[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۷
  • دوره جدید

زمان آغاز سنجش سلامت نوآموزان ، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از آغاز سنجش سلامت نوآموزان حداکثر تا ۱۵‌روز آینده توسط ادارات استانی خبر داد و گفت: هزینه سنجش سلامت نوآموزان ۲۵‌هزار تومان است.
به گزارش ایسنا، مجید قدمی در نشستی خبری با اصحاب رسانه جزئیات سنجش سلامت نوآموزان را تشریح کرد و گفت: انجام ارزشیابی و سنجش سلامت شرط ثبت نام است. والدین به مدرسه نزدیک محل سکونت خود مراجعه می‌کنند و ثبت نام اولیه انجام و از آن طریق به نزدیک‌ترین پایگاه سنجش ارجاع می‌شوند، اگر والدین در تاریخ یاد شده مراجعه نکنند جریمه‌ای برای آنها منظور می‌شود.
وی افزود: اگر کارت واکسیناسیون ناقص باشد باید برای تکمیل آن اقدام کنند. سال گذشته واکسیناسیون ۳۲‌درصد نوآموزان ناقص بوده که به مراکز بهداشتی ارجاع شدند.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه اگر همکاران ما مشکوک به مشکل بینایی، شنوایی، هوشی و... باشند به صورت تخصصی مجدد مورد ارزیابی قرار می‌گیرند گفت: اگر در مرحله دوم اختلالی تشخیص داده شود در صورت وجود شرایط ویژه چون اختلالات ذهنی به مدرسه استثنایی ارجاع می‌شوند و اگر دارای اختلال جسمی حرکتی، کم‌بینایی، شنوایی و مانند آن باشند به انتخاب والدین می‌توانند به مدارس عادی در قالب طرح فراگیر وارد شوند.
وی با اشاره به پیش‌بینی ۱۴۷۲‌پایگاه سنجش نوآموزان در سراسر کشور و ۱۰‌هزار و ۳۳۴ نیروی انسانی در این بخش عنوان کرد: سنجش در اختیار استان‌هاست و به استان‌ها اجازه داده شده طرح سنجش را تا ۱۵روز آینده آغاز کنند و تا پایان شهریور به پایان برسانند. حدود ۵۰‌پایگاه سیار عشایری نیز مستقر خواهد شد.
قدمی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می شود یک‌میلیون و ۵۰۰ نفر در این طرح سنجش شوند و هزینه انجام سنجش ۲۵‌هزار تومان است که البته با لحاظ کردن شرایط خاص اقتصادی خانواده‌ها تخفیف‌هایی داده می‌شود افزود: این طرح برای نوآموزان عشایر رایگان است که انجام آن دو میلیارد تومان هزینه دربرخواهد داشت.
قدمی با بیان اینکه سال گذشته ۱.۵‌میلیون نوآموز مورد سنجش قرار گرفتند گفت: از این میزان ۷۲‌درصد سابقه دوره پیش‌دبستانی داشتند.
به گفته وی سال قبل والدین حدود ۲۲‌درصد نوآموزان با یکدیگر نسبت فامیلی داشتند. ۱۵۵‌هزار بیسواد را در بین والدین شناسایی کردیم. حدود ۵‌درصد دچار چاقی مفرط بودند که ۷۴‌هزار و ۷۱۷نفر می‌شدند. حدود ۹۰۰۰‌نفر کوتاهی قد مفرط داشتند و ۶۸‌هزار دیرآموز شناسایی شد.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه سنجش در دوره پیش‌دبستانی را اجباری نکردیم، اما کمک می‌کند تا بتوانیم غربالگری و مداخله بهنگام داشته باشیم گفت: پیش‌بینی می‌کنیم ۲۰۰ تا ۳۰۰‌هزار کودک قبل از دبستان طرح سنجش را انجام دهند.
قدمی در بخش دوم سخنانش با بیان اینکه تلاش می‌کنیم کلیه برنامه‌های ما منطبق با سند تحول بنیادین باشد گفت: در حوزه آموزش و پرورش استثنایی، فراگیر‌سازی آموزش از مطالبات در سند تحول است.
وی افزود: اعتبارات فعالیت‌های ورزشی را تقویت کرده‌ایم و از هر مدرسه یک معلم تحت آموزش دوره‌های تربیت مدرس قرار می‌گیرند. جهت‌گیری ما حرکت به سمت تقویت ورزش‌های قهرمانی و تربیت ورزشکاران قهرمان است.
قدمی با اشاره به طرح خدمات حمایتی گفت: از سه‌سال گذشته تا کنون ۱۶‌هزار دانش‌آموز از ما خدماتی چون کاشت حلزون، دارو و... گرفته‌اند. در این مدت هیچ پرونده‌ای برگشت نخورده و هزینه درمانی تمام پرونده‌ها را پرداخت کرده‌ایم. مجموع رقم حمایتی در این زمینه بیش از ۱۰‌میلیارد تومان بوده است.
معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: این اقدام باعث افزایش آمار دانش‌آموزان ما شده است، هرچند متأسفانه با پدیده پنهان‌سازی فرزندان معلول توسط برخی خانواده‌ها روبرو هستیم و معتقدیم آمار حضور دانش‌آموزان در مدارس استثنایی باید بیش از ۱.۵‌برابر آمار فعلی موجود باشد.
وی با بیان اینکه هیچ نقطه‌ای از کشور نیست که مدرسه درآن نداشته باشیم گفت: اقدامات خوبی در حوزه آموزش صورت گرفته که از جمله آنها تدوین محتوای آموزشی برای اوتیسم‌هاست. اگر دانش‌آموز اوتیسم همراه با عقب‌ماندگی ذهنی باشد به مدارس استثنایی ارجاع می‌شود که آمار فعلی در مدارس ما ۲۱۱۷ نفر است و اگر اوتیسم همراه با عقب ماندگی ذهنی نباشد در مدارس عادی تحصیل می‌کنند. همچنین اگر نمره کم‌هوشی دانش‌آموز اوتیسم زیر ۵۰‌باشد به مراکز بهزیستی ارجاع می‌شود.
قدمی با بیان اینکه کتب دانش‌آموزان با نیازهای ویژه چاپ و آماده ارسال است گفت: فقط کتب جدیدالتألیف با تأخیر بیشتری چاپ می‌شوند. کتب بریل نیز در حال آماده‌سازی هستند. قیمت کتب همان قیمت پشت جلد کتب عادی است، اگرچه برای دولت بیش از ۱۵‌برابر هزینه دارد.
به گفته وی معتقدیم باید شمار مراکز اختلالات یادگیری به ۷۰۰مرکز برسد و در هر منطقه یک مرکز اختلال یادگیری داشته باشیم. اختلال یادگیری دلایل متعددی دارد که نداشتن دانش کافی معلم اول دبستان می‌تواند یکی از عوامل بروز اختلال یادگیری در دانش‌آموزان باشد و به همین علت باید مجرب‌ترین معلمان را در این مقطع بکار بگیریم.
قدمی ادامه داد: تا کنون هشت مرکز خدمات مشاوره ویژه در مراکز استان‌ها دایر شده است.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به برنامه‌ریزی جدی برای تقویت و توسعه آموزش‌های فراگیر گفت: باید بتوانیم بچه‌ها را برای زندگی آماده کنیم. آموزش آنها همیشه در سیستم گلخانه‌ای امکان‌پذیر نیست. پیش‌بینی کردیم با هماهنگی سازمان نوسازی مدارس ۱۰‌مدرسه بدون مانع را در هر استان داشته باشیم.
وی با بیان اینکه هزینه تحصیل در مدارس استثنایی سه تا چهار برابر تحصیل در مدارس عادی است گفت:۱۱۰‌میلیارد تومان بودجه سالانه ماست که برای تحصیل حدود ۱۴۰‌هزار دانش‌آموز صرف می‌شود. هزینه تحصیل در مدارس خاص برای هر دانش‌آموز حدود ۱۰ تا ۱۲‌میلیون تومان است.
قدمی درباره سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزان با نیازهای ویژه نیز گفت: سال گذشته حدود ۴۰‌میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بودیم اما ۶۰‌درصد بودجه سازمان تخصیص داده شد با این حال تا جایی که می‌توانستیم ایاب و ذهاب را تقبل کردیم. اگر سرویس نباشد دانش‌آموز به مدرسه نمی‌آید. امسال هم بر پوشش ایاب و ذهاب تأکید داریم و پیش‌بینی می‌کنیم بیش از ۵۰‌میلیارد تومان هزینه در برداشته باشد. از شهرداری‌های استان‌های دیگر درخواست می‌کنیم به کمک ما بیایند.
معاون وزیر آموزش و پرورش درباره میزان ورودی نیروی انسانی در سال جاری گفت: سهمیه ما از محل دانشگاه فرهنگیان حدود ۳۰۰‌نفر و خروجی حدود ۶۰۰‌نفر است. درخواست کردیم استمرار خدمت همکاران در آستانه بازنشستگی و جذب نیروی آزاد برای ما فراهم شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی