[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۲
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

مصیبت مستدام
 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

در میان محاصره حباب‌های اقتصادی، گویی وضعیت زندگی مردمان کرمانشاه و سرپل ذهاب از یادها رفته است. در بحبوحه حادثه، بسیاری از مردم با اهدای بطری‌های آب، پتو و مواد غذایی بر ندای وجدان خود مرهم گذاشتند و نیازهای اولیه زنده ماندن آسیب‌دیدگان را فراهم آوردند. چنانکه از اخبار برمی‌آید، در برهه معاصر وضعیت زندگی آنها همچنان با دشواری سپری می‌شود و دیگر نشانی از حمایت‌های مردمی و ساخت سرپناه مناسب نیست. زمستان 96 در حالی برای مردمان زلزله‌زده به‌سر رسید که تیغ بوران و برف آنها را به ستوه آورد و تنی چند از اطفال، به دلیل سرمای جانکاه هوا، کمبود پزشک متخصص و دارو جان سپردند. فصل گرم سال نیز برای آسیب‌دیدگان سر پل ذهاب، کرمانشاه و قریه‌های مجاور خبرهای خوبی درپی ندارد و گرمای 50درجه‌ای، ناجوانمردانه به آنها تازیانه می‌زند. با گذشت ماه‌ها از فروریختن تعدادی از مسکن‌های مهر منطقه زلزله‌زده، هنوز پرسش‌های زیادی در ذهن افکار عمومی بی‌پاسخ مانده است. آیا مسکن‌های مهر در دیگر مناطق ایران همانند آنچه در کرمانشاه و سرپل ذهاب اتفاق افتاد، دارای کیفیت نامناسبی است و اسلوب ایمن‌سازی در آنها رعایت نشده است؟ چه کسی مسئول کیفیت نامناسب مسکن مهر و بازسازی آنها در مناطق زلزله‌زده است؟ آیا پیمانکار پروژه برای صرفه‌جویی اقتصادی در فرایند ساخت و ساز تخطی کرده یا دستگاه نظارتی بر فعالیت آنها با چشم‌پوشی از این مسئله عبور کرده است؟ با توجه به قرار گرفتن شیراز و استان فارس بر مدار زلزله، آیا مسکن‌های مهر این استان در برابر حوادث طبیعی مقاوم‌سازی شده‌اند؟ 
به نظر می‌رسد مسئولان در کنار تمام مشغله‌های روزمره و چالش‌هایی که با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند، باید توجه بیشتری به این گونه مسائل نشان داده و نتیجه بررسی‌های کارشناسی و نحوه مواجهه با متخلفان را در صدر امور قرار دهند. چراکه قشر عمده‌ای از ساکنان مساکن مهر را اقشار محروم جامعه تشکیل می‌دهند و رسالت جمهوری اسلامی ‌ایران، همواره بر رسیدگی و حمایت از مستضعفان جامعه استوار شده و در مقابله با چنین رویدادهایی باید حقوق مادی و معنوی آنان با ابزار قانونی و با اقتدار اعاده شود.
چنان که از اخبار برمی‌آید، قسمتی از کمک‌های نقدی مردم که به حساب سلبریتی‌ها واریز شده، به‌صورت کامل به دست آنها نرسیده و در این زمینه با ابهاماتی روبرو هستیم. به همین دلیل، مدعی‌العموم باید همانند همیشه با اقتدار به شایعه‌های فضای مجازی رسیدگی کرده و چنانچه سوءاستفاده‌ای از اعتماد مردم صورت‌گرفته و خیانت در امانت به وقوع پیوسته باشد، با صراحت متخلفان را مجازات کند و عموم جامعه را با تخلفات احتمالی آشنا سازد.
اما نیاز مبرم زلزله‌زدگان کرمانشاه و سرپل ذهاب در موقعیت کنونی، برآورده ساختن امکانات اولیه زندگی است. باید تصمیماتی اتخاذ کرد تا آنها پیش از شروع فصل سرما، از سکونت در کانکس‌ها و چادرهای اسکان موقت رهایی یابند و امکانات حداقلی زندگی که داشتن سرپناه مناسب است برایشان فراهم شود. شاید در وضعیت کنونی، دستگاه اجرایی کشور به تنهایی نتواند خواسته‌های آسیب‌دیدگان را فراهم کند. به همین دلیل، همه دستگاه‌ها و نهادهای کشور به‌همراه عموم مردم باید به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته باشند و اندکی از رنج مضاعف مردمان شریف سرپل ذهاب، کرمانشاه و روستاهای آن منطقه بکاهند. به یاد داریم که کرانه باختری کشور در سال‌های دفاع مقدس آماج حملات وحشیانه مزدوران بعثی بودند و بسیاری از آنها جان و مال خویش را برای میهن در طبق اخلاص قرار دادند؛ پس وظیفه انسانی و دینی همه اقشار ایرانیان است که در شرایط دشوار کنونی، در حد بضاعت به یاری آنان بشتابند. وضعیت دشوار معیشتی مردم زلزله‌زده نباید در میان خبرهای تحریم، دلار، سکه و آشفتگی‌های اقتصادی کمرنگ شود. اهالی رسانه‌های ارتباط جمعی، رسالت خطیری در این زمینه برعهده دارند. در میان محاصره حباب‌های اقتصادی، گویی وضعیت زندگی مردمان کرمانشاه و سرپل ذهاب از یادها رفته است.
پی‌نوشت: 
هشدار جدی نماینده کرمانشاه: با وجود دمای 50درجه، زندگی 90درصد زلزله‌زدگان در کانکس سپری می‌شود و با گسترش مار و عقرب‌گزیدگی روبرو هستیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی