[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

دوست ناباب ، روزنامه شیراز نوین

همه چیز از روزی شروع شد که با دوستم در راه مدرسه به سمت خانه می‌آمدیم که متوجه شدیم پسری ما را دنبال می‌کند. 
چند روزی این ماجرا ادامه داشت تا اینکه متوجه شدم او (آرش) با دوستم مریم که دختری زیبا، عاطفی و ساده است ارتباط تلفنی دارد. از همان ابتدا احساس ناخوشایندی نسبت به او و روابطش با مریم پیدا کردم. دقیقاً از قیافه‌اش پیدا بود که معتاد است و شخصیت سالمی ‌ندارد.
این موضوع را به دوستم گفتم اما برخلاف تصورم او نه تنها توجهی به حرفم نکرد بلکه ناراحت هم شد و گفت تو به من حسادت می‌کنی و نمی‌توانی ببینی با چنین فردی دوست شده‌ام و قرار است با او ازدواج کنم.
تابستان گذشت. در سال جدید متوجه شدم مریم دیگر به مدرسه نمی‌آید تا اینکه شنیدم با آرش نامزد کرده است. از این خبر واقعاً ناراحت شدم. تا اینکه روزی مریم به من زنگ زد، کلی گریه کرد و بعد هم گفت؛ ای‌کاش به حرف‌های تو حداقل کمی‌ توجه کرده بودم تا امروز چنین بدبخت و بیچاره نشده بودم.
مدتی طول کشید تا آرام گرفت و ادامه داد: وقتی به من گفتی که آرش معتاد است من هم موضوع را به او گفتم، اما او قسم خورد که واقعیت ندارد. ولی بعد از مدتی او را از کار بیرون کردند که متوجه شدم به خاطر اعتیادش است. بعد از بیکاری هر روز از من پول می‌خواست و می‌گفت که قرض است و بعداً آنها را پس خواهد داد. تا جایی که پس‌انداز داشتم به او کمک کردم تا اینکه پس اندازم تمام شد ولی خواسته‌های او تمام شدنی نبود، تا اینکه گفت اگر نتوانی برایم پول بیاوری دیگر با تو ازدواج نخواهم کرد.
این موضوع برایم خیلی وحشتناک بود، به او عادت کرده بودم. از طرفی همه‌چیزم را از دست داده بودم چرا‌که خانواده با ازدواج من با او مخالف بودند و من با اصرار با او نامزد کردم. دیگر راهی برای بازگشت نداشتم. از ترس آبرویم مجبور بودم از پدر و برادرم دزدی کنم، تا جایی که پدر و برادرم متوجه شده بودند. حتی چندبار از طلافروشی دزدی کردم. اما دیگر از این وضعیت خسته شده بودم و ادامه این کار برایم امکان پذیر نبود. به این ترتیب از او جدا شدم. در حال حاضر مدت یک ماه است که از این ماجرا می‌گذرد اما او دست‌بردار نیست و تهدیدات او همچنان ادامه دارد. به همین دلیل امروز با تو تماس گرفتم چرا که موقعیت تو نیز در خطر است.
با تعجب خندیدم و گفتم: من، من چرا؟
گفت: یادت هست روزی که به جشن تولد من آمده بودی با هم عکس گرفتیم. متأسفانه من این عکس را در زمان نامزدی به آرش دادم و حال او مرا تهدید می‌کند که یا باید به او پول بدهم یا اینکه عکس ما را پخش خواهد کرد. او حتی عکس‌ها و فیلم‌هایی را که در دوران نامزدی با هم داشته‌ایم را دارد و تهدید کرده که آنها را پخش می‌کند و حالا من نگران تو هستم.
تلفن را قطع کردم. خیلی از دست او عصبانی بودم. اگر این عکس به دست خانواده‌ام می‌افتاد بدون شک به دردسر می‌افتادم. داشتم قبض روح می‌شدم. در این فکر بودم که دوباره زنگ تلفن به صدا درآمد.
این دختر جوان ادامه داد: مریم بود، گفت که متأسفم که تو را به چنین دردسری انداختم اما آرش آدم خطرناکی است، اگر حرفی بزند حتماً آن را عملی می‌کند. به‌علاوه او این عکس‌ها را با کامپیوتر مونتاژ می‌کند و مشکل در این است که قبل از هر توضیحی، اذهان را تغییر می‌دهد و تا بخواهیم برای همه توضیح بدهیم، آبرویمان رفته است.
با خود فکر کردم باید با آرش صحبت کنم. وقتی به او زنگ زدم انگار که منتظر تلفن من باشد گفت: پس خبر به گوش تو هم رسیده، احتمالاً خوب فکرهایتان را کرده‌اید. خوب چیزهایی را که گفته‌ام آماده کرده‌اید؟ 
از او خواستم پای مرا به ماجرا باز نکند، اما اصلاً فایده‌ای نداشت. گفت کاری می‌کند که برایم گران تمام شود.
گفتم: چقدر پول می‌خواهی؟ من پولی ندارم به تو بدهم.
گفت: صدهزار تومان پول برایم می‌آوری تا عکس را به خودت تحویل دهم‌.
چاره‌ای نداشتم، بدون اینکه به کسی بگویم گردنبندم را فروختم و با مریم سر قرار رفتیم.
آن روز اتومبیلی روبرویمان ایستاد. درب عقب اتومبیل را باز کرد. با تعجب دیدم که مریم سوار شد و دست مرا نیز کشید و به داخل اتومبیل برد. او فریاد می‌کشید، زود باش همه دارند ما را می‌بینند.
اصلاً نمی‌دانستم چه کار می‌کنم، بدون هیچ فکری سوار اتومبیل شدم. ناگهان دیدم در اتومبیل قفل شد. نگاهی به مریم انداختم، به آرامی ‌به من دلداری می‌داد که مشکلی نیست، من خودم می‌دانم باید چه کار کنم.
تا اینکه اتومبیل جلو درب خانه‌ای پارک کرد و راننده با تهدید چاقو مرا وارد خانه کرد. چیزی که برایم بسیار عجیب بود این بود که مریم دوستم نیز به او کمک می‌کرد. بله او با آرش همدست بود و من فریب حرف‌های دوستم را خورده بودم. 
این ماجرا تمام شدنی نبود، انگار قصه مریم برای من تکرار می‌شد با این تفاوت که من تهدید می‌شدم که باید برای آنها پول بیاورم یا اینکه عکس و فیلم رابطه مرا پخش خواهند کرد. چندباری پول تهیه کردم ولی فایده‌ای نداشت تا اینکه روزی شنیدم مرکز مشاوره نیروی انتظامی می‌تواند در این زمینه به من کمک کند. 
رئیس مرکز مشاوره آرامش پلیس فارس در این خصوص گفت:
برقراری پیوند روحی و عاطفی عمیق بین والدین و فرزندان از اهمیت خاصی برخوردار است. این پیوند سبب می‌شود که بسیاری از نیازهای روحی فرزندان در محیط خانواده برآورده شود و دچار کمبود محبت نخواهند شد و هرگاه مشکل و گرفتاری خاصی برای آنان به وجود آید، مطمئن هستند که والدین آگاه، هم‌راز، یار، یاور، غمخوار و مشاورشان خواهند بود و با اعتماد به نفس و به‌دور از هرگونه ترس و اضطراب، حرفشان را با پدر و مادرشان در میان بگذارند و خود را در مقابل حوادث احتمالی بیمه کنند.
حسینی افزود: از دیگر عوامل زمینه‌ساز این مسأله می‌توان به دوستان ناباب اشاره کرد. آنها با داشتن اطلاعات لازم از وضعیت زندگی و خصوصیات شخصیتی و فردی، اقدام به طرح نقشه برای فریب و سوءاستفاده از شخص می‌کنند.
راهکارهای پیشگیرانه:
در هنگام دوستی با کسی، تمام اسرار زندگی خود را برای او بازگو نکنید و همیشه این احتمال را بدهید که شاید در آینده روابط شما تیره شود.
در صورتی که دوست شما با افراد ناباب و فاقد صلاحیت در ارتباط است سعی کنید به‌گونه‌ای او را متوجه کنید و در صورتی که نمی‌توانید در او تأثیر بگذارید به مرور از او فاصله بگیرید تا خطرات احتمالی متوجه شما نشود.
وقتی از سوی افرادی تهدید می‌شوید موضوع را به والدین خود اطلاع دهید یا مشاور را از موضوع تهدیدکننده مطلع کنید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی