[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۲
  • دوره جدید

در مواجه با تخلفات اغماضی وجود ندارد ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس بعد از ظهر پنجشنبه 7تیرماه در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان فارس بااشاره به دیدار مسئولان قوه قضائیه با مقام معظم رهبری  گفت: عزل و نصب رئیس و مسئولان قوه قضائیه بطور مستقیم توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ‌از فوایدی است که فقط خاص نظام‌های دینی و اسلامی‌ است و دیگر نظام‌ها از این ظرفیت و جایگاه محروم هستند و ما باید شکرگزار باشیم. رئیس کل دادگستری استان فارس افزود: رساندن اقدامات قضایی به سمع و نظر مردم تأثیر مثبتی بر روی افکار مردم خواهد داشت؛ لازم است عملکردها و اقدامات در تمام بخش‌های نظام از جمله قوه قضائیه در اختیار افکار عمومی ‌قرار گیرد تا اقناع و اعتماد جامعه به دست بیاید.
به گزارش شیرازه، پویایی و زنده بودن پیگیری کارها توسط قوه قضائیه از دیگر نکاتی بود که توسط رهبر  معظم انقلاب مطالبه شد. القاصی‌مهر در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد دادگستری استان فارس اشاره کرد و گفت: اقدامات دستگاه قضایی فارس عمدتاً براساس همین منویاتی است که مقام معظم رهبری بر روی آن تأکید داشتند. وی با اعلام اینکه در سال 95 تعداد 749هزار و 379فقره پرونده به دادگستری‌های ما در سراسر استان وارد شده است گفت: تعداد 754 هزار و 719 فقره پرونده بررسی و مختومه شده است.
رئیس کل دادگستری استان فارس به آمار ورودی و مختومه شدن پرونده‌ها در سال 96 اشاره و بیان کرد: 768 هزار و 621 فقره پرونده در سال گذشته وارد دادگستری شده که 765 هزار و 202 فقره مورد رسیدگی و مختومه شده است. القاصی مهر تفاوت ورودی پرونده‌های سال‌های 95 و 96 را حدود 19 هزار و 242فقره عنوان کرد و افزود: در سال 96 شاهد رشد 3درصدی پرونده‌های ورودی هستیم این درحالی است که همزمان با افزایش ورودی پرونده‌ها شاهد افزایش مختومه شدن و کاهش پرونده‌های موجود در دادگستری هستیم که این حاکی از تلاش‌های شبانه‌روزی همکاران ما در دستگاه قضا است. وی تأکید کرد: رسیدگی به 800هزار پرونده با کمبودها و نواقصی که وجود دارد کار آسانی نیست منتها همکاران ما با تمام توان این حجم سنگین از پرونده‌ها را به نتیجه رسانده‌اند.
رئیس کل دادگستری استان فارس با اظهار اینکه امروز شاهد تلاش برای کاهش اطاله دادرسی در خیلی از حوزه‌ها هستیم، گفت: برخی از پرونده‌ها به دلیل طبیعت خود در طولانی‌مدت بررسی می‌شوند ولی رسیدگی‌ها در دادسرای ما به 33 روز، در دادگاه‌های 60 روز و در دادگاه تجدید نظر به 90 روز رسیده که این زمان رسیدگی متناسب، معقول و متعارف است. القاصی مهر در ادامه گفت: رسیدگی به پرونده‌های مهم و جرایم خاصی که امنیت جامعه را مختل می‌کند تحت نظارت و کنترل ویژه، توسط آیت‌الله لاریحانی آملی در نشست مسئولان قوه قضائیه مورد تأکید قرار گرفته است؛ 
فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها از صفر تا صد توسط مسئولان قضایی رصد، کنترل و پیگیری می‌شود. وی به موضوع نظارت بر عملکرد قضات و کارکنان در دادگستری اشاره کرد و  گفت: نظارت همه‌جانبه‌ای در بخش‌های مختلف توسط همکاران ما اعمال می‌شود به‌گونه‌ای که 6هیئت بازرسی ویژه ارزیابی و بررسی عملکرد شعب و حوزه‌های قضایی اختصاص داده‌ایم.
 رئیس کل دادگستری استان فارس بیان کرد: سرکشی مستمر و بازرسی از کلیه مجتمع‌ها و شعب قضایی با استفاده از قضات مجرب در استان صورت می‌گیرد و تمام نقاط ضعف و قوت استخراج و در یک فرآیندی نسبت به پیگیری نقیصه‌ها دنبال می‌شوند. القاصی‌مهر به مدیریت ویژه سلامت دستگاه قضایی و عدم اغماض از کوچکترین تخلف در سیستم قضایی اشاره کرد و با تأکید بر تکریم ارباب رجوع گفت: اقدامات بسیاری در این خصوص صورت گرفته است.
وی افزود: از 10سال گذشته تاکنون ملاقات‌های چهره‌به‌چهره با مردم به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی در دستور کار قوه قضائیه قرار داشته است؛ یک روز هفته در مرکز استان به همراه سه نفر از معاونان صرفاً برای بررسی درخواست‌ها و ملاقات‌های مردمی ‌اختصاص داده‌ایم، تلاش داریم رضایتمندی و اعتماد مردم در این ملاقات‌ها به دست بیاید.
رئیس کل دادگستری استان فارس بیان کرد: در بخش‌های اصلاحی و تربیتی زندان‌ها اقدامات خوبی صورت گرفته است؛ بازسازی محیطی و فضای فیزیکی در 18 زندان سراسر استان، برگزاری کلاس‌ها و فعالیت‌های قرآنی در سطح زندان بصورت فراگیر انجام شده است.
القاصی مهر با اعلام اینکه حافظان قرآن کریم در سطح زندان‌های استان در مقایسه با کل کشور در رتبه اول قرار دارد، درخصوص آزادسازی جرایم غیر عمد با جذب کمک‌های خیرین گفت: در سال گذشته توانستیم 750نفر از زندانیان که به لحاظ مسائل مالی و جرایم غیرعمد در زندان بودند را آزاد کنیم. وی تأکید کرد: دستگاه قضایی برای حفاظت از حقوق بیت‌المال ورود میدانی داشته است؛ خیلی از اراضی ملی تصرف‌شده توسط سودجویان رفع تصرف شد. رئیس کل دادگستری استان فارس اظهار داشت: در سال گذشته 77هزار و 986 هکتار به ارزش ریالی تقریبی یک هزار و 169میلیارد و 801 میلیون ریال رفع تصرف از اراضی ملی و منابع طبیعی صورت گرفته است. 
القاصی مهر در ادامه گفت: 74 هزار و 841 هکتار به ارزش 4 هزار میلیارد و 338 میلیون ریال از اراضی ملی رفع تصرف و به دولت اعاده شده است. وی با اظهار اینکه تمام زیرساخت‌های لازم برای دادرسی الکترونیکی انجام شده، گفت: استان فارس از جهات عملکردی و امتیازی دستگاه قضایی جزو رتبه‌های برتر کشور است.
 رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه 70درصد ابلاغات ما در حوزه قضایی به صورت الکترونیکی و با ارسال پیام بر روی تلفن همراه مخاطبان انجام می‌شود، اعلام کرد: با این روش علاوه بر اینکه حریم خصوصی افراد حفظ می‌شود، از لحاظ سرعت و هزینه نیز بصرفه است.
القاصی مهر بیان کرد: در حال حاضر 468 شعبه حل اختلاف داریم؛ در سال گذشته 43 هزار و 916 هزار فقره از پرونده‌های ما توسط همین شوراهای حل اختلاف ختم به مصالحه شده است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی