[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۶۰
  • دوره جدید

جایزه ادبی صدرا جشنواره‌ای فاخر در هویت‌بخشی جغرافیایی است، روزنامه شیراز نوین

مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز با اشاره به رویداد جایزه ادبی صدرا گفت: سبک زندگی بر مدار شاخصه‌های هویتی استوار است. 
به گزارش سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری صدرا، دکتر مؤمن زاده با اعلام این خبر گفت: امروزه جامعه نیازمند تمرکز بر مسئولیت‌های هنری در عرصه‌های اجتماعی است. 
وی با ارائه توضیحاتی پیرامون این موضوع گفت: در سالیان گذشته گاهی رسیدن به یک جایگاه هنری یا تولید یک اثر هنری مورد استقبال جامعه قرار می‌گرفت؛ اما با گذشت دوران این نگرش دچار تحول شد و امروزه مردم و به ویژه نسل جوان به سمت و سوی پرداختن به کارکردهای یک اتفاق هنری توجه نشان می‌دهند. 
وی در پاسخ به این پرسش که کارکرد چنین رویداد هنری و ادبی در جامعه چیست و چه آثار و تغییری در فضای اجتماعی شهر و جامعه ایجاد می‌کند، افزود: شعر، ادبیات و حتی کلمه ای که در قالب یک اثر ارائه شده باشد -فارغ از بار مثبت و منفی آن- در جامعه ایجاد کنش خواهد کرد. این امر بیانگر تأثیر شگرف ادبیات بر ظرفیت‌های اجتماعی و قابلیت‌های آن در حل چالش‌های مدنی است. 
دکتر مؤمن زاده کارکردهای ادبیات و جشنواره‌های ادبی در تقویت هویت فردی، اجتماعی و ملی را ارزنده توصیف کرد و افزود: با نگاهی ژرف بر بن‌مایه‌های چالش‌های اجتماعی درمی‌یابیم که ریشه‌های بسیاری از آسیب‌ها به بحران هویت بازمی‌گردد. 
مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز با تقدیر از برگزاری رویدادهایی نظیر نخستین جایزه ادبی صدرا افزود: به واسطه رویکردهای نرم فرهنگی می‌توان بر چالش‌های سبک زندگی غلبه کرد و رویداد ادبی شهر صدرا که شاهد برگزاری نخستین دوره آن هستیم، در این حوزه گام مهمی برداشته است. او خواستار مجاهدت فرهیختگان در حوزه آسیب‌های پیش روی خانواده و چالش‌های سبک زندگی شد و اظهار داشت: در شرایط معاصر بسیاری از کشمکش‌های اجتماعی ریشه در بحران‌های سبک زندگی دارد و برای غلبه بر آنها باید توجه عمیق به علل ریشه ای داشت. دکتر مؤمن زاده نقش نخستین رویداد ادبی صدرا در حوزه ایجاد هویت منطقه ای را تأثیرگذار ارزیابی کرد و افزود: این جشنواره فاخر فرهنگی کنش و واکنش‌های مؤثری در حوزه هویت‌بخشی به یک منطقه جغرافیایی ایجاد می‌کند. این مقام عالی فرهنگی با اشاره به این موضوع که برانگیختگی مبانی هویتی در شهرهای جدید با موانع کمتری روبه‌روست، تصریح کرد: راه اندازی چنین جریان‌هایی در کلان‌شهری همانند شیراز دشوار است. اما در بستر شهرهای جدید نظیر صدرا به دلیل برخورداری از بافت اجتماعی نو امکان‌پذیرتر است. استاد دانشگاه شیراز در ادامه بیان داشت: شهرهای جدید همانند صدرا از درهم‌تنیدگی اقوام مختلف قوام یافته و رویدادهایی که در آن برگزار می‌شود، می‌تواند به عنوان یک محور ارزیابی و محتوای پژوهش قرار گیرد. به همین دلیل جامعه‌شناسان باید به این حوزه ورود کرده و جزئیات تمامی مراحل نخستین رویداد فرهنگی- ادبی شهر جدید صدرا را با دقت رصد کنند. 
دکتر مؤمن زاده در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: حوزه سبک زندگی بر مدار شاخصه‌های هویتی استوار است و با بهره‌گیری از رویدادهای فرهنگی و ادبی می‌توان گام‌های مؤثری در این حوزه برداشت.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی