[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

نقش پکن در استحکام برجام بسیار مهم است، روزنامه شیراز نوین

رؤسای جمهوری اسلامی ‌ایران و جمهوری خلق چین تأکید کردند که اراده دو دولت، تداوم همکاری‌های راهبردی مشترک در تمامی‌حوزه‌ها است و مصمم هستند که این روابط را بیش از پیش گسترش دهند.
‎به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی یکشنبه‌شب در نشست هیئت‌های عالی‌رتبه ایران و چین با تشکر از میزبانی گرم و موفق دولت چین در اجلاس شانگهای و تبریک انتخاب مجدد شی جین پینگ به‌عنوان رئیس‌جمهور چین، گفت: سفر سال 2016 شما به تهران نقطه عطف جدیدی در روابط دو کشور بود، همکاری‌ها را در مسیر راهبردی قرار داد و مناسبات را با تحول بنیادین همراه کرد.
‎رئیس‌جمهور با بیان اینکه چین طی سال‌های گذشته شریک نخست تجاری ایران بوده است، تجارت با پول ملی دو کشور را باعث تداوم این روند برشمرد و اظهار داشت: توسعه همکاری‌های بانکی بزرگترین پشتوانه برای اجرای توافقات دو کشور و ارتقای سطح همکاری‌ها است. ‎روحانی افزود: دو کشور پروژه‌های بسیار مهم و همکاری‌های راهبردی در حوزه‌های انرژی، حمل و نقل و صنعت دارند و لازم است در چارچوب برگزاری سریع‌تر کمیسیون مشترک دو کشور، این طرح‌ها و همکاری‌ها شتاب گیرند.
‎رئیس‌جمهور همچنین به نقش مهم و مؤثر چین در 
به ثمر رساندن برجام اشاره کرد و گفت: اکنون نیز نقش پکن در استحکام برجام و اجرای تعهدات توسط سایر طرفین بسیار مهم است.
‎روحانی همچنین بر تکمیل راکتور آب سنگین اراک طبق توافق برجام تأکید کرد. ‎رئیس‌جمهور با بیان اینکه ایران از سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی در حوزه‌های بالادستی انرژی استقبال می‌کند، گفت: همکاری دو کشور در عرصه مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و قاچاق در تقویت ثبات منطقه‌ای مؤثر بوده و این همکاری‌ها ادامه می‌یابد. ‎روحانی همچنین توسعه همکاری‌های فرهنگی علمی ‌و فناوری را نیاز تاریخی دو ملت دانست و ابراز امیدواری کرد دولت چین تسهیلات لازم را از جمله در امور بانکی برای تجار، ایرانیان و دانشجویان فراهم سازد.
‎رئیس‌جمهور چین نیز در این نشست حضور مؤثر ایران را موجب تقویت نفوذ بین‌المللی سازمان همکاری شانگهای برشمرد و تأکید کرد: اراده دو کشور برای اجرای کامل قرارداد مشارکت راهبردی در حوزه اقتصاد نشانه افزایش اعتماد دوجانبه است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی