[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

قطع بیمه هنرمندان، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت نمایندگان و معاون اتاق بازرگانی فارس گفت: ما در اتاق بازرگانی فارس به طور خاص مشکل بیمه هنرمندان و فعالان صنایع دستی استان را تا حصول نتیجه مطلوب پیگیری خواهیم کرد.
به گزارش دریافتی شیرازنوین از روابط عمومی‌ اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار در نشست تخصصی بررسی معضلات بیمه تأمین اجتماعی هنرمندان صنایع دستی که با حضور فعالان این بخش در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: استان فارس ظرفیت بسیاری در حوزه صنایع دستی دارد که به همین دلیل مشکلات ما در این حوزه نیز بسیار زیاد است و این درحالی است که متأسفانه بار مشکلات همجوار در حوزه اشتغال و تأمین اجتماعی بر دوش استان فارس است.
وی افزود: شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی یک ظرفیت قانونی منحصر به فرد برای رفع سریع مشکلات فعالان بخش خصوصی است که ما در اتاق بازرگانی فارس از این فضا برای رفع مشکل بیمه هنرمندان صنایع دستی استان استفاده خواهیم کرد.
راهدار اظهار داشت: تلاش می‌کنیم مشکلات فعالان صنایع دستی استان را در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان مطرح و راهکارهای مناسبی برای آن تدبیر کنیم.
مشاور استاندار فارس اضافه کرد: بر این اساس به زودی جلسه کارشناسی دقیق با حضور نمایندگان تأمین اجتماعی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، صنایع دستی استان و فعالان اقتصادی در بخش صنایع دستی در اتاق برگزار خواهیم کرد.
راهدار ادامه داد: در تعامل بین بخش دولتی و خصوصی حلقه‌های مفقوده‌ای وجود دارد که برای توسعه استان باید راه گفتگوی هر دو بخش مشخص شود. 
علی اصغر ظریفکار فرد عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز در خصوص بیمه هنرمندان و مشکلات آنها با تأمین اجتماعی گفت: بیمه یک برنامه حمایتی از سوی دولت و نیاز اساسی برای هر فرد است که بیمه تأمین اجتماعی باید چتر حمایتی خود را بر سر تمام مردم داشته باشد و در مواقع ضروری دست آنها را خالی نکند.
وی افزود: متأسفانه بسیاری از هنرمندان ما بیمه ندارند و در طول دوران زندگی خود در شرایط سختی به سر می‌برند به‌همین دلیل جوانان به سمت رشته‌های صنایع دستی اقبال ندارند و برخی از رشته‌ها منسوخ شده است.
ظریفکار فرد با بیان اینکه هنرمندان و صنعتگران ما نیازمند امنیت برای ادامه کار هستند اظهار داشت: تأمین اجتماعی باید با دیدگاه ارائه راهکار با ذی‌نفعان خود برخورد کند اما متأسفانه علاوه بر وجود قوانین، اجراکنندگان نیز نگاه سخت‌تری دارند.
وی اضافه کرد: متأسفانه در بسیاری از بخش‌ها عدم مدیریت صحیح و تصمیم‌های کارشناسی موجب بروز مشکلاتی برای اقشار مختلف می‌شود که بخش خصوصی و مردم متحمل این فشارها می‌شوند.
حسن ارژنگ‌زاده رئیس امور بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی استان فارس هم گفت: در حال حاضر 29 هزار نفر تحت پوشش بیمه هنرمندان تأمین اجتماعی هستند که از نیمه دوم سال 93 تاکنون هیچ هنرمندی تحت پوشش بیمه‌ای قرار نگرفته است. 
وی ادامه داد: هیچ یک از شعب تأمین اجتماعی حق قطع بیمه هنرمندان به ویژه در حوزه فرش را ندارند و تنها درصورت نظارت و گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، تأمین اجتماعی اقدام به قطع بیمه هنرمندان می‌کند.
ارژنگ‌زاده با توضیح قانون تأمین اجتماعی مصوب سال 80 و بخشنامه اجرایی قانون بیمه‌های تأمین اجتماعی عنوان داشت: دلایلی از جمله معضل تأخیر در پرداخت‌های بیمه‌شدگان و عدم امکان اصلاح موارد در سیستم تأمین اجتماعی موجب قطع شدن بیمه هنرمندان صنایع دستی و قالیبافان می‌شود.
وی تصریح کرد: براساس قانون، صنعت‌کاران موظفند ظرف مدت سه ماه، حق بیمه خود را پرداخت کنند که این زمان مناسبی است ولی متأسفانه بسیاری افراد باتأخیر در پرداخت و مشکلات بعدی آن مواجه می‌شوند.
ارژنگ‌زاده افزود: ما در سازمان تأمین اجتماعی به دنبال همکاری با ذی‌نفعان خود و پرهیز از هرگونه کارشکنی هستیم اما برخی معضلات در راستای بیمه هنرمندان صنایع دستی ضعف قانون است. نجابت کارشناس فرش سازمان صنعت معدن و تجارت استان نیز به برخی موازی‌کاری‌های موجود در حوزه همکاری مابین سازمان بیمه و سازمان صمت اشاره کرد و گفت: این عدم انسجام باید در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی استان یکپارچه شود. وی بیان کرد: مواردی از جمله قطع بیمه بدون هماهنگی کتبی با سازمان صمت، نحوه استفاده از معافیت‌های بیمه، عدم ارائه آمار ماهانه از میزان قطع بیمه نفرات از طرف سازمان تأمین اجتماعی، معضل بین بیمه و فنی حرفه‌ای که منجر به قطع بیمه‌ها می‌شود و قطع بیمه افرادی که کارت مهارتی قالیبافی را از طرف سازمان صمت دریافت کرده‌اند؛ توسط سازمان تأمین اجتماعی انجام شده است. نجابت اظهار داشت: الزام است که نظارت سازمان صنعت معدن باید در قطع بیمه‌ها لحاظ شود و شعب نمی‌توانند بصورت مستقل در این حوزه عمل کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی