[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۲
  • دوره جدید

برای تحول شیراز، اقتصاد رویدادمحور تعریف کنیم، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان گفت: رویداد و اقتصاد رویداد از ظرفیت‌های مهمی ‌است که در کشور، فارس و شیراز نسبت به آن غفلت شده و افزود: امروز باید با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی، هنری، علمی، مذهبی و گردشگری شیراز، زمینه را برای توسعه اقتصاد رویدادمحور فراهم کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس حیدر اسکندرپور در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام‌جمعه شیراز که به اتفاق جمعی از معاونان شهرداری صورت گرفت، رویداد و اقتصاد رویداد را یکی از ظرفیت‌های مهم برشمرد که در کشور، فارس و شیراز نسبت به آن غفلت شده و افزود: امروزه در شهرهای بزرگ دنیا، اقتصاد رویدادمحور شرایط اقتصادی شهرها و مدیریت شهری را بهبود بخشیده است. به‌عنوان مثال برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی فیلم در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان از یک سو منجر به خلق فرصت‌های گردشگری و از سوی دیگر انتفاع اقتصادی شده است.
شهردار شیراز با اشاره به پتانسیل‌های مذهبی، فرهنگی، هنری و تاریخی شیراز، تأکید کرد: باید رویدادهای ملی و بین‌المللی متناسب با داشته‌ها و دیدگاه‌های فرهنگی، مذهبی و اجتماعی، تعریف کرد و از محل این رویدادها، اقتصاد شهری را دگرگون ساخت.
وی با بیان اینکه حرکت شهرداری به سمت تعریف و کسب درآمدهای پایدار از الزامات محسوب می‌شود، تأکید کرد که نوسانات ارزی بر روند اجرای پروژه‌ها و فعالیت‌های شهرداری پروژه‌های بزرگ شهرداری نظیر مترو، تأثیرگذار بوده و هزینه‌ها را افزایش داده است.
مهندس اسکندرپور در دیدار نماینده ولی فقیه در فارس و امام‌جمعه شیراز با بیان اینکه بودجه‌ شهرداری شیراز امسال 3هزار و 200میلیارد تومان پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: تحقق بودجه بر مبنای صدور پروانه‌های ساختمانی و رونق ساخت و ساز تدوین شده که با توجه به رکود فراگیر در کل کشور این امر بسیار دشوار است.
وی با اشاره به اینکه حدود 40 درصد از جمعیت فارس در شیراز زندگی می‌کنند، موفقیت شهرداری را در ارائه‌ خدمات مطلوب به شهر شیراز، موفقیت کل استان دانست و گفت: هم اکنون شیراز علاوه‌بر چالش‌های اقتصادی و درآمدی، با پدیده‌ مهاجرت و حاشیه‌نشینی نیز دست به گریبان است. امروز شیراز حدود 300 هزار نفر حاشیه‌نشین دارد که این میزان با شیب تندی در حال افزایش است. از آنجا که مهم‌ترین پیامد حاشیه‌نشینی، افزایش آسیب‌های اجتماعی است؛ بازتولید نظام محله‌ای برای کاهش آسیب‌ها و ارتقای سطح فرهنگی محلات شهری در دستور کار شهرداری قرار دارد. همچنین وی تأکید کرد: برای مواجهه‌ با پدیده‌ حاشیه‌نشینی و کاهش آسیب‌های ناشی از آن، باید تعامل مناسبی بین مجموعه‌ها و اداره‌ها و نهادهای دیگر متولی مباحث فرهنگی و اجتماعی و شهرداری شیراز ایجاد شود.
شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنانش بافت تاریخی را چالش دیگر شهر شیراز دانست و گفت: هم‌اکنون دو دیدگاه در مورد بافت تاریخی شیراز موجود است. یک دیدگاه مبتنی بر اهمیت حفظ بافت تاریخی به‌عنوان یک ثروت و دیدگاه دیگر مبتنی بر فرسوده بودن بافت و لزوم تخریب آن استوار شده است. تقابل بین این دو دیدگاه عاملی مهم در بروز و تداوم چالش‌ها بر سر بافت تاریخی شیراز است.
شهردار شیراز با بیان اینکه معتقدیم بافت تاریخی یک ثروت کلان برای شهر شیراز محسوب می‌شود، عنوان کرد: بسیاری از شهرهای دنیا شیراز را به‌عنوان شهری تاریخی و گردشگرپذیر می‌شناسند که با توجه به ظرفیت‌های مذهبی و فرهنگی این شهر می‌تواند یک فرصت بی‌بدیل تلقی شود که زمینه‌ اشتغال و تحول در اقتصاد شهری را نیز فراهم کند. نماینده‌‌ی ولی فقیه در استان فارس و امام‌جمعه‌ شیراز نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه برای پیشبرد امور مردم و شهر و استان گاهی نیازمند بیان برخی انتقادات هستیم، گفت: انعکاس انتقاد نباید موجب لطمه خوردن به فضای همدلی و صمیمت استان شود.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام خطاب به خبرنگاران حاضر در جلسه و رسانه‌های فعال در فارس و شیراز گفت: شیراز مرکز فرهنگ، ادب، هنر و دیانت است که صمیمت و همدلی مهم‌ترین پیام این شهر برای جهان است. از این رو خبرنگاران نیز باید قلم‌هایشان شیرازی بچرخد و صلح و صمیمیت را نشر دهد. امام‌جمعه‌ شیراز تصریح کرد: در این فضا اما گاهی قلمی‌ حرکت کرده و ذهنیتی منفی ایجاد می‌کند، حال آنکه فضای رسانه باید برای پیشبرد اهداف کشور، استان و شهر به کار گرفته شود و رسانه‌ها در انتشار مطالب تلاش کنند که به شهر فیض روح قدسی ببخشند.
دژکام با اشاره به موضوع بافت تاریخی، گفت: این موضوع باید بررسی شود که تا چه میزان به حفظ بافت تاریخی نیاز داریم. همه ما لزوم حفظ و احیای آثار تاریخی ارزشمند را باور داریم، معتقدیم گذرهای تاریخی بافت و نقاط دارای ارزش باید به‌عنوان بخشی از هویت تاریخی و ارزشمند ما حفظ شود اما ضرورت‌های شهرسازی ایجاب می‌کند، متناسب با توسعه شهر محلات آن نیز رشد کنند. اگر ما می‌خواهیم بگوییم که در شیراز صاحب تمدنی بزرگ بوده‌ایم و شهرهای ما تمام نیازهای شهروندانشان را در معماری و شهرسازی برآورده می‌کرده، آیا ضرورت دارد چند محله‌ی مشابه را حفظ و احیا ‌کنیم؟ میزان حفظ بافت تاریخی را باید به درستی تبیین کرد.
امام‌جمعه‌ شیراز لزوم ساماندهی قبرستان قدیم شیراز (دارالسلام) را به‌عنوان یک خواسته مطرح و تأکید کرد: گستره‌ چند هکتاری این محل می‌تواند با بازسازی مناسب و نگاهی دقیق ساماندهی شود چون دارالسلام (قبرستان قدیمی‌ شیراز) امروز به یک معضل تبدیل شده است؛ حال آنکه می‌توانستیم نقاطی از این قبرستان را که مدفن بسیاری از چهره‌های بزرگ علمی ‌و مذهبی است، حفظ و احیا کنیم.
وی با بیان این مطلب که برخی از افتخارات تاریخی ما در محدوده بافت قرار دارد، گفت: حفظ و احیای بافت تاریخی باید تلفیقی از حفظ گذشته و پیشرفت در آینده باشد. در حال حاضر دسترسی زائران به حرم‌های مطهر امامزادگان واقع در بافت تاریخی بسیار دشوار است، این در حالی است که سالانه بیش از 150 هزار گردشگر خارجی به شیراز می‌آیند. از این رو باید زمینه‌ دسترسی مناسب این گردشگران به حرم‌های امامزادگان فراهم شود؛ اگر به‌خوبی در این مسائل فکر و عمل کنیم، هم گردشگران افزایش می‌یابد هم رضایت همگانی را خواهیم داشت.
امام‌جمعه‌ شیراز با تأکید براینکه محوریت توسعه‌ی شیراز به‌عنوان حرم سوم اهل بیت(ع)، حرم‌ مطهر و بقاع امامزادگان است؛ گفت: در گذشته 25مدرسه‌ی علمیه اطراف حرم شاهچراغ(ع) وجود داشت و نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که شهر شیراز در گذشته پیرامون حرم‌های مطهر شکل گرفته و گسترش یافته؛ از این رو تمام صاحب‌نظران باید با همفکری خود به یک نقطه‌ مشترک برسند.
امام‌جمعه شیراز نیز اعتقاد دارد که شاهد رویکرد خوبی در مجموعه‌ مدیریت شهری شیراز هستیم و باید امیدوار بود که این رویکرد تداوم داشته باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی