[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۵
  • دوره جدید

ظرفیت معادن فارس به ارزش افزوده تبدیل شود، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با تأکیدبر اینکه تهیه نقشه راه شورای معادن استان باید در دستور کار این شورا قرار گیرد گفت: پاشنه آشیل استان در ظرفیت‌های مختلف نبود فرآوری، خام‌فروشی و به‌اصطلاح به ارزش افزوده تبدیل نکردن سرمایه است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی ‌و امور بین‌الملل استانداری فارس، مهندس اسماعیل تبادار روز پنجشنبه در پنجمین جلسه شورای معادن استان فارس به ظرفیت‌های این استان در بخش‌های مختلف از جمله معدن فراوان اشاره کرد و افزود: پاشنه آشیل استان در ظرفیت‌های مختلف نبود فرآوری، خام‌فروشی و به اصطلاح به ارزش افزوده تبدیل نکردن سرمایه است.
وی یادآور شد: بیش از ۹۰درصد خاک نسوز کشور در استان فارس استخراج می‌شود اما کمترین استفاده را در صنایع استان دارد.
نماینده عالی دولت در استان فارس همچنین وجود گنبدهای نمکی در میان‌ آهک برای تولید کربنات سدیم، بهره‌گیری از آهک، سنگ تزیینی، ذخایر غنی دولومیت در جنوب استان را از دیگر ظرفیت‌های معدنی استان دانست که باید بیش از گذشته به استفاده از ارزش افزوده آن‌ها پرداخته شود.
مهندس تبادار افزود: عدم استفاده از ظرفیت‌های معادن به ویژه درراستای کاهش خام‌فروشی و بهره‌گیری از طریق ارزش افزوده دلالت بر نادیده گرفتن زحماتی که در این حوزه صورت گرفته ندارد بلکه برمبنای ظرفیت‌های موجود، این استفاده اندک، ضعف به‌حساب می‌آید.
وی ادامه داد: باید هریک از این معادن با رسیدن به مرحله نهایی اکتشاف، به‌عنوان سرمایه معرفی شود تا امکان انجام مراحل بعدی مربوط به چگونگی بهره‌وری، ایجاد ارزش افزوده و یا حتی خام‌فروشی در مقیاس‌های حداقلی، فراهم شود.
استاندار فارس تأکید کرد: بهره‌وری و ارزش افزوده معادن استان فارس، باید در همین استان به کار گرفته شود.
مهندس تبادار با تأکیدبر اینکه سیاست کاری شورای معادن استان فارس حتماً باید براساس نقشه راه باشد، افزود: در این نقشه راه باید اموری از جمله فرآوری، چگونگی بهره‌گیری و ایجاد ارزش افزوده و همه مؤلفه‌هایی که برای پیشبرد کارها در حوزه معدنی ضرورت دارد، در دستور کار قرار گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی