[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

چهره، روزنامه شیراز نوین

به‌مناسبت سالروز تولد جانی دپ افسانه‌ای
چارلی در سرزمین افسردگی

 

ترجمه و تألیف: سعیدرضا امیرآبادی
برای آنکه جانی دپ یک ستاره تمام‌عیار باشد دلایل زیادی وجود دارد. گاهی در نقش یک قاتل زنجیره‌ای، تمامی ‌فرازوفرود‌های یک بیمار روان‌پریش را در پنجره مخفی به تصویر کشیده و انحطاط روانی قاتل را پدیدار می‌سازد. گاهی رخت دزدان دریایی کارائیب را بر تن می‌کند و سوار بر مروارید سیاه در دل اقیانوس به ماجراجویی می‌پردازد. جانی دپ طرفدار احقاق حقوق رنگین‌پوستان آمریکا هست و با عمق بخشیدن به سرخپوست رنجر تنها به اصالت آنها ادای دین می‌کند. تنوع ژانرهای داستانی و نقش‌هایی که شباهتی با یکدیگر ندارند، گواهی بر ادعای ستاره بودن اوست. اگرچه بسیاری از اهالی سینما جانی دپ را کاپیتان جک اسپارو می‌شناسند، اما از یاد نبریم که درخشش او در آثاری همانند اسلیپی ‌هالو و سویینی تاد سبب شد تا جانی دپ به یکی از بزرگترین نقش‌آفرینان کنونی سینمای جهان بدل شود. 
جانی دپ بنابر نظر بسیاری از منتقدان سختگیر سینما یکی از مستعدترین نقش‌آفرینان سینمای فانتزی به‌حساب می‌آید.
آیا آلیس در سرزمین عجایب و چارلی در کارخانه شکلات‌سازی بدون حضور دپ افسانه‌ای می‌توانستند به موفقیت دست یابند؟ آشکار است که کاپیتان جک اسپارو نیز از صمیم قلب وامدار آثار فانتزی‌مأبانه است و به اندازه‌ای که از همکاری با تیم برتون سرشار از لذت می‌شود، به حضور در آثار جنگی و فیلم‌های ویتنامی‌ علاقه‌ای نشان نخواهد داد.
با این وجود ادوارد دست‌قیچی در هیچ یک از نقش‌های فانتزی به‌سان یکدیگر ظاهر نشده است و اگرچه شیوه چهره‌پردازی او در برخی از آثار به هم نزدیک بوده‌اند، 
با این وجود جانی دپ افسانه‌ای تلاش زیادی انجام داد تا برای هر یک از نقش‌ها عملکرد متفاوتی را به نمایش بگذارد. 
در کنار همه این موفقیت‌ها، جانی دپ در زندگی شخصی چندان موفق نبوده است.در آخرین عکس‌هایی که از او در فضای مجازی منتشر شده، وی با چهره‌ای بسیار تکیده و رنجور مقابل دوربین قرار گرفته است. این عکس‌ها باعث شد که شایعاتی مبنی‌بر بیماری جانی دپ مطرح شود که سکوت وی نیز به این شایعه دامن زد. اما مدیر برنامه‌هایش اعلام کرد که دپ بیمار نیست و به مقتضای نقش‌های جدیدش مجبور به کاهش وزن شده است. 
مدیر برنامه‌هایش نیز می‌افزاید: جانی اکنون 54سال دارد و مردم همیشه تصور می‌کنند او باید مثل یک جوان 20ساله سرحال و سرزنده باشد. برخی رسانه‌ها نیز عنوان کرده‌اند که ممکن است مصرف بیش از اندازه مشروبات الکلی باعث شده باشد که چهره جانی دپ به این روز بیفتد.
به‌خصوص اینکه خبر ازدواج همسر سابق جانی دپ نیز که اخیراً اعلام شد، می‌تواند روی دپ تأثیر گذاشته باشد. با همه این تفاسیر به نظر نمی‌رسد که این نقش‌آفرین بزرگ سینمای غرب بتواند همانند گذشته در آثار ماجراجویانه حضور پررنگی داشته باشد و باید به نقش‌های ایستا و کم‌تحرک بسنده کند. 
یافتن جایگزینی برای نقش کاپیتان جک اسپارو عملیاتی تقریباً غیر ممکن است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی