[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

جزیره‌نشینان؛ دو گام تا تحقق رویای ۵۲ساله، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: دیشب چهره دو تیم حاضر در مرحله نیمه‌نهایی بیست و یکمین دوره جام جهانی مشخص شد و امشب نیز دو تیم دیگر این مرحله شناسایی خواهند شد. دو تیم پیروز بازی‌های دیشب، سه‌شنبه شب ساعت 22:30دقیقه در ورزشگاه سن‌پطرزبورگ به مصاف یکدیگر می‌روند و دو تیم پیروز بازی‌های امشب نیز، چهارشنبه شب در همان ساعت و در ورزشگاه لوژنیکی با یکدیگر دیدار می‌کنند تا چهره دو تیم فینالیست مشخص شود.
در سومین دیدار مرحله یک‌چهارم نهایی، ساعت 18:30دقیقه عصر امروز در ورزشگاه سامارا، دو تیم سوئد و انگلیس به مصاف یکدیگر می‌روند. تیم تدافعی سوئد که به لطف خط دفاعی و دروازه‌بان ارزشمندش، توانسته با صدرنشینی در گروه خود و سپس شکست تیم خوب سوئیس به جمع 8تیم پایانی راه یابد، به مصاف انگلیسی می‌رود که یک تیم تهاجمی و جوان است و یکی از مدعیان قهرمانی به شمار می‌رود. این انگلیس کم‌ادعا اما جذاب، توانسته نگاه منتقدان را به خود جلب کند و حالا جزو تیم‌های محبوب جام به شمار می رود.
آنها در گروه نسبتاً آسانی قرار داشتند. دو تیم پاناما و تونس در حدی نبودند که مشکل زیادی برای دو تیم اروپایی بلژیک و انگلیس به وجود بیاورند و این دو تیم پس از مرحله دوم، دست در دست یکدیگر به مرحله بعد راه یافتند. حالا فقط مانده بود روشن شدن تکلیف صدرنشین. هر دوتیم این صدرنشینی را به یکدیگر تعارف زدند تا با قرار گرفتن در رتبه دوم، به قسمت آسا‌ن‌تر جدول بروند. بالاخره بلژیک بازی سوم را برد و انگلیس به عنوان تیم دوم، به قسمت آسان‌تر رفت. اما هر دو تیم در مرحله بعد به مشکل جدی برخورد کردند. بلژیک دو بر صفر از ژاپن عقب افتاد و با زحمت فراوان موفق به کسب پیروزی شد و کار انگلیس هم به ضربات جبار پنالتی کشید! به گواه همگان، خوش‌شانسی نقش ارزنده‌ای در راهیابی این دو تیم به جمع هشت تیم پایانی داشت.
در طرف مقابل، سوئد در مرحله گروهی با قرعه سختی مواجه شده بود. باتجربه‌ترین تیم‌های هر قاره در گروه سوئد قرار گرفته بودند. آلمان به عنوان پرافتخارترین تیم تاریخ فوتبال (از لحاظ مجموع عناوین)، مکزیک به عنوان بزرگ‌ترین تیم آمریکای مرکزی و شمالی و همچنین کره جنوبی به عنوان پرافتخارترین کشور آسیایی در عرصه فوتبال، در گروه سوئد قرار داشتند. اما سوئد بدون داشتن هیچ ستاره‌ای در ترکیب خود، بدون زلاتان و بدون حضور یک سرمربی بزرگ و نام‌آشنا، توانست به عنوان صدرنشین راهی مرحله بعد شود. آنها کره را یک بر صفر و مکزیک را سه بر صفر شکست دادند و در مقابل آلمان هم در آخرین ثانیه‌ها شکست خوردند. سوئد در مرحله دوم به سوئیس برخورد کرد و این تیم را هم با یک گل شکست داد. خط دفاعی آنها به قدری مستحکم بود که حملات زیاد سوئیس، به جز در یکی دو مورد به موقعیت گل آن‌چنانی ختم نشد. سوئد با رکورد عالیِ «سه کلین‌شیت در چهار بازی» به جمع هشت تیم پایانی رسید و حالا در برابر یکی از تیم‌هایی به میدان می‌رود که جزو تهاجمی‌ترین تیم‌های جام است و در 4بازی گذشته، موقعیت‌های گل فراوانی روی دروازه رقبا خلق کرده و در هر بازی به طور میانگین 2گل به ثمر رسانده است. اِسوِن گورن اریکسون، سرمربی سوئدی سابق انگلیس معتقد است شاگردان ساوت گیت در دیدار امروز خود مقابل سوئد دچار مشکل خواهند شد: «انگلیس مقابل سوئد در گل‌زنی دچار مشکل خواهد شد. به نظرم سوئد پیروز می‌شود و امیدوار هم هستم که این اتفاق بیفتد.» این سرمربی خوشنام که در سال 2000 با لاتزیو سری آ را فتح کرده بود، در جام جهانی  2002 در قامت سرمربی انگلیس، رو در روی تیم ملی کشورش ایستاد و به نتیجه تساوی یک یک دست یافت و در نهایت دست در دست تیم کشورش، با حذف آرژانتین و نیجریه راهی دور بعد شد.
انگلیس که از سال ۱۹۶۶ تاکنون موفق به صعود به فینال مسابقات جام جهانی نشده، حالا با پرامیدترین تیم سال‌های اخیر خود، امید زیادی دارد پس از ۵۲سال به فینال راه یابد و قهرمانی خود را تکرار کند. آنها برای صعود به فینال، هیچ نام چندان بزرگی پیش‌روی خود ندارند. نام‌های بزرگ در سوی دیگر جدول هستند؛ اما انگلیس نمی‌تواند قدرت انگیزه و توان بدنی تیم‌هایی نظیر سوئد،‌ کرواسی و روسیه را دست‌کم بگیرد.
دومین دیدار امشب که آخرین بازی مرحله یک‌چهارم به شمار می‌رود، بین روسیه میزبان و کرواسی، یکی از آماده‌ترین تیم‌های جام برگزار می شود. 
کرواسی که جام را با پیروزی دو بر صفر برابر نیجریه آغاز کرده بود، با پیروزی سه بر صفر برابر آرژانتین به اوج شهرت در این جام رسید. آنها در بازی سوم هم با تیم دوم خود موفق به شکست ایسلند شدند تا با اقتدار کامل، راهی دور بعد شوند. اما در مرحله یک‌هشتم نهایی، شاید خوش‌شانسی آنها باعث حذف دانمارک شد. کروات‌ها در بازی مقابل دانمارک، پس از 45دقیقه خوبی که سپری کردند، در 45دقیقه دوم و همین‌طور سی دقیقه وقت اضافه تحت تأثیر بازی برتر دانمارک بودند. آنها خیلی خوش‌شانس بودند که برخلاف جریان بازی و در آخرین دقایق، به یک ضربه پنالتی دست یافتند؛ اما لوکا مودریچ باتجربه‌ترین بازیکن این تیم ضربه پنالتی را از دست داد تا کار به ضربات پنالتی بکشد. در پنالتی‌ها، این سوباسیچ دروازه‌بان کرواسی بود که بیش از کسپر اشمایکل درخشید و در نهایت موفق شد تیمش را در جام نگه دارد و به مرحله بعد بفرستد.
اما روسیه که در گروه نخست رقابت‌ها حضور داشت، بازی‌ها را با اقتدار مثال‌زدنی آغاز کرد. پیروزی 5 بر صفر برابر عربستان و پیروزی سه بر یک مقابل مصر، آنها را زودتر از هر تیم دیگری به مرحله یک‌هشتم نهایی فرستاد. روس‌ها در بازی سوم که صدرنشین را تعیین می‌کرد، شکست تحقیرآمیز سه بر صفر برابر اروگوئه را متحمل شدند تا حریف اسپانیا در مرحله بعد شوند. اما از اسپانیا فقط یک نام باقی مانده بود و آنها توانستند با کشاندن بازی به ضربات پنالتی، حریف نامدار خود را شکست دهند و راهی یک چهارم نهایی شوند.
کروات‌ها شاید از نظر فنی تیم بهتری از روسیه باشند و بازیکنان نامدارتری در ترکیبشان داشته باشند، اما روسیه میزبان رقابت‌هاست و به این سادگی‌ها راضی به ترک جام نخواهد بود. بنابراین، آخرین بازی این مرحله بر خلاف آنچه در ظاهر به نظر می‌رسد، می‌تواند یکی از جذاب‌ترین بازی‌های این دوره جام جهانی باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی