[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

وحدت سینمایی در برابر تفرقه سیاسی، روزنامه شیراز نوین

گروه ترجمه - احسان فرازمند: در هفته‌ای که مراسم اسکار برگزار می‌شود، باید منتظر باشیم تا جرمی زیمر را در بهترین کت و شلوارش، در حال خوش و بش کردن با بزرگ‌ترین ستاره‌های هالیوود ببینیم. اما امسال انتظار نمی‌رود چیزی مسحور کننده‌تر از یک پلاکارد را در دست داشته باشد. 
زیمر، رئیس آژانش متحده استعدادهای درخشان است؛ سازمانی که بهترین‌های هالیوودی را به جهان معرفی کرده است. به اعتقاد زیمر، آن لحظه فرارسیده است که با صدایی رسا، نشان دهیم که به گفته‌های خود ایمان داریم.
مقصود او از این جمله، فهم موقعیتی است که یکی از مشتریان آژانس او در آن قرار دارد؛ کارگردانی ایرانی به نام اصغر فرهادی که در سال 2012 توانست اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را از آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک دریافت کند و امسال هم در مراسم اسکار که یکشنبه آینده برگزار می‌شود، در همان بخش قبلی نامزد دریافت اسکار شده است. اما او قادر به شرکت در این مراسم نخواهد بود؛ چرا که رئیس جمهور جدید آمریکا، دونالد ترامپ، طی اقدامی نژادپرستانه ورود اتباع 7کشور عمدتاً مسلمان به خاک آمریکا را ممنوع کرده است. 
زیمر اعلام کرده است که برای نشان دادن همبستگی و اتفاق نظر با فرهادی، آژانس تحت مدیریت او، به جای برگزاری جشن سالانه خود در هفته برگزاری مراسم اسکار در شهر لس آنجلس تظاهراتی را برپا خواهد کرد و مبلغ 250هزار دلار را به «اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا» و «کمیته بین‌المللی نجات»، اهدا می‌کند. با لیستی از مشتریان پرآوازه این آژانس شامل گوئینت پالترو، دان چیدل و برایان کرانستون، این تظاهرات به یکی از پرزرق و برق‌ترین راهپیمایی‌ها در حمایت از پناه‌جویان تبدیل خواهد شد.
رویدادی که این جمعه اتفاق می‌افتد، بزرگ‌ترین نمایش عمومی از کُنش‌گری در هالیوود و در سایر بخش‌های فرهنگی تا به امروز است. خط و مشی‌ای که توسط مریل استریپ آغاز شد. هنگامی که او ضمن ایراد سخنانش در مراسم گلدن گلوب امسال رئیس جمهور ترامپ را مورد حمله قرار داد و اعلام کرد با اقداماتی نظیر ممنوعیت سفر برای شهروندان برخی کشورها و احتمال تبر زدن به ریشه سازمانی به نام «پشتوانه ملی هنرهای آمریکا» که هدف آن حمایت مالی و معنوی از پروژه‌های هنری در سطوح عالی است، شرایطی اضطراری ایجاد شده است. در ضیافت ناهار نامزدهای اسکار که در ابتدای ماه میلادی جاری برگزار شد، رئیس آکادمی اسکار، شریل بون ایساکس، اظهار داشت جو سیاسی موجود، هنرمندان را با چالش‌هایی مواجه کرده است که برای بیش از نیم قرن مشابه آن، مشاهده نشده بود.
به گفته وی، امروزه بر سر موضوع آزادی هنری کشمکش‌هایی در حال روی دادن است که از دهه 1950 تاکنون وخامت آن بیشتر احساس می‌شود. او بر این باور است که هنر مرز و زبان خاصی ندارد و به یک عقیده خاص منحصر نمی‌شود. قدرت هنر در این است که از این مسائل والاتر است و جوامع قدرتمند، هنر را سانسور نمی‌کنند، بلکه با آغوشی باز از آن استقبال می‌کنند.
مشتریان سایر آژانس‌های هالیوودی، این آژانس‌ها را به چالش کشیده‌اند تا رویکردی نظیر آن چه آژانس متحده استعدادهای درخشان انجام داده است را در پیش گیرند. WME IMG یکی دیگر از غول‌های استعدادیابی است که اعلام کرده است این ماه در حال تشکیل یک کمیته اقدام سیاسی بوده است. «بزرگ‌ترین دارایی این شرکت، تنوع خواستگاه‌ها و عقاید ما است»؛ این عبارت توسط آژانسی منتشر شده است که پیش از این، یکی از مشتریانش، مجری سابق برنامه تلویزیونی «کارآموز اَبَرستاره» بوده است. شخصی که امروز تبدیل به رئیس جمهور ترامپ شده است. این آژانس همچنین ابراز داشته: «آگاه باشید که ما اکنون و در تمام ماه‌ها و سال‌های پیش رو، تمام آن چه در توان داریم را برای حمایت و محافظت از این تنوع آرا انجام خواهیم داد.»
این آرا و احساسات در بریتانیا هم بازتاب داشته است. جایی که فیلم فرهادی که امسال نامزد اسکار شده است یعنی «فروشنده»، در روز اسکار، برای اولین بار اکران خواهد شد و به صورت رایگان در مقابل چشمان 10هزار نفر بیننده در میدان ترافالگار (یکی از اصلی‌ترین و مشهورترین میدان‌های شهر لندن است که در مرکز آن واقع شده و از جاذبه‌های توریستی این شهر به شمار می‌آید) به نمایش در خواهد آمد. چنان که در سایر سینماهای سراسر بریتانیا نیز اکران خواهد شد.
مارک دان، فیلمساز مقیم لندن با همراهی کیت ویلسون که تهیه‌کننده است، ایده اکران این فیلم را مطرح کرده‌اند. مارک می‌گوید: «هنگامی که خشم و وحشت ناشی از ممنوعیت سفر به آمریکا ابراز شد، من با آن همسو نبودم و فقط فکر می‌کردم من چه کاری می‌توانم انجام دهم.»
ابتدا برنامه این بود که اکران این فیلم در میدان گروسونور و در مجاورت سفارت آمریکا در بریتانیا انجام شود. دان فکر می‌کرد این کار می‌تواند یک اعتراض مدنی مسالمت‌آمیز و دوست داشتنی باشد، نوعی صمیمیت و همدلی فرهنگی.
دان و ویلسون حمایت طیف وسیعی از ستاره‌های دنیای هنر را به دست آوردند؛ ستاره‌هایی که در میان آنها نام‌های جولی کریستی، کیرا نایتلی و لی لی کول می‌درخشید. هنگامی که این طرح با شکست مواجه شد، خانم کول، صادق‌خان، شهردار مسلمان لندن را وارد ماجرا کرد. صادق‌خان پیشنهاد داد اکران عمومی در میدان ترافالگار انجام شود. او این کار را تلاشی می‌داند که پایتخت انگلستان را به سوی تعدد آرا و آزادی سوق می‌دهد. 
صادق‌خوان در سخنان خود اشاره داشت که «این اکران منحصر به فرد، آن هم در یکی از پرآوازه‌ترین میدان‌های جهان، فرصتی را به ما می‌دهد تا آن چه از ما، ما را ساخته است مورد تجلیل قرار دهیم. ما شهری هستیم که دروازه‌های آن به سوی استعدادهای خلاق و تمام کشورها و تمام جوامع باز است.»
از دیدگاه ویلسون، اگر چه این اکران جشنی برای جامعیت شهر لندن و ظرفیت بالای آن در تحمل تمام عقاید است، اما با این وجود، نه او و نه هیچ کس دیگری تظاهر نمی‌کنند معنای ضمنی و پنهان دیگری وجود ندارد.
خانم ویلسون ادامه می‌دهد: «اگر شما عشقی وسیع به آمریکا دارید، پس دیدن وقایعی که در این روزها درحال  اتفاق افتادن است، بسیار ناراحت کننده است. آمریکا در حال تبدیل شدن به بخشی ترسناک و بیگانه‌هراس از جهان است. من مسلماً فکر می‌کنم مردم تحت‌تأثیر احساسات نیرومندی هستند و از آن جا که من در راهپیمایی‌ها شرکت ندارم، نمی‌دانم چه کاری می‌توانم انجام دهم. پس تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که با حمایت از یک فرد خلاق، کاری کنید که صدای شما شنیده شود.» 
فرهادی هم با ارسال پیامی ویدئویی از تهران به لندن، از این اقدام نمادین قدردانی کرد. در این پیام آمده است: «اکران فروشنده، ارزش نمادین عظیمی برای من دارد. گردآمدن بینندگان به دور «فروشنده» در این میدان مشهور شهر لندن، نمادی است از وحدت در برابر تفرقه و جدایی مردم.»
 فرهادی را کارگردانی به نام مایک لی معرفی خواهد کرد؛ کسی که در کنار فرهادی، عضو هیئت داروان فستیوال فیلم برلین در سال 2012 بود. او اعلام کرده که ما باید اتحاد خود با فرهادی و اصول اخلاقی‌اش را نشان دهیم و در برابر نفرت و تفرقه ایستادگی کنیم. او فرهادی را یکی از بزرگ‌ترین فیلمسازان جهان معرفی می‌کند و می‌افزاید: برای افرادی همچون ما که فیلم‌هایی در مورد زندگی واقعی، مردم واقعی و معضلات واقعی می‌سازیم، فرهادی اهمیت دارد، چرا که او الهام‌بخشی حقیقی برای همه ماست.
مارییلا فروستراپ که در رویداد میدان ترافالگار مجری برنامه است، در سخنانی بیان داشته که ایستادن در برابر «سونامی از حرف‌های کاملاً مزخرف که از آن سوی اقیانوس اطلس می‌آید» امری بسیار مهم است. او می‌افزاید: «این عجیب و غیرقابل تصور است که فرهادی نمی‌تواند به مراسم اسکار برود؛ چرا که پیشنهاد مضحک ترامپ مبنی بر سد کردن راه مردم 7کشور، قرار است به نحوی از دنیا مکانی امن‌تر بسازد. مهم است که ما هر آن چه می‌توانیم، هر چند تلاشی کوچک و اندک، انجام دهیم تا این روند تغییر کند. خندیدن به این اقدام کاری آسان است، اما مدتی بعد این شرایط ترسناک خواهد شد.» 
فرهادی ضمن اعلام تصمیمش در کناره‌گیری از شرکت در مراسم اهدای جوایز گفته: «تندروها، با وجود اینکه ملیت، جنگ‌ها و منازعات سیاسی متفاوت دارند، اما همگی جهان را تقریباً به یک شکل می‌بینند... تحقیر یک ملت به بهانه حفاظت از امنیت ملتی دیگر، پدیده جدیدی در تاریخ نیست و همیشه زمینه ایجاد تفرقه و خصومت در آینده را فراهم کرده است.»

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی