[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

بودجه تئاتر کم شده است؟، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل هنرهای نمایشی کشور با بیان اینکه اعتبار دفترچه‌ای تئاتر نسبت به سال گذشته حدود پنج میلیارد تومان کاهش یافته است، گفت: از این پس در راستای شفاف‌سازی، رقم کمک‌هزینه گروه‌ها به طور رسمی ‌و عمومی ‌اعلام می‌شود.
شهرام کرمی‌ که اخیراً اظهار کرده است، «اعتبار اداره کل هنرهای نمایشی نسبت به سال گذشته تغییری نخواهد داشت در نتیجه ما ناچاریم که در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم» در گفت‌وگویی با ایسنا در پاسخ به اینکه آیا این اظهارنظر به معنای کاهش بودجه تئاتر است آن هم درحالی که رقم بودجه تئاتر کشور در لایحه سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ با بیش از 10میلیارد تومان افزایش همراه بود؟ بیان کرد: در موضوع بودجه، باید به این نکته اشاره کنم که یک اعتبار دفترچه‌ای برای تئاتر پیش‌بینی می‌شود و مهم این است که ما بتوانیم چقدر از آن را وصول کنیم. سال گذشته حدود ۳۷میلیارد تومان برای اداره کل هنرهای نمایشی مصوب شد که فقط حدود ۱۸میلیارد تومان را توانست بگیرد.
او افزود: امسال نزدیک به ۳۲میلیارد تومان برای ما مصوب شده ولی اعلام کردند که می‌توانیم جدا از این رقم، به شکل ویژه با ارائه برنامه، اعتبار دیگری داشته باشیم یعنی باید طوری دفاع کنیم و بگوییم این‌ها فوق برنامه هستند که بشود معادل سال گذشته همان رقم ۳۷میلیارد تومان را داشته باشیم. البته سال گذشته تقریباً کمی ‌بیشتر از نصف بودجه یعنی حدود 60درصد جذب شده بود و امسال باید تلاش کنیم بیشتر از ۶۰ درصد را جذب کنیم که حداقل اعتباری بیش از سال قبل داشته باشیم. 
کرمی‌ در عین حال با تأیید این نکته که با توجه به اختلاف پنج میلیاردی بودجه امسال و سال گذشته، جذب بیش از ۶۰ درصد هم ممکن است به اندازه رقم سال قبل نشود، در پاسخ به اینکه چرا اعتبار پیش‌بینی شده کمتر شده است؟ گفت: این اعتبار را وزارتخانه نسبت به عملکرد سال گذشته در دفترچه سالیانه منظور می‌کند، یعنی عملکرد سال گذشته ارزیابی شده و به نسبت آن اعتبار امسال پیش‌بینی شده است که البته به نظرم اعتبار خوبی هم پیش‌بینی شده است، اما الان مهم این است که ما بتوانیم نسبت به بودجه سال گذشته، ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر جذب کنیم که آن وقت با افزایش اعتبار روبرو خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد: اداره کل هنرهای نمایشی اعتبار دارد، اما جذب آن مهم است و امیدواریم برنامه‌های امسال ما این توجیه را داشته باشد که بودجه بیشتری جذب کند.
این مدیر هنری و نویسنده و کارگردان تئاتر در پاسخ به اینکه آیا کاهش پنج میلیاردی براساس عملکرد سال گذشته اداره کل، به این معناست که این مجموعه عملکرد خوبی نداشته است؟ گفت: در عملکردی که ثبت شده گزارش‌ها به موقع ثبت نشده و در نتیجه این مسئله سبب شده است که اعتبار مصوب سالیانه کمتر منظور شود، هرچند به نظرم جای نگرانی نیست و مهم این است که بتوانیم اعتبار لازم را جذب کنیم.
کرمی‌ در ادامه درباره رقم بدهی‌ اداره کل هنرهای نمایشی به جشنواره تئاتر فجر بیان کرد: از جشنواره تئاتر فجر سال گذشته بدهی‌هایی باقی مانده که بخشی از آن‌ها برای مسابقه عکس و پوستر است و مابقی هم به مؤسسات و شرکت‌ها و هتل‌ها مربوط می‌شود. آنچه را باید به هنرمندان پرداخت می‌کردیم هم از بودجه‌ای که عید دادند تسویه کردیم و همان‌طور که اولویت ما بود در حال حاضر تعهدی به هنرمندان جشنواره نداریم. اما درباره باقی بدهی‌های فجر که تقریباً بیش از یک میلیارد تومان است امیدواریم تا پایان خرداد بتوانیم پرداخت کنیم.
او  همچنین درباره معوقات گروه‌های تئاتری که در طول سال گذشته اجرا داشتند نیز گفت: از نیمه دوم آبان‌ماه سال 96 به بعد، معوقات هنرمندان و کمک‌هزینه‌ها پرداخت نشده و حدود چهار میلیارد تومان بدهی این بخش باقی مانده که قرار شده  است بخش عمده‌ای از آن تا پایان ماه خرداد به ما پرداخت شود تا به هنرمندان بدهیم و امیدوارم این هم اتفاق بیفتد.
مدیرکل هنرهای نمایشی در پاسخ به اینکه آیا قصد ندارد همانند بنیاد سینمایی فارابی که حمایت و وام به پروژه‌های سینمایی را به طور شفاف منتشر کرد در تئاتر هم رقم کمک‌هزینه‌ها به گروه‌های نمایشی را اعلام کند؟ اظهار کرد: این شفاف‌سازی تأکید وزیر محترم فرهنگ بوده که از امسال اجرایی شود و ما هم از این پس به‌صورت فصلی، اعتبارات و کمک‌هزینه‌هایی را که به گروه‌های نمایشی پرداخت می‌کنیم اعلام خواهیم کرد. این روند مثبت و خوب است که هم سبب می‌شود هنرمندان بدانند ما چقدر اعتبار داریم و هم آشکارا مشخص می‌کند که چه کسانی، چه گروه‌هایی و با چه شرایطی توانستند کمک‌هزینه بگیرند.
شهرام کرمی‌ درباره تغییرات احتمالی در وضعیت شورای حمایتی پس از تغییرات مدیریتی انجمن هنرهای نمایشی هم گفت: این شورا یک آیین‌نامه جامع و کامل دارد که مطابق با آن و با همان اعضا اقدام خواهیم کرد. البته یکی، دو نفر عضو جدید هم براساس نکته‌ای که خودم دنبال می‌کنم به این شورا اضافه می‌شوند که هنرمندانی با جایگاه و شخصیت حقیقی خود هستند تا به ارزیابی تقاضاها و اختصاص کمک‌هزینه به گروه‌ها کمک کنند. این در راستای همان سیاست مشورتی من است که در همه بخش‌ها سعی می‌کنم از مشارکت هنرمندان استفاده کنم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی