[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

نپیوستن به FATF نوعی خودتحریمی ‌است، روزنامه شیراز نوین

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه با بیان اینکه نباید به‌دلیل ترس از معرفی حزب‌الله به عنوان گروه تروریستی در آینده خود را از مزایای FATF محروم کنیم گفت: FATF حزب‌الله را به عنوان گروه تروریستی معرفی نکرده است.
سید عباس عراقچی در نشست علنی صبح دیروز (یکشنبه‌20‌خرداد) در جریان بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون تأمین مالی تروریسم در دفاع از این لایحه گفت: لایحه مذکور یکی از ابزارهای بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم است. جمهوری اسلامی ایران از دو منظر از طرف تروریسم مورد تهدید واقع می‌شود؛ نخست تروریسم بین‌المللی و دوم سوءاستفاده‌های کشورهای غربی از مفهوم تروریسم.
معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در ادامه توضیح داد: تروریسم بین‌المللی شامل تروریسم تکفیری و دیگر گروه‌های مشابه می‌شود، همچنین کشورهای غربی از مفهوم تروریسم در جهت تروریسم جلوه دادن جنبش‌های مقاومت به‌ویژه جنبش‌های صورت گرفته علیه اسرائیل استفاده کرده و آنها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند، لذا ما باید با هر دوی این تهدیدها مقابله کنیم، هر چند از نظر جامعه بین‌المللی 4‌گروه القاعده، طالبان، جبهه‌النصره و داعش به عنوان تروریسم معرفی و شناخته شده‌اند.
عضو تیم مذاکره‌کننده برجام با بیان اینکه ما خود قربانی تروریسم هستیم و همین مجلس سال گذشته قربانی حمله تروریستی داعش بود گفت: اما این تروریسم دارای شبکه‌های بین‌المللی بیشماری است، لذا بدون الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی، مقابله با آنها و به‌ویژه خشکاندن تأمین مالی آنها غیرممکن است.
وی با تأکید بر اینکه در حالی جوانان ما در سوریه برای مقابله با تروریسم، خون می‌دهند، که در داخل کشور حفره‌ها و روزنه‌هایی در حوزه شبکه‌های بانکی وجود دارد و امکان فعالیت به شبکه‌های تروریستی و مواد مخدر از این طریق مهیا می‌شود اضافه کرد: بنابراین باید در مقابل تأمین مالی تروریسم وارد همکاری‌های بین‌المللی شویم، همانطور که کشورهای همسایه و حتی سوریه با این کنوانسیون‌ها همراه شده‌اند.
هیچ تهدیدی امنیت ایران را در پیوستن به کنوانسیون مذکور تهدید نخواهد کرد
عراقچی در توضیح تهدید دوم ایران از سوی تروریسم بیان کرد: اما تهدید دوم این است که کشورهای غربی از این مفهوم سوءاستفاده می‌کنند و ممکن است گروه‌های مقاومت را تروریسم قلمداد و جلوه دهند، بنابراین برای مقابله با این تهدید نیز اندیشه کرده‌ایم. به‌عنوان مثال تمام ارگان‌های امنیتی کشور همچون اطلاعات، اطلاعات سپاه و... از دو سال گذشته بر روی این لایحه کار امنیتی و کارشناسی کرده و در نهایت شورای‌عالی امنیت ملی به‌عنوان بالاترین مقام امنیتی کشور گواهی داده که هیچ تهدیدی امنیت ایران را در‌پی پیوستن به کنوانسیون مذکور تهدید نخواهد کرد.
معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه برای تمام حوزه‌های موجود که ممکن است منجر به سوءاستفاده از ایران شود، تدابیر لازم را اندیشیده‌ایم گفت: از نظر آنها فقط 4‌گروه یاد شده تروریسم محسوب می‌شوند، لذا ما نباید از ترس آنکه ممکن است در آینده حزب‌الله نیز جزو گروه‌های تروریستی محسوب شوند، خود را از پیوستن به چنین کنوانسیونی محروم کنیم.
وی افزود: در این لایحه باب خروج به کفایت پیش‌بینی شده است و ما حق حاکمیتی خود را داریم، بنابراین هرگاه احساس کنیم عضویت در آن به ضرر کشور است، می‌توانیم از آن خارج شویم، اما چرا باید اکنون ضرر آن را متحمل شویم، آن هم در شرایطی که تحریم‌ها بیشتر شده و ایران در شرایط خاصی به سر می‌برد، بنابراین نباید با دست خودمان تحریم‌های جدیدی را علیه کشور ایجاد کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی