[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

رویداد، روزنامه شیراز نوین

کشف نشانه‌های حیات در پلوتون
 

بررسی تصاویر فضاپیمای «نیوهورایزن» از پلوتون نشان می‌دهد این سیاره ویژگی‌هایی مانند زمین دارد. در آن تپه‌هایی متشکل از دانه‌های جامد و یخی متان وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌ان، حدود سه سال پس از آنکه فضاپیمایNew Horizone به سیاره پلوتون سفر کرد، هنوز هم انسان باید درباره این سیاره کوتوله دانش کسب کند.
 درهمین راستا طبق تحقیقی که در ژورنال ساینس منتشر شده، این سیاره کوتوله تپه‌هایی دارد. اما آنها شبیه تپه‌های شنی روی زمین نیستند. تپه‌های پلوتون از دانه‌های یخی و جامد متان تشکیل شده‌اند.
این درحالی است که در منظومه شمسی وجود تپه در سیارات امری نادر است و فقط در زمین، مریخ، ونوس، تایتان(قمر مشتری) و ستاره دنباله دار ۶۷P وجود دارند. جانی رادباوگ یکی از مؤلفان این تحقیق می‌گوید: هنگامیکه برای نخستین بار تصاویر فضاپیمای New Horizone را دیدیم، در همان لحظه متوجه شدیم آنها تپه هستند. اما این واقعا تعجب‌برانگیز بود زیرا در پلوتون اتمسفر زیادی وجود ندارد.
 با وجود آنکه فاصله پلوتون با خورشید معادل ۳۰ برابر فاصله زمین تا این خورشید است، اما این سیاره کوتوله هنوز هم ویژگی‌هایی شبیه زمین را دارد. تحقیقات انسان همیشه روی سیارات نزدیکمان بوده است اما اطلاعات زیادی در فاصله‌های طولانی از منظومه شمسی نیز وجود دارد.
گروهی از سیاره‌شناسان، فیزیک‌دانان و جغرافی‌دانان تصاویر دقیقی از سطح پلوتون بررسی کردند. این تصاویر چشم‌اندازی از فعالیت‌های روی سطح این سیاره فراهم کرد.  پلوتون از نیتروژن، دی اکسید کربن، آب و متان تشکیل شده است. همچنین سطح آن اشکال مختلفی مانند دره و رشته‌کوه دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی