[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

کشف ۱۲ هزار تنوع ژنتیکی که بر قد تأثیر می‌گذارد ، روزنامه شیراز نوین

محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند ۱۲ هزار تنوع ژنتیکی بر قد افراد تأثیر می‌گذارد.
به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، قد یک ویژگی فیزیکی است که بیشتر به مردانگی مربوط می‌شود تا زنانگی. قد یک ویژگی با وراثت‌پذیری بالا است، به این معنا که ژن‌های به ارث رسیده تقریباً به طور کامل در تعیین قد افراد مؤثر هستند. ۸۰ درصد از تفاوت قد بین افراد توسط عوامل ژنتیکی تعریف می‌شود.
در یک مطالعه جدید، دانشمندان دانشگاه کوئینزلند و ۶۰۰ محقق شرکت کننده در بزرگ‌ترین مطالعه ارتباط ژنومی(GWAS) تنوعات ژنتیکی را که بر قد تأثیر می‌گذارند، شناسایی کرده‌اند. پس از تجزیه و تحلیل داده‌های ۵.۴ میلیون نفر، آن‌ها ۱۲ هزار تنوع ژنتیکی را کشف کردند که بر قد تأثیر می‌گذارد. این تنوعات ژنتیکی ۴۰ درصد از علت تفاوت‌های قد را توضیح می‌دهند.
این مطالعه راه را برای استفاده از دی.ان.ای برای پیش‌بینی دقیق‌تر قد افراد هموار کرده است.
دکتر «لوئیک ینگو»(Loic Yengo) و پروفسور«پیتر ویچر»(Peter Visscher) محققان مطالعه از مؤسسه بیولوژی مولکولی دانشگاه کوئینزلند گفتند: در حال حاضر، قد کودک با استفاده از میانگین قد والدین بیولوژیکی آن‌ها به بهترین وجه پیش‌بینی می‌شود، اما با استفاده از این داده‌های ژنومی، پزشکان اطفال قادر خواهند بود تخمین بهتری به دست آورند. این یافته‌ها همچنین می‌تواند در تحقیقات پلیس برای پیش‌بینی قد مظنون از نمونه دی.ان.ای در صحنه جرم نیز استفاده شود.
آن‌ها افزودند: در مطالعات کوچک‌تر، یافته‌ها در ژنوم پراکنده به نظر می‌رسند، اما حجم عظیم نمونه در این مطالعه به این معنی است که برای اولین بار، ما شاهد خوشه‌بندی انواع عوامل مرتبط با قد، به‌ویژه در نزدیکی ژن‌های دخیل در اختلالات رشد اسکلتی هستیم.
در حالی که این یک دستاورد بزرگ است اما محققان نیاز زیادی به جمع‌آوری داده‌های ژنتیکی متنوع‌تر دارند.
دکتر ینگو در انتها گفت: ممکن است برای تکمیل این کار به حداقل ۲۰ میلیون نمونه دیگر نیاز داشته باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی