[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

ورزش را زندگی کنیم، روزنامه شیراز نوین

علل عارضه پای پرانتزی و حرکات اصلاحی آن
 

هومن برزگر
متخصص رفتار حرکتی

در حالت عادی وقتی سر پا مستقیم می‌ایستید و مچ پاهایتان را به هم می‌چسبانید زانوهایتان هم در کنار یکدیگر قرار گرفته و فاصله کمی ‌با هم دارند. گاهی این فاصله زیاد می‌شود و به نظر می‌رسد کل اندام‌های تحتانی چپ و راست بصورت دو پرانتز () در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. معمولاً به این تغییر شکل اندام، زانوی پرانتزی می‌گویند.
علت زانوی پرانتزی چیست؟
شایع‌ترین علت آن انحراف قسمت بالایی استخوان درشت نی است که به آن ژنو واروم (‌Genu varum) می‌گویند. در این عارضه تنه استخوان درشت نی به خط محوری بدن نزدیک‌تر می‌شود به عبارت دقیق‌تر هرچه از بالای استخوان درشت نی یا تیبیا به سمت پایین‌تر می‌آییم، می‌بینیم استخوان به خط محوری بدن نزدیک‌تر شده است. البته گاهی علت زانوی پرانتزی در تغییر شکلی است که در قسمت‌های پایینی تنه استخوان ران ایجاد می‌شود.
از نشانه‌های این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• زانو از یکدیگر فاصله می‌گیرد‌.
• استخوان درشت نی با پیچش داخلی همراه است‌.
• فرد مبتلا بر روی لبه خارجی پا به صورت اردکی راه می‌رود.
این بیماری به علت‌های متفاوتی از قبیل وراثت، راه رفتن زودرس کودک و استفاده از پوشک‌های حجیم، نرمی ‌استخوان، پوکی استخوان، آرتروز، آسیب به صفحات رشد، بد جوش خوردن شکستگی، فلج عضلانی، پارگی کپسول و رباط خارجی زانو، ضعف عضلانی و کوتاهی عضلات به وجود می‌آید.
توصیه‌های بهداشتی و حرکات اصلاحی
برای اصلاح این ناهنجاری، ضمن اجرای تمرین‌ها و حرکات اصلاحی باید توصیه‌های زیر مد نظر قرار گیرد:
• در صورت وجود اضافه وزن بکوشید آن را کاهش دهید.
• سعی کنید هنگام راه رفتن، دویدن و ایستادن، لبه‌ی داخلی پا فعال‌تر باشد(روی لبه داخلی پا فشار بیاوری)‌.
• تمرین‌های اصلاحی باید به‌‌گونه‌ای طراحی شود که ضمن ایجاد جنبش‌پذیری و تحرک در مفصل زانو، موجب تقویت عضلات جانب داخلی پا و عضلات درون گرداننده ساق پا شود، مثل عضلات نیمه غشایی، نیمه وتری، خیاطه و پهن داخلی.همچنین تمرین‌های دیگری باید انجام داد که باعث کشش و انعطاف عضلات جانب خارجی پا مثل عضله کشنده پهن نیام شود.
در مورد زانوی پرانتزی وضعیتی هم می‌توان ملاحضات اصلاحی زیر را در نظر گرفت:
• ارائه حرکات تقویتی برای عضلات جانب خارجی ساق و ران‌.
• ارئه حرکات کششی برای کپسول داخل زانو‌.
• تصحیح راه رفت به‌‌صورتی که پنجه مستقیم و در مسیر خط پیشروی قرار گیرد.
• تصحیح کفش و تعویض کفش‌هایی که سائیدگی جانب خارج آنها بیشتر از حد معمول است.
• پرهیز از نشستن در وضعیت چهار زانو‌.
تمرینات و حرکات اصلاحی 
تمرین اول‌:
روی زمین بنشینید. پاهای خود را تا حد امکان باز کنید. سپس سعی کنید انگشتان دست خود را به انگشتان پا نزدیک کنید در حالی که زانو به زمین چسبیده است و کاملاً باز می‌باشد. اگر انجام این عمل برای شما امکان‌پذیر نیست و نمی‌توانید انگشتان پای خود را لمس کنید بهتر است ساق پا مچ پای خود را گرفته و سعی کنید در طی جلسات آینده انگشتان دست خود را بیشتر به انگشتان پا نزدیک کنید. این تمرین را 3‌بار و هر‌بار به مدت 30‌ثانیه انجام دهید.
تمرین دوم‌:
بر روی یک نیمکت بنشینید و به‌صورت طاق باز در حالت سوارکاری قرار بگیرید سعی کنید دو پا را با کمک دست از هم دور کنید. این تمرین را 3‌بار و هر بار به مدت 30‌ثانیه انجام دهید.
تمرین سوم‌:
نشستن در حالت W یا قورباغه‌ای. این تمرین را برای مدت 10 الی 30‌ثانیه انجام دهید.
تمرین چهارم‌:
در این تمرین ابتدا باید زانو‌ها را با انقباض عضلانی به هم نزدیک کنید و اگر امکان دارد به هم بچسبانید. سپس سعی کنید که در همین وضعیت خم شده و انگشتان پا را لمس کنید. این تمرین را 3‌بار و هر بار به مدت 30‌ثانیه انجام دهید.
تمرین پنجم‌:
بر روی لبه داخلی خود بلند شوید و در همین حال شروع به راه رفتن کنید. این تمرین را 3‌بار و هر بار برای مدت 1‌دقیقه انجام دهید.
تذکر: کسانی که دچار صافی کف پا می‌باشند نباید این تمرین را انجام دهند.
تمرین ششم‌:
به پهلو دراز بکشید. در حالی که سعی دارید پای خود را بالا بیاورید یک نفر باید برای با مقاومت خود از این کار جلوگیری کند. این تمرین را 3‌بار و هر بار 10‌تکرار انجام دهید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی