشت فعالیت می‌‌کند و جای بسیار خوبی است برای اینکه مسئولان دولت و نهادهای مرتبط همه به این خصلت‌‌‌ها بیشتر توجه و اتکا کنند.
یادگار امام ادامه داد: امام با جوانان انقلاب را به ثمر رساند، اداره کرد و به پیش برد، اما سن مدیریتی در کشور ما پیر شده و تردیدی نیست که این پیری به پیری در تصمیم‌‌‌گیری منجر می‌‌‌شود؛ وقتی نشاط، شادابی و شجاعت جوان وجود داشته باشد و با خرد، تیزبینی و ذکاوت با تجربه‌‌‌ها همراه شود، آنگاه جامعه حرکت می‌‌‌کند.
سیدحسن خمینی افزود: جامعه روی دو بال توان جوانان و تجربه پیران حرکت می‌‌‌کند و اگر از هر کدام اینها غافل شد نمی‌‌‌تواند به‌خوبی حرکت کند. وی اضافه کرد: قدر این روزگار جوانی را بدانید و همت کنید که جامعه با مشکلاتی که دارد از آنها عبور کند. همچنین به شدت از زحمات دوستان هلال احمر در سال گذشته تشکر می‌‌‌کنم که در زلزله کرمان و کرمانشاه اولین گروهی که حضور یافتتند آنها بودند. یادگار امام یادآور شد: اعتماد مردم به هلال احمر بالاست که سرمایه بزرگی است و باید قدر آن را بدانید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی