[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۶۰
  • دوره جدید

نماینده عالی دولت در فارس: در بخش سلامت بانوان عملکردها افتخارآفرین بوده است ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: آمارهای پس از انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که حوزه سلامت کشور به ویژه در بخش سلامت بانوان در مقایسه با کشورهای اطراف، بسیار افتخارآفرین بوده، اما این کافی نیست و در راستای ارتقای شاخص‌ها در این حوزه باید بیشتر تلاش شود.
به گزارش ایرنا، محمدهادی ایمانیه روز چهارشنبه در آیین گشایش یازدهمین کنفرانس بین المللی سلامت زنان، در شیراز اهمیت بررسی علمی نقش تمامی سازمان‌ها در ارتقای سلامت بانوان را موردتأکید قرار داد.
ایمانیه در این آیین که صبح دیروز برگزار شد، ضمن تبریک ولادت حضرت زینب کبری(س) و روز پرستار، این روز را به پرستاران حوزه سلامت تبریک گفت و از تلاش و ازخودگذشتگی آنان برای سلامت مردم در بحران کرونا قدردانی کرد.
او با تأکید بر نقش سازمان‌های دولتی علاوه بر وزارت بهداشت در ارتقای سلامت عمومی جامعه، انجام پژوهشی پیرامون نحوه تأثیرگذاری دیگر سازمان‌ها در این زمینه را به دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد علمی پیشنهاد داد.
دکتر ایمانیه با اعلام اینکه ۷۵ درصد سلامت مردم در کشورهای دیگر برعهده سازمان‌هایی غیر از وزارت بهداشت است و این موضوع در جامعه ما نیز باید موردتوجه مسئولان دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد، ابراز امیدواری کرد تا با انجام این پژوهش اثرگذار، استان فارس الگویی برای کشور در این زمینه باشد.
استاندار فارس با قدردانی از اساتید و محققان مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در تداوم برگزاری این رویداد، این امر را نشان‌دهنده توجه به موضوع سلامت بانوان از سوی این مرکز عنوان کرد.
دکتر ایمانیه هدف از حضور خود در این آیین را اهمیت سلامت مردم به ویژه سلامت بانوان کشور در نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و گفت: آمارهای پس از انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که حوزه سلامت کشور به ویژه در بخش سلامت بانوان در مقایسه با کشورهای اطراف، بسیار افتخارآفرین بوده، اما کافی نیست و در راستای ارتقای این حوزه باید بیشتر تلاش کرد.
دکتر «کامران باقری لنکرانی» رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم یکی از محورهای مورد بررسی در این رویداد علمی را توجه به پیامدهای ناشی از کووید ۱۹ بر بانوان عنوان کرد و با اشاره به پیامدهای ناشی از این بیماری در حدود ۶۰ درصد مبتلایان افزود: یافته‌ها نشان می‌دهد این میزان در بانوان نزدیک به ۲۵ درصد بیشتر از آقایان شایع است و علاوه بر آسیب‌های جسمی، صدمات روحی را نیز در پی داشته است.
رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه بانوان نظیر رشد چشمگیر حضور بانوان در عرصه‌های علمی و تحصیلی، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد از دانشجویان دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند و سهم زنان در عضویت هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز ۳۴ درصد افزایش یافته است.
دکتر باقری لنکرانی با قدردانی از مشارکت و هم اندیشی اندیشمندان داخلی و خارجی برای برگزاری این سمینار دوروزه و رسیدن به اهداف سیاست‌گذاری سلامت در کشور، گفت: در این سمینار درس آموخته‌های مربوط به بحران کووید ۱۹ و پساکرونا و آسیب‌های جسمی، سلامت روان و سلامت اجتماعی به ویژه در حوزه سلامت بانوان، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
نماینده آیسسکو و مدیر منطقه ای سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی اسلامی نیز در این آیین، پیام ویژه دکتر «سالم بن محمد المالک» مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام (آیسسکو) برای آیین گشایش این سمینار را قرائت کرد و گفت: تمایل داریم که از یافته‌ها و توصیه‌های این سمینار نیز به این سازمان انتقال داده تا از آن بهره گیریم.
دکتر «عباس صدری» با اشاره به پیشنهاد انجام پژوهش پیرامون نقش دیگر سازمان‌ها علاوه بر وزارت بهداشت در ارتقای سلامت بانوان از سوی استاندار فارس در این سمینار، آن را بسیار ارزشمند خواند و افزود: پرداختن به این موضوع مهم نه تنها در استان و کشور، بلکه برای سلامت بانوان در جهان نیز مؤثر است.
دکتر «نجمه مهارلویی» دبیر علمی کنفرانس در این آیین به ارائه توضیحاتی پیرامون موارد پیش بینی شده در این سمینار دوروزه شامل پرداختن به جنبه‌های مختلف آسیب‌های بیماری کووید ۱۹، افزایش مشکلات جسمی و عوارض روحی، روانی و اجتماعی پساکرونا در حوزه سلامت به ویژه در بخش سلامت بانوان پرداخت و اعلام کرد: از ۲۴۸ خلاصه مقاله ارسالی به این سمینار، ۱۴۹ خلاصه مقاله پذیرفته شده است.
یازدهمین کنفرانس بین المللی سلامت زنان در مجتمع فرهنگی ورزشی ولایت دانشگاه با محوریت موضوعاتی نظیر سلامت بانوان و تغذیه، سلامت باروری، سلامت روان در بانوان، نقش سیاست‌گذاری‌های کشوری در ارتقای سلامت بانوان، اثرات همه‌گیری کووید ۱۹ بر سلامت بانوان و اثرات همه‌گیری کووید ۱۹ بر سلامت مادران باردار، در حال برگزاری است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی