[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

درخشش فارس در سومین دوره پایتخت کتاب ایران، روزنامه شیراز نوین

با حضور دکتر صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونان، دکتر جعفر پور معاون کمیسیون فرهنگی مجلس، دکتر مسعودی نماینده مردم نی ریز و استهبان و دکتر گودرزی نماینده نورآباد و رستم و فرماندار ممسنی و دهیاران، نمایندگان شهرها و روستاهای نامزد پایتخت کتاب ایران و روستاهای دوستدار کتاب، مراسم پایانی سومین دوره پایتخت کتاب ایران در تالار وحدت برگزار شد.
در این آیین شهر بوشهر به عنوان پایتخت کتاب سومین دوره معرفی شد و شهرهای اوز، کاشان، زرند و شهرکرد به ترتیب به عنوان سومین شهر خلاق در حوزه ترویج کتابخوانی معرفی گردیدند. ۱۰روستای برتر در حوزه کتابخوانی به عنوان روستاهای دوستدار کتاب نیز به ترتیب معرفی شدند که روستای فهلیان از ممسنی فارس، خواجه جمالی از نیریز و گزییر از بندر لنگه در میان ۱۰روستای برتر معرفی شدند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین با بیان اینکه اوز دارای مردمانی است که در جهت منافع ملی حرکت می‌کنند، اظهار داشت: این شهر مردمانی دارد که نگاهشان به دولت ملی و مرکزی است و خود یک ملت محسوب می‌شود. به گفته صالحی امیری، اوز انسان‌های نجیبی دارد که همواره در جهت مصالح عمومی کشور فعالیت دارند؛ شهری که دارای تاریخی پرافتخار است و خود در دل استانی قرار دارد که مهد تمدن به حساب می‌آید.
فاصله ایران با سرانه مطالعه در دنیا
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کتابخوانی نیاز به فرهنگ انس با کتاب دارد. تقریظ اخیر مقام معظم رهبری بر چند کتاب نشان از اهمیت این حوزه دارد. زیرا نشان می‌دهد که بالاترین مقام کشور با همه مشغله‌هایشان به امر کتابخوانی همیشه توجه ویژه دارند. سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سومین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران در تالار وحدت با بیان این مطلب گفت: امروز در این آیین شاهد نماد کوچکی از ایران بزرگ بودیم که اقشار کشور با همه نگاه‌های مختلف و با قبایل و مذاهب متفاوت زیر یک سقف جمع شدند تا سخن از کتاب بگویند. وی کتاب را عامل پیوند جوامع دانست و ادامه داد: جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران رقابتی سالم برای تحولات بزرگ در جامعه است. ریل توسعه از فرهنگ آغاز می‌شود و در فرهنگ نیز هر اتفاقی باید از شکل گیری انسان به وجود آید. انسان باید ساخته شود و این ساخته شدن از آگاهی، دانش، معرفت و فضیلت آغاز می‌شود. عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: بر اساس اندیشه حضرت امام خمینی(ره) مبانی فرهنگ را در ساخت انسان فرهنگی تعریف می‌کنند. بنابراین ما به عنوان انسان‌های فرهنگی در اینجا جمع شده ایم تا کتاب را عامل وحدت، وفاق و معرفت در جامعه اعلام کنیم.صالحی امیری با تجلیل از انتخاب بوشهر به عنوان سومین پایتخت کتاب ایران، ادامه داد: انتخاب شهری به عنوان پایتخت کتاب ایران کار دشواری است ولی باید به نتیجه داوری احترام گذاشت. همه روستاها و شهرها کاندیدای منتخب بوده اند. زیرا مگر می‌شود کسی دلبسته فرهنگ باشد ولی منتخب نباشد. اما به رسم عرف یک شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی می‌شود و صفا و صمیمیت این جشنواره نشان از این دارد که کتاب می‌تواند دل ها و قلب‌ها را به یکدیگر نزدیک کند. او افزود: معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این زمینه قدم‌های مؤثری برداشته و با برگزاری این جشنواره شور و نشاط در سطح ملی و در حوزه کتاب و کتابخوانی در سراسر کشور ایجاد کرده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت‌های نهادها و بخش‌های مختلف این وزارتخانه در حوزه ترویج کتاب و کتابخوانی در کشور، ادامه داد: نهاد کتابخانه‌های عمومی، ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و... قدم‌های مؤثری برای اعتلای فرهنگ و گسترش کتابخوانی در جامعه برداشته اند و در عین حال آموزش و پرورش، آموزش عالی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، پایگاه‌های نظامی و انتظامی، حوزه‌های علمیه و مراکز پانزده‌گانه متولی امر کتابخوانی می‌توانند منشأ بزرگ تحولات در حوزه گسترش کتابخوانی در کشور باشند.
مقام عالی وزارت با تأکید بر اینکه امروز هیچ توجیهی برای کتاب نخواندن نمی‌توان داشت، ادامه داد: امروز بسیاری از نهادها و سازمان‌ها قدم‌های مثبتی برای توسعه و ترویج کتابخوانی در کشور برداشته اند و می‌توانیم از این طریق جریان کتابخوانی را در کشور جاری و ساری کنیم.
صالحی امیری با تأکید بر اینکه توسعه از فرهنگ و ساخت انسان فرهنگی آغاز می‌شود، گفت: تا انسان ساخته نشود جامعه نیز ساخته نمی‌شود و نقطه آغاز ساخت انسان، کتاب و کتابخوانی است. امروز بوشهر به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شد. این شهر و دیگر شهرها و روستاها ایران کوچک هستند. همه روستاییان ولی نعمتان این سرزمین هستند و ما مدیون تمامی مرزدارانی هستیم که امنیت کشور را حفظ می‌کنند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در پایان این آیین در جمع خبرنگاران گفت: در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و پایتخت کتاب ایران رقابت سالم فرهنگی برای دستیابی به پایتخت فرهنگی در کشور ایجاد شد که بسیار جذاب بود. صالحی امیری با اشاره به تلاش‌های برخی نهادها برای افزایش امر کتابخوانی در کشور گفت: امیدوارم با برگزاری اینگونه جشنواره‌ها بتوانیم دقایقی بر سرانه کتابخوانی در کشور بیافزاییم. زیرا با دنیا فاصله داریم و باید در این زمینه خیزش شکل بگیرد. در بخش پایانی به ۱۰روستای دوستدار کتاب و ۵شهر برتر پایتخت کتاب لوح تقدیر از سوی وزیر و سازمان یونسکو اهدا شد. بوشهر به عنوان پایتخت کتاب و اوز به عنوان اولین شهر خلاق در زمینه کتابخوانی لوح خود را ازدست وزیر و سایر مسئولان دریافت کردند. درحین دریافت لوح اوز توسط شهردار و اعضای ستاد اوز، فروغ هاشمی رئیس ارشاد اسلامی از وزیر ارشاد و بهزاد مریدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس تقدیر کرد و سلام مردم اوز را به آنان ابلاغ داشت و شعری را قرائت کرد. در این مراسم دکتر جعفر پور نماینده مردم لارستان، خنج و گراش، دکتر مریدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، دکتر مسعودی نماینده مردم نی ریز و استهبان و دکتر گودرزی نماینده نورآباد و رستم و فرماندار ممسنی و دهیاران، خادمپور شهردار اوز، فروغ هاشمی رئیس ارشاد اوز، ابراهیم احمدی دبیر ستاد، فوزیه زارع، فائزه طیوری، فریناز تورانی و فرزانه نورافشان از اعضای ستاد اوز پایتخت کتاب، خدیجه فقیهی نژاد، مهندس سلمانپور، شریف فدایی، ایمان لطافت و جمع دیگری از اوزی‌های مقیم تهران حضور داشتند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی