[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

روستای ملیان سپیدان جابه‌جا می‌شود، روزنامه شیراز نوین

نشست کارشناسی با حضور شبیر زارع خفری، فرماندار سپیدان، مهندس زمانی، مدیرکل بنیاد مسکن و جمعی از کارشناسان برای بررسی چگونگی جابجایی روستای ملیان شهرستان سپیدان در محل بنیاد مسکن استان فارس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی ‌بنیاد مسکن استان فارس، شبیر زارع خفری، فرماندار سپیدان در این نشست بر لزوم درنظر گرفتن همه مؤلفه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و رعایت دقیق قانون برای جلوگیری از ضایع شدن حقوق افراد و روستاییان در جابجایی‌ها تأکید کرد.
زارع خفری خواستا مشارکت میراث فرهنگی در تأمین بخشی از هزینه‌ها و اعتبارات جابجایی این روستا شد و گفت: متأسفانه میراث فرهنگی بدلیل هزینه زیاد، جابجایی روستا را تقبل نمی‌کند. این طرح نیاز به تخصیص ویژه بودجه دارد و از محل اعتبارات شهرستان تأمین همه هزینه‌ها امکان‌پذیر نیست.  
وی اضافه کرد: محوطه باستانی ملیان با وسعتی نزدیک به 200 هکتار از بزرگترین و مهمترین محوطه‌های پیش از هخامنشی در ایران است که باید شناسایی شود و مورد مطالعه دقیق قرار گیرد.
مهندس عطاالله زمانی، مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس نیز در این نشست گفت: دستگاه متولی در جابجایی و شناسایی آثار باستانی این روستا میراث فرهنگی است که تأمین هزینه‌های شناسایی و مطالعه در باره این آثار شکل خاص خود را دارد و بنیاد مسکن طبق دستورالعملی که دارد در زمینه تأمین زمین و مکان جدید و بررسی و مطالعه فنی اقدام می‌کند. مصطفی ‌هاشمی، ‌معاون عمران روستایی بنیاد مسکن نیز اظهار داشت: میراث فرهنگی متولی شناسایی و مطالعه پیرامون آثار تاریخی این روستا است و نیاز به برنامه و اعتبارات استانی و ملی است تا طرح جابجایی با مطالعه بیشتری انجام گیرد.
لازم به ذکر است: ملیان حدود 50 کیلومتری شمال و شمال غربی شیراز و 48 کیلومتری غرب و شمال غربی تخت جمشید در دشت بیضا قرار دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی