[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

موهایی ضخیم و پرپشت با یک گیاه معجزه آسا، روزنامه شیراز نوین

شنبلیله نقش مؤثری در کاهش قند خون دارد؛ در دانه شنبلیله اسید آمینه‌ای به نام «هیدروکسی ‌ایزولوسین» وجود دارد که ‌این اسید آمینه ترشح انسولین را تسریع می‌کند.
به گزارش صدآنلاین، شنبلیله گیاهی است که معمولاً در نواحی اطراف دریای مدیترانه و جنوب آسیا رشد می‌کند؛ شنبلیله همچنین از گیاهان بومی‌کشور ‌ایران نیز محسوب می‌شود، در ‌این مطلب برخی خواص ‌این گیاه را بیان می‌کنیم.
نابودی دیابت با شنبلیله
شنبلیله نقش مؤثری در کاهش قند خون دارد؛ طبق مطالعات متعدد صورت گرفته مصرف روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم شنبلیله، تری‌گلیسیرید را کاهش و HDL (چربی خوب) را افزایش می‌دهد؛ در دانه شنبلیله اسید آمینه‌ای به نام «هیدروکسی ‌ایزولوسین» وجود دارد که‌این اسید آمینه ترشح انسولین را تسریع می‌کند.
درمان سوزش سر دل با دانه شنبلیله
دانه شنبلیله از مقادیر فراوانی موسیلاژ تشکیل شده است؛ موسیلاژ التهاب روده و معده را به کمک پوشاندن جدار معده و روده کاهش می‌دهد، افراد برای رفع سوزش سر دل باید یک قاشق چای‌خوری دانه شنبلیله را به غذاهایشان بیفزایند، همچنین می‌توانند یک قاشق چای‌خوری از پودر دانه شنبلیله را در مقداری آب یا آب میوه حل و آن را قبل از هر وعده غذایی میل کنند. ‌این گیاه ملین است و به هضم بهتر غذا‌ها نیز کمک می‌کند.
مو‌هایی ضخیم و پرپشت با دانه شنبلیله
پودر دانه شنبلیله تأثیر بسزایی در ضخیم و پرپشت شدن مو‌ها دارد.
کنترل تب با شنبلیله
شنبلیله گیاهی تب‌بر است؛ برای کاهش تب با استفاده از شنبلیله باید یک تا ۲ قاشق چای‌خوری دانه شنبلیله را به همراه چای سبز دَم، سپس به ‌این دمنوش یک قاشق چای‌خوری عسل و کمی ‌آب لیموترش تازه اضافه و میل کنید، ‌این دمنوش را روزانه سه بار می‌توان مصرف کرد.
افزایش شیردهی با کمک شنبلیله
شنبلیله سرشار از تستوفن است که باعث افزایش میزان پرولاکتین در زنان شیرده می‌شود و ترشح شیر را تسهیل می‌کند؛ برای افزایش شیر زنان شیرده، آن‌ها باید روزانه سه مرتبه کپسول ۵۰۰ میلی‌گرمی ‌شنبلیله مصرف کنند.
درمان پوکی استخوان به کمک شنبلیله
علت شیوع پوکی استخوان در زنان پس از سنین یائسگی، کاهش میزان هورمون استروژن در بدن است؛ زیرا استروژن به جذب کلسیم کمک شایانی می‌کند. با کاهش یافتن ‌این هورمون، تراکم کلسیم استخوانی کم می‌شود بنابراین پوکی استخوان در زنان یائسه بروز پیدا می‌کند، فیتواستروژن‌ها که مواد گیاهی سرشار از استروژن هستند مانند شنبلیله، رازیانه، بذر کتان نقش مؤثری در درمان پوکی استخوان دارند.
طرز تهیه دمنوش تخم شنبلیله
یک قاشق چای‌خوری تخم شنبلیله کوبیده را در یک قوری آب جوش بریزید و بگذارید ۳۰ دقیقه به خوبی دَم بکشد، می‌توانید به آن کمی ‌لیموترش و عسل نیز اضافه کنید.
موارد منع مصرف شنبلیله
افرادی که به بادام‌زمینی حساسیت دارند، ممکن است بدنشان به شنبلیله نیز واکنش نشان دهد، بنابراین، ‌این اشخاص باید در مصرف شنبلیله احتیاط کنند.
شنبلیله سطح قند خون را کاهش می‌دهد، استفاده از دوز‌های بالای‌ این گیاه باعث افت شدید قند خون می‌شود، بنابراین مبتلایان به دیابت باید با فاصله از دارو‌های خود از شنبلیله استفاده کنند.
تنفس پودر شنبلیله، آسم و علائم آلرژی را در افراد ‌ایجاد می‌کند، زنان باردار نیز باید از مصرف شنبلیله خودداری کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی