[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

ابتکار: جوسازی سیاسی به نفع محیط‌زیست نیست، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور گفت: جوسازی‌های سیاسی به نفع کشور، از جمله محیط زیست نیست و برخورد سیاسی با موضوع گرد و غبار در خوزستان که باید با درایت و برنامه‌ریزی حل شود، جای تأسف دارد.
معصومه ابتکار شامگاه دوشنبه در نشست شورای اداری شهرستان ملایر اظهار کرد: مسئله زیست محیطی و آلودگی هوای خوزستان و سایر نقاط مشابه آن در دستور کار اصلی دولت است و دولت برای خوزستان اهمیت زیادی قایل است.
وی توجه دولت یازدهم به مسایل محیط زیست و ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در محیط زیست توسط رهبر معظم انقلاب را جامعیت نگاه به محیط زیست دانست و افزود: همه ما در آگاه سازی، جلب مشارکت عمومی، اصلاح و وضع قوانین جدید، اجرای این قوانین و حفظ محیط زیست مسئولیت داریم.
وی با بیان اینکه دولت در اجرا و مجلس در وضع قوانین محیط زیست با هم همراه هستند، بیان کرد: در این راستا با انجام اقدامات خوب، هفت لایحه محیط زیست نیز در مجلس داریم که مهم‌ترین آنها لایحه هوای پاک است که گرد و غبار، آلودگی هوای شهرها، آلودگی‌های صنعتی و لایحه تالاب‌ها را در بر می‌گیرد. 
وی بر لزوم مدیریت و بازیافت زباله، فاضلاب‌ها، رعایت مسائل زیست محیطی در شهرها و مدیریت فعالیت‌های صنعتی تأکید کرد و گفت: فعالیت‌های صنعتی از نظر ایجاد اشتغال، تولید، ارزش افزوده و رشد اقتصادی بسیار ارزنده است؛ اما نه به قیمتی که با به وجود آوردن آلودگی، هزینه‌های جبران ناپذیری در بخش بهداشت و محیط زیست بر ما تحمیل کند.
معاون رئیس جمهوری حفاظت از محیط زیست را یک مسئولیت انسانی، شرعی و جهانی برای همه آحاد جامعه برشمرد و افزود: امروز همه ما به عنوان شهروند جهانی در حفاظت از محیط زیست مسئولیت داریم.
ابتکار با بیان اینکه کره زمین و محیط زیست به واسطه دو عامل جنگ و تخریب از سوی بشر خیره‌سر، خودمحور و مصرف‌گرا مورد تهدید جدی است، بیان کرد: روز به روز گونه‌های گیاهی و جانوری به عنوان ثروت‌های طبیعی در حال از بین رفتن است که حفاظت از این ثروت‌ها کار خردمندانه‌ای هم در سطح جهانی، هم ملی و هم شهرستانی است. 
وی افزود: ما از نظر الگوی ناصحیح مصرف آب و هدررفت آب و آلودگی آب بسیار در ایران آسیب می‌بینیم. 
ابتکار به تولید گازهای گلخانه‌ای و افزایش گرمایش زمین اشاره کرد و ابراز کرد: در این راستا اصلاح الگوی مصرف انرژی در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفته و همدان در این زمینه با توسعه انرژی خورشیدی در کشور پیشگام است. 
وی با بیان اینکه مردم ملایر هم می‌توانند در این زمینه پیشگام باشند، افزود: با توجه به اتخاذ سیاست‌های ملی و منطقه‌ای در مدیریت پسماند، باید پسماندها و زباله‌های شهری و روستایی را به درستی مدیریت کنیم. 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تأکید بر اینکه همه چیز باید به چرخه اقتصاد یا طبیعت بازگردد، گفت: نباید اجازه دهیم پسماند زباله در طبیعت باقی بماند. 
ابتکار نقش تشکل‌ها و خیریه‌ها را در به حداقل رساندن هدررفت محصولات کشاورزی و غذا ارزشمند دانست و افزود: امروز هدررفت غذا از مزرعه تا سفره، یکی از گرفتاری‌هایی است که جهان را تکان داده است.
وی، خواستار ورود جدی تشکل‌ها و فعالان اجتماعی در پرداختن به این حوزه‌ها شد و بیان کرد: در این زمینه، دولت تفاهم نامه هایی با آموزش و پرورش امضا کرده که بر اساس آن، تمام مدارس ایران دستورالعمل مدیریت محیط زیست را دارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی