[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۵
  • دوره جدید

سند راهبردی کشاورزی فارس ارائه نشده است ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با تصریح اینکه اگر قرار است کشت جایگزین تعریف شود باید پهنه‌بندی آن هم در نقاط مختلف مشخص باشد، خاطرنشان کرد:  نگاه عالمانه و محققانه به موضوع پهنه‌بندی، کارآفرین است.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، اسماعیل تبادار در شورای کشاورزی استان با بیان اینکه نگاه مسئولان استان به اقتصاد کشاورزی، نگاه جامعی است، گفت: اگرچه  بحران‌هایی بر این نگاه از جمله بحران آب مترتب است اما باید مدیریت منابع آب را در ابعاد مختلف در دستور کار قرار دهیم.
وی با تأکید بر اینکه مدیریت کاشت و برداشت در ابعاد مختلف دارای جایگاهی است که باید به جوانب مختلف این امر توجه کرد، افزود: نمی‌توان به کشاورز گفت فلان محصول را کشت نکن اما جایگزینی برای کشت دیگر به وی پیشنهاد داده نشود.
استاندار فارس با تصریح بر اینکه اگر قرار است کشت جایگزین تعریف شود باید پهنه‌بندی آن هم در نقاط مختلف مشخص باشد، خاطرنشان کرد: نگاه عالمانه و محققانه به موضوع در پهنه‌بندی، کارآفرین است.
به گفته تبادار زمانی برنامه‌ها اصالت معنا پیدا می‌کنند که عملیاتی شوند و هر برنامه‌ای هم باید پشتوانه عملیاتی داشته باشد. 
وی همچنین به اعلام نظر خود درخصوص مباحث شیلات استان که در جلسه مطرح شد، پرداخت و عنوان کرد: باید کارشناسان شیلات به‌درستی تحلیل کنند که آیا همه ظرفیت‌های شیلات با امکانات و منابع آبی موجود به کار گرفته شده یا نه؟ 
وی اضافه کرد: اینکه زمینه‌های لازم، زیرساخت‌ها و اعتبارات را در شیلات در دستور کار قرار دهیم، بحث ثانویه است. باید افزایش سطح پرورش ماهیان خاویاری، قزل‌آلا، پرورش میگو و برخی از گونه‌های جلبک‌ها افزایش یابند؛ که البته اداره شیلات متخصص این موضوع است و روزانه باید آنها را کارشناسی کنند.
استاندار فارس ادامه داد: مباحث مربوط به کاشت، داشت و برداشت مهمترین موضوع در پهنه کشاورزی است که کارشناسان و محققان باید بر این امر  نظارت داشته باشند و کشاورز را تهییج کنند. 
تبادار با بر پرهیز از خام‌فروشی در فرآوری محصولات هم تأکید کرد و گفت: جزیره‌ای عمل کردن معنا ندارد. باید سازمان صنعت، معدن و تجارت در کنار جهاد کشاورزی برای صنایع بسته‌بندی و فرآوری به یک تصمیم‌سازی مشترک برسند.
وی با بیان اینکه بی‌شک در مهیا کردن ارزش افزوده مشکلاتی در استان وجود دارد، گفت: باید مشخص شود که چه میزان از ظرفیت‌هایمان مربوط به ظرفیت طبیعی استان است و چه میزان را مدیران مهیا کرده‌اند.
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود با تصریح بر این موضوع که وضعیت آب نگران‌کننده است و گرفتار تناقص در این موضوع شده‌ایم، افزود: با کمک مدیران و مردم می‌توان این مهم را ساماندهی کرد.
تبادار با پذیرش این موضوع که تعداد چاه‌های غیرمجاز در استان بیداد می‌کنند، گفت: باید تلاش شود که کنتورهای حجمی ‌به‌عنوان یکی از ضرورت‌ها در دستور کار قرار گیرد. 
در این باره متأسفانه به فرع پرداخته و اصل را نادیده گرفته‌ایم.
وی به تعطیلی تعدادی از گلخانه‌ها در شهرستان جهرم طی گزارشات اعلامی ‌اشاره و از رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس خواست تا این موضوع را سریعاً بررسی کند. 
استاندار فارس که معتقد است باید حلقه‌های متصل به هم در پهنه کشاورزی داشته باشیم، تأکید کرد: نگاه برنامه‌ای ما باید جامعیت پیدا کند. 
تبادار ضمن ابراز گلایه از عدم ارائه سند راهبردی کشاورزی استان در سال جاری، عنوان کرد: علی‌رغم گذشت سه ماه از سال اما هنوز سند راهبردی کشاورزی استان در سال 97 ارائه نشده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی