[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۹
  • دوره جدید

شهردار در مسیر توسعه شیراز تنها نیست، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس در بازدید از پروژه‌های عمرانی شهرداری شیراز:
شهردار در مسیر توسعه شیراز تنها نیست

 

شیرازنوین - پیمان کشاورز
شهرداری شیراز درحال حاضر 500 پروژه در بخش‌های مختلف در دستور کار دارد که از این تعداد 18پروژه بزرگ که بیشتر آنها به احداث پل، روگذر و بزرگراه اختصاص دارد به‌عنوان پروژه‌های شاخص این سازمان مطرح هستند. به گفته مدیران شهرداری برای تکمیل و اتمام این 500 پروژه نیمه‌تمام در شیراز، به مبلغی حدود 3000میلیارد تومان اعتبار نیاز است که در حال حاضر اتمام این پروژه‌ها از دغدغه‌های اصلی شهردار فعلی شیراز است. اگرچه بروز مسائل و مشکلات مختلف همچون تملک و جابجایی تأسیسات موجود باعث اخلال در روند اجرایی این پروژه‌ها شده است اما حیدر اسکندرپور، شهردار شیراز بر عزم شهرداری مبنی بر تکمیل و ارائه این پروژه‌ها به شهروندان شیرازی در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت تأکید می‌کند. روز گذشته نیز استاندار فارس به همراه شهردار و معاونان و تعدادی از شهرداران مناطق به منظور در جریان قرار گرفتن مسائل و مشکلات موجود و میزان پیشرفت پروژه‌های مطرح عمرانی در شیراز از روند اجرایی برخی پروژه‌های شاخص شهرداری شیراز بازدید کردند.
در این دیدار، پروژه‌های تقاطع غیر همسطح جوادیه که با اعتبار بیش از 12میلیارد تومان و پیشرفت فیزیکی52درصدی، پروژه تقاطع غیر همسطح رودکی با اعتباری بیش از 29میلیارد تومان و 47درصد پیشرفت فیزیکی، پروژه بزرگ شهیدان روزیطلب 
(تقاطع امیرکبیر، مطهری، رحمت) با اعتبار 70میلیارد تومان و پیشرفتی 60 درصدی، پروژه تقاطع غیر همسطح شهیدان یغمور (تقاطع باهنر- کمربندی) با اعتبار بیش از 21 میلیارد تومان و 22درصد پیشرفت فیزیکی، پروژه بزرگراه مهدیه با اعتباری بیش‌از 12میلیارد تومان و پیشرفت فیزیکی 45درصدی، تقاطع غیر همسطح مهدیه- امیرکبیر با پیشرفت فیزیکی 10درصدی و اعتبار نزدیک به 49میلیارد تومان و همچنین فرهنگسرای فرزانگان واقع‌در شهرک فرزانگان با زیربنای 4200متر و با پیشرفت فیزیکی 80درصدی مورد بازدید استاندار، شهردار و معاونان شهردار قرار گرفت.
خدمات شهرداری نباید نادیده گرفته شود 
در این بازدید استاندار فارس ضمن تأکید بر این موضوع که ۱۸پروژه شاخص شهرداری شیراز با اعتبار۱۵۰۰میلیارد تومان در دستور کار قرار دارد در جمع خبرنگاران گفت: با بازدیدی که از بخشی از پروژه‌های در حال احداث در شیراز داشتم به این نتیجه رسیدم که عوامل شهرداری از جمله جناب شهردار و اعضای شورا برای اجرایی‌شدن پروژه‌های عمرانی نهایت تلاش خود را کرده‌اند.اسماعیل تبادار همچنین با تأکید بر اینکه انتقادپذیری لازمه کار شهرداری است گفت: اما در این میان خدمات شهرداری هم نباید نادیده گرفته شود و من به مجموعه شهرداری نیز توصیه و تأکید داشتم که جدولی را مهیا کنند تا زحمت دوستان نادیده گرفته نشود و به اطلاع مردم برسد. وی افزود: البته شهرداری جایی است که موافق و مخالف باید حرف‌هایشان را بزنند و مجموعه شهرداری ازجمله جناب شهردار و عوامل دست‌اندرکار بایستی آنقدر سینه فراخ داشته باشند که پذیرای نظرات مردم باشند. البته این امر لازم است ولی کافی نیست و جناب شهردار زحمت‌هایی را که می‌کشند باید سریعاً به اطلاع مردم برسانند. امروز واقعاً شاهد تلاش وافر و کوشا در جمع دوستان و همکارانم در شهرداری شیراز بودیم. 
استاندار فارس ضمن تأکید بر همیاری دستگاه‌های اجرایی با شهرداری شیراز گفت: قطعاً شهردار تنها نیست و با این حجم وسیعی از برنامه‌هایی که در دستور کار قرار داده است، همه دستگاه‌های اجرایی و بنده در خدمت او و اعضای محترم شورا خواهیم بود. اسماعیل تبادار در این دیدار با اشاره به وجود تنگناهای مالی و تأثیر آن 
بر روند اجرای پروژه‌های شهرداری گفت: البته اگر مسائل مالی حل شود قطعاً مجموعه شهرداری از شهردار تا معاونان و اعضای شورا در مورد شروع پروژه‌های جدید علاوه بر تکمیل این پروژه‌ها برنامه‌های کلانی دارند؛ اگرچه من همیشه اعتقاد داشته و دارم که اولویت اول با تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، فارغ از این که چه کسی این پروژه‌ها را شروع کرده، است. این که گفته شود چه کسی این پروژه‌ها را شروع کرده اهمیتی ندارد مهم این است که ما در جهت منافع مردم تلاش کرده و باید به‌عنوان مسئول در جهت نفع عمومی ‌مردم قدم برداریم و تلاش کنیم؛ چرا که مردم قضاوت‌کننده خوبی خواهند بود و در همه مسائل ما را قضاوت می‌کنند و بعد از خدا هیچ قضاوت‌کننده‌ای بهتر از مردم نخواهد بود. استاندار فارس کارکرد عمران شهری را یکی از شاخصه‌های مورد توجه مدیران در استان دانست و گفت: ما در استان فارس بابت 102شهر که روزبه‌روز نیز در حال افزایش است بیش از 4هزار میلیارد تومان اعتبار داریم که این خودش چندین برابر اعتبارات استان است و یکی از توجه‌ها و کارکردهای ما به بحث‌های عمران و آبادی استان در عمران و آبادی شهرها رقم می‌خورد. البته این موضوع دلالت بر این ندارد که ما خدایی نکرده به روستا و ابعاد مختلف عمرانی آن توجهی نداریم ولی به لحاظ تراکم جمعیتی در شهر بایستی توجه ویژه‌ای  به آن داشته باشیم که از مقدار اعتبارات استانی گفته شده 3200میلیارد تومان آن مربوط به کلانشهر شیراز و مابقی مربوط به 101شهر دیگر استان است. تبادار در ادامه اتمام پروژه‌های بزرگ شهرداری شیراز را زمینه‌ساز تسهیلات رفاهی و آسایشی برای شهروندان شیرازی در ابعاد مختلف ذکر کرد و گفت: قطعاً درراستای به ثمر رسیدن این پروژه‌ها ضمن تلاش مضاعفی که همکاران ما در شهرداری شیراز دارند بنده و همکارانم در استانداری در کنار این عزیزان نهایت تلاش را برای تسهیل موضوع مهیا خواهیم کرد تا این پروژه‌های بزرگ که ضرورت کلانشهر شیراز است انجام پذیرد. 
تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی مهم‌تر از شروع پروژه جدید است
شهردار شیراز نیز در حاشیه این بازدید و در جمع خبرنگاران با بیان این نکته که پروژه‌های نیمه‌تمام را سرمایه مردم شیراز می‌دانم تصریح کرد: گرچه ممکن است برخی اوقات ایراداتی وارد شود که چرا پروژه‌های جدید را شروع نمی‌کنید اما من معتقدم که پروژه‌های نیمه‌تمام سرمایه مردم است که این پروژه‌ها بایستی تمام شود و در خدمت مردم قرار بگیرد. درحالی که شروع کردن یک پروژه جدید کار ساده‌ای است اما مهم این است که این پروژه‌های نیمه‌تمام باید در فاصله زمانی یکی دو ساله تمام شوند که در حال حاضر برای تکمیل همین پروژه‌ها نیز به اعتباری بالغ بر ۳هزارمیلیارد تومان نیاز است.
حیدر اسکندرپور عزم شهرداری برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام را علی‌رغم مسائل و تنگناهای مالی جدی دانست و افزود: مسائل مالی اخیر که هم دولت هم شهرداری‌های بزرگ گرفتار آن هستند یک واقعیت تلخ است اما اجازه ندادیم این واقعیت تلخ تأثیر زیادی بر پروژه‌های بزرگ شهرداری بگذارد و با سرعت خوبی پروژه‌های ما ادامه پیدا می‌کند. شهردار شیراز یکی از مسائل و مشکلات موجود بر سر راه تکمیل پروژه‌ها را بحث تملک ذکر کرد و گفت: نکته‌ای در برخی پروژه‌ها وجود دارد و آن هم بحث تملک و هزینه‌های تملک در پروژه‌های مختلف است که به‌عنوان مثال در پروژه کوهسار به جوادیه رقم مربوط به خود پروژه و اجرای آن 21 میلیارد تومان است در حالی که رقمی‌ که برای تملک پروژه نیاز است 120میلیارد
تومان است بنابراین بخش مهم اجرای پروژه‌های عمرانی تملک‌هایی است که باید انجام شود. وی افزود: مشکلی که اخیراً با آن مواجه بودیم این بود که عدم تملک در بعضی از پروژه‌های بزرگ وقفه‌ای در آنها ایجاد کرد؛ همین پروژه رودکی، ما برای این که این پروژه را کامل کنیم در فاصله‌ای کوتاه بخشی که مربوط به مسیر کمربندی و بخشی که مربوط به مسیر همت جنوبی است را به زودی به پایان خواهیم رساند اما برای اینکه پروژه کامل شود حدود 10 ملک در مسیر است که باید تملک‌های مربوط به آنها کامل شود و همین مسائل باعث می‌شود که گاهی اوقات هزینه تملک در مسیر پروژه‌ها از هزینه اجرای پروژه برای شهرداری بیشتر شود.
شهردار شیراز با اشاره به سایر مشکلات موجود در روند اجرای پروژه‌ها گفت: پروژه تقاطع امیرکبیر از پروژه‌های بزرگ شهرداری است که همکاران این پروژه را از پروژه‌های بزرگ جنوب کشور می‌دانند. در روند عملیات عمرانی این پروژه از ابتدای اردیبهشت‌ماه مشکل تجهیزاتی برای دریافت کابل داشتیم و پس از رفع مشکل، با سرعت خوبی درحال پیگیری است که امیدوارم با همین سرعت خوب این پروژه بزرگ هم در فاصله زمانی کمی ‌در اختیار مردم قرار گیرد. 
شهردار شیراز همچنین جابجایی تأسیسات را یکی دیگر از موانع موجود در راه اجرای پروژه‌های عمرانی ذکر کرد و گفت: این موضوع در روند اجرای پروژه دو مشکل ایجاد می‌کند اول این که زمان اجرای پروژه را طولانی می‌کند و دومین مشکل نیز ایجاد هزینه اضافه برای پروژه است که در طراحی اولیه دیده نمی‌شود اما در ادامه کار بخشی از هزینه‌های پروژه می‌شود.
اسکندرپور اظهار امیدواری کرد که مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده پروژه‌های تقاطع غیر همسطح رودکی واقع‌در تقاطع کمربندی و ایمان جنوبی، جوادیه واقع‌در کمربندی شیراز و فرهنگسرای بزرگ فرزانگان واقع‌در شهرک فرزانگان در هفته دولت و پروژه بزرگ شهیدان روزیطلب (تقاطع امیرکبیر- مطهری- رحمت) در دهه فجر افتتاح و به بهره‌برداری برسد.
درحال حاضر عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح شهید عبدالله رودکی با هدف تکمیل رینگ پیرامونی شهر شیراز، روان‌سازی ترافیک در کمربندی و بلوار ایمان جنوبی درحال اجراست که با بازگشایی آن دسترسی شهروندان به کمربندی و خیابان ایمان جنوبی تسهیل خواهد شد. همچنین در ادامه این پروژه، بلوار 55 متری مهدیه به طول 12 کیلومتر به منظور تکمیل رینگ پیرامونی شهر شیراز در حال احداث است که تقاطع غیر همسطح شهید رودکی را به تقاطع مهدیه- امیرکبیر متصل می‌کند.
با بهره‌برداری از تقاطع غیر همسطح شهید رودکی، بزرگراه مهدیه، 
تقاطع مهدیه- امیرکبیر و اتصال به بزرگراه توسعه جنوب (گلبهار) رینگ پیرامونی جنوب شهر شیراز تکمیل می‌شود. بزرگراه گلبهار در حاشیه جنوبی رودخانه چنارراهدار به طول 8 کیلومتر و عرض 60متر در حال احداث است كه از ضلع جنوبی رود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خانه چنارراهد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ار آغاز و پس از گذر از میانرود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و مهد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی‌آباد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به كمربند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی شیراز متصل می‌شود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. 
براساس تفاهم فی‌مابین شهرداری و اداره راه و شهرسازی مقرر شده که 9 تقاطع در کمربندی شیراز توسط این دو نهاد احداث شود که احداث سه تقاطع آن بر عهده شهرداری است. پروژه شهیدان یغمور (تقاطع غیر همسطح باهنر- کمربندی) که شهرک فرهنگیان را به باهنر جنوبی متصل می‌کند توسط شهرداری شیراز با 22 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست. این پروژه شامل یک پل روگذر 8 دهانه با دو باند مجزا جهت رفت و برگشت است.
پروژه شهیدان روزیطلب (تقاطع سه سطحی امیرکبیر- مطهری- رحمت) در حال حاضر از جمله بزرگ‌ترین پروژه‌های در دست اجرای شهرداری شیراز با استفاده از جوانان متخصص و بومی‌است. این پروژه مجموعه‌ای از دو تقاطع سه سطحی است که بلوار رحمت، امیرکبیر، مطهری و میثم را به یکدیگر متصل می‌کند و تکمیل آن به‌دلیل موقعیت مکانی خاص که در ورودی شهر شیراز از سمت بوشهر واقع شده، تحول بزرگی در بازگشایی و تسهیل ترافیک ورودی شهر شیراز، بلوار امیرکبیر و بلوار رحمت ایجاد می‌کند. تقاطع سه سطحی امیرکبیر- مطهری- رحمت به صورت پروانه‌ای شکل با هفت پل و مجموع طول پنج کیلومتر، اکنون یکی از بزرگترین پروژه عمرانی شهر شیراز است که از نظر ابعادی شش برابر تقاطع بصیرت (پل معالی‌آباد) و دو برابر تقاطع میدان معلم است و با هدف تکمیل یکی از شریان‌های اصلی رینگ درون‌شهری شیراز، روان‌سازی ترافیک، افزایش ایمنی تردد در کمربندی و کاهش زمان سفرهای درون‌شهری در حال ساخت است.
عملیات این پروژه در اواخر سال 93 آغاز شده است. پیش‌‌تر میزان پیشرفت فیزیکی این تقاطع 45درصد بوده است که پس‌از شروع دوره مدیریت مهندس اسکندرپور شهردار شیراز و تسریع در ساخت پروژه هم‌اکنون میزان پیشرفت آن به 65درصد رسیده است.
فرهنگسرای فرزانگان واقع‌در بلوار طلائیه از جمله پروژه‌های شهرداری شیراز است که منجر به افزایش سرانه فرهنگی شهرک فرزانگان خواهد شد. 
این پروژه به مساحت 4200 متر مربع در زمینی به مساحت بیش از هزار مترمربع واقع شده است. پروژه فرهنگسرای فرزانگان هم‌اکنون بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
پروژه تقاطع غیر همسطح جوادیه سه محور اصلی کمربندی اکبرآباد -پروژه کوهسار مهدی و بزرگراه آیت‌الله محلاتی (آرین)- را به یکدیگر متصل می‌کند. این پروژه یک تقاطع شبدری کامل است که تمام مسیر‌های عبوری را از جهات مختلف پوشش می‌دهد. به زودی پل جنوبی این پروژه که مسیر شمال و جنوب کمربندی را شامل می‌شود به بهره‌برداری می‌رسد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی