[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۹
  • دوره جدید

۱۳ اشتباهی که کبدتان را آتش می‌زند (قسمت پایانی)، روزنامه شیراز نوین

8. درگیر شدن در رابطه جنسی ناامن
داشتن رابطه جنسی ناامن، می‌تواند تهدید بزرگی برای سلامت کبد باشد. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین خطر این است که ممکن است به بیماری هپاتیت مبتلا شوید که یک بیماری کبدی کشنده بالقوه است که از راه جنسی منتقل می‌شود. به گفته دکتر براون Brown «در حالی که سه فرم عمومی از بیماری هپاتیت وجود دارد (A ،B و C) وقتی صحبت از رابطه جنسی باشد فقط بحث هپاتیت B پیش کشیده می‌شود که می‌تواند از طریق تماس مستقیم خون یا مایعات بدن یا مدفوع گسترش پیدا کند. برای محافظت از کبد و سلامت کلی بدن، سعی کنید همیشه رابطه جنسی ایمن داشته باشید.
9. مکمل‌های گیاهی خاص و ویتامین‌ها
باور کنید یا نه، مصرف بیش از حد بسیاری از مکمل‌ها می‌تواند به کبد آسیب برساند؛ بله، حتی مکمل‌های غذایی باکیفیت. فقط به خاطر اینکه می‌گویند کاملاً طبیعی هستند به این معنا نیست که کاملاً برای شما مفیدند. «فیلتر کردن سموم در بدن نقش کبد است و این کار را از طریق فرایند متابولیک پیچیده‌ای که منجر به تجزیه هر چیزی که ما مصرف می‌کنیم انجام می‌دهد.» حتی مکمل‌های خاص. به گفته دکتر براون «در طول این فرایند مکمل‌های خاص می‌توانند به کبد آسب برسانند و از آنجایی که مکمل‌های گیاهی به خوبی طبقه‌بندی نشده‌اند، هیچ راه مشخصی برای تعیین مفید یا مضر بودن آنها برای سلامتی وجود ندارد. بهترین کار این است که قبل از مصرف با داروساز یا پزشکتان در مورد آن مشورت کنید.
10. استرس یا ناامیدی بیش از حد
استرس بیش از حد و طولانی مدت می‌تواند به دلایل متعددی برای سلامت مضر بوده و آسیب بالقوه‌ای به کبد برساند. تحقیقات دانشگاه ادینبورگ که در مجله گوارش منتشر شده، ارتباطی احتمالی بین سطح بالای پریشانی روانی (علایم اضطراب و افسردگی) و مرگ و میر ناشی از انواع بیماری‌های کبدی نشان داد. در حالی که این یافته نیاز به ارزیابی علمی بیشتر دارد، بسیاری از اعضای جامعه پزشکی به رابطه بین ذهن و بدن تأکید دارند. طب سنتی چینی هزاران سال است که روی رابطه بین احساسات و ارگان‌های بدن تأکید دارد. به گفته دکتر نیل شروود «بیشتر مردم درک نمی‌کنند کبد تحت تأثیر خشم قرار می‌گیرد و خشم جریان انرژی کبد را مسدود می کند.»
11. نداشتن فعالیت بدنی کافی
حتی اگر اضافه وزن ندارید، ورزش باید یک بخش ثابت از فعالیت هفتگی شما باشد، حداقل به خاطر کبدتان. به گفته دکتر نیل شروود «در طول ورزش منافذ بدن باز شده و میزان عرق افزایش پیدا می‌کند که منجر به بهبود روند سم‌زدایی خواهد شد. ورزش نه تنها به کبد کمک می‌کند، بلکه در کار سم‌زدایی که کار همیشگی کبد است، با کبد همکاری می‌کند.» انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند حداقل 150دقیقه در هفته ورزش در حد متوسط داشته باشید که ساده‌ترین روش برای آن می‌تواند سه روز پیاده روی سریع 50 دقیقه ای باشد!
12. از داروهای بدون نسخه OTC بیش از حد استفاده می‌کنید
خیلی خوب است که می‌توانید سردرد، تب، درد عضلانی یا سایر موارد را به راحتی با دارویی که از داروخانه تهیه می‌کنید رفع نمایید، اما واقعیت این است که این داروها در صورت زیاده‌روی و مصرف مکرر می‌تواند سمی باشد. دکتر براون توضیح می‌دهد «درست مثل تمام چیزهایی که هضم می‌کنیم، دارو هم از طریق کبد وارد بدن می‌شود و با بالا بردن سطح سمیت در کبد می‌تواند در درازمدت به این عضو آسیب برساند. مثلاً استامینوفن اگر در دوز درست استفاده شود (4000میلی‌گرم در روز) مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی مصرف بیش از حد آن می‌تواند از اختلال در آزمایش خون عملکرد کبد گرفته تا نارسایی حاد کبد و حتی مرگ را باعث شود. «از آنجا که استامینوفن در بسیاری از قرص‌های ترکیبی برای درد، سردرد، داروی مایع سرماخوردگی و غیره وجود دارد، ممکن است بدون اینکه متوجه شوید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. همیشه قبل از مصرف برای اطمینان از دوز مناسب داروها حتماً برچسب پشت آنها را مطالعه کنید، به خصوص هنگامی که دو دارو که حاوی استامینوفن هستند را با هم گرفته باشید.
13. متوقف کردن تست‌های عملکرد کبد
بیشتر افراد از اهمیت انجام آزمایش‌های منظم برای کلسترول و ضربان قلب آگاهی دارند، ولی شاید به فکرشان نرسد عملکرد کبدشان را بررسی کنند. به گفته دکتر براون «این تفکر خطرناک است، زیرا تا زمانی که بیماری پیشرفته نشود، هیچ نشانه‌ای بروز نمی‌کند. در حالی که بیوپسی کبد liver biopsy برای تشخیص قطعی هرگونه بیماری کبد باید انجام شود، ولی بیشتر بیماری‌های کبد شامل هر دو بخش PBC (کلانژیت صفرای اولیه) و NASH، در ابتدای راه ممکن است از طریق تست‌های ساده خون در طی معاینات متعارف پزشکی تشخیص داده شوند. بهتر است این مسئله را با پزشکتان در میان بگذارید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی