[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

چرا چشم ما خشک می‌شود ، روزنامه شیراز نوین


فوق تخصص قرنیه گفت: خشکی چشم یکی از علت‌های مراجعان ‌‌این روزها، به کلینیک‌های چشم پزشکی است که علت‌های متفاوتی دارد.
به گزارش خبرگزاری مهر، حیدر سیاتیری، در برنامه «خونه زندگی» رادیو سلامت افزود: یکی از علت‌های شایع خشکی چشم عدم یا کاهش حساسیت قرنیه به ترشح اشک است که می‌تواند ناشی از عوامل آلاینده یا مسمومیت‌های ناشی از اشعه‌های موجود در لوازم الکترونیکی باشد که حساسیت قرنیه را کم می‌کند و به موقع اشک ترشح نمی‌شود.
وی با بیان ‌‌اینکه از عوامل دیگر خشکی چشم می‌توان بیماری‌های سیستمی، بیماری‌های عمومی ‌را نام برد که در بانوان شایع‌تر است، افزود: اصولاً خشکی چشم در بانوان به علت هورمونی شایع است؛ اما نحوه‌ کار و استفاده از لوازم الکترونیکی و کار طولانی مدت هم می‌تواند اشک را کم کند؛ ولی در هر صورت، اشک انسان دو قسمت دارد، یک قسمت آن که اشک پایه است که بیش‌تر ‌‌این قسمت مدنظر ماست و آن اشکی که از خوشحالی یا اندوهگینی می‌آید که ملاک ما نیست.
این فوق تخصص قرنیه، یکی از علائم کمی ‌اشک یعنی خشکی چشم را کاهش دید دانست و بیان کرد: کاهش دید ناشی از اشک ادامه پیدا می‌کند و ممکن است منجر به زخم قرنیه و تهدید جدی بینایی شود. کاهش اشک به صورت‌های متفاوت خودش را نشان می‌دهد؛ از کاهش دید تا احساس جسم خارجی تا احساس عدم راحتی چشم می‌تواند از علائم آن باشد و در نهایت از علائم مؤثر خشکی چشم، تورم پلک‌ها و اشکال در بافت‌های اطراف چشم است که می‌تواند از نگهداری اشک خودداری کند.
سیاتیری با بیان ‌‌اینکه خشکی چشم با سن انسان بیش‌تر می‌شود، گفت: ما خشکی چشم را در جوانان هم می‌بینیم؛ ولی معمولاً بالای ۴۰ سال شایع‌تر است. خشکی چشم درمان‌های متفاوتی دارد که یکی از آن‌ها، اشک مصنوعی بوده که البته بسته به نوع خشکی چشم ما اشک خاصی انتخاب می‌کنیم، بنابراین اشک مصنوعی برای خشکی چشم مفید است البته ما اشک را جایگزین می‌کنیم نه ‌‌اینکه درمان کنیم. اشک مصنوعی اگر درست انتخاب شود عارضه‌ای ندارد ولی اگر ماده‌ نگهدارنده داشته باشد باید مقدار استفاده آن محدود باشد.
وی با بیان ‌‌اینکه خشکی چشمی ‌مادرزادی یکی از مسائل جدی است که باید به پزشک مراجعه کنند تا بررسی شود، اظهار داشت: شست‌وشوی پلک‌ها، مصرف مایعات کافی، محدود کردن کار با لوازم الکترونیکی می‌تواند در به اصطلاح تعادل حس اشک چشم مؤثر باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی