[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

به همت طرح سینما سلام - تمام فارس نقره‌ای شد، روزنامه شیراز نوین

در قالب طرح «سینما سلام» در مرحله اول ٨دستگاه پخش سینما سیار در اختیار استان فارس قرار گرفت که امکان نمایش فیلم‌های روز سینمای ایران را برای بیش از ١٦شهر فاقد سالن سینما فراهم می‌کند.
اجرای طرح «سینما سلام» که به ابتکار مؤسسه رسانه‌های تصویری نخستین بار در استان فارس آغاز می‌شود، شهرهای خرامه، سروستان، مرودشت و شهرک‌های حومه شیراز با استفاده از دستگاه‌های طراحی شده فیلم‌های روز سینمای ایران را به مردم و علاقه مندان سینما ارائه می‌کنند.
طرح «سینما سلام» ایران در حالی از استان فارس کلید خورد که همزمان با حضور حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، سالن سینما و تئاتری در کوی زهرا به نام استاد محمدجواد بخشی زاده نامگذاری شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در ابتدای سخنان خود در مراسم افتتاحیه به بیان خاطره‌ای از این چهره هنری پیشکسوت پرداخت: «نوجوان ١٣ساله‌ای بودم که در جشنواره‌های تئاتری استان حضور پیدا کردم. در این نمایش شخصیت اول نمایش را بازی می‌کردم و برای آن ماه‌ها تمرین کردیم. درست یک روز مانده به اجرا در جشنواره به دلیل بیماری راهی بیمارستان شدم و به توصیه پزشکان امکان بازی برایم وجود نداشت. استاد بخشی زاده که داور جشنواره بودند، به عیادتم آمدند و با نیرویی که ایشان به من دادند در جشنواره حاضر شدم و مقام اول را به دست آوردیم.»
بهزاد مریدی سپس گفت: «تئاتر تنها متعلق به یک گروه و قشر نیست. تئاتر از قصه و داستان پردازی سرچشمه گرفته است. بر اساس تحقیقات از همان داستان‌های بدوی علاقه انسان به شنیدن باعث ایجاد قصه شد و بر همین اساس، پس زمینه تئاتر ایران به دوران باستان برمی‌گردد.» وی افزود: «تئاتر حماسی هنر مردمانی است که امر خارق العاده را به عشق پیوند می‌زنند و بزرگداشت بزرگان این هنر تفقد هنرهای ملی است. هنرهایی که در برابر هنرهای مدرن غرب به مغاک رفته است و بازشناسی آن امری ضروری به نظر می‌رسد.»
وی در ادامه در خصوص فعالیت‌های هنری استاد بخشی زاده هم گفت: گروه تئاتر سپید کار خود را از سال ١٣٤٧ با همراهی و همدلی استاد بخشی زاده آغاز کرد. او متولد ١٣٢٢ بود و در کودکی برای تأمین معاش به شغل گچ بری روی آورد و در نوجوانی در گرو تئاتر داشت. محمدجواد بخشی زاده، بازیگر سینما و تلویزیون، در آثاری همچون فیلم سینمایی «ملک سلیمان»، سریال تلویزیونی «فرستاده» و فیلم سینمایی «صنوبر» و ده‌ها نمایش فعالیت داشته است.
مدیرکل ارشاد فارس در پایان سخنانش گفت: «امروز گرد هم آمدیم تا سپاسمان را از یکی از بزرگان تئاتر و سینما به یادمان بنشینیم. کسی که عمر خود را در راه هنر این سرزمین گذاشت.»
امین رضایی مجری این برنامه نیز گفت: با یک حساب سرانگشتی از دوران زندگی پربار استاد بخشی زاده می‌توان پی برد که او سی میلیون دقیقه در آستان تئاتر سپری کرده است.
بعد از این سخنان رحیم هودی دیگر پیشکسوت تئاتر شیراز پشت تریبون رفت و به سینما و تئاتر سلام کرد. او گفت: اگر سینما امروز به شهرهای کوچک و روستاهای دورافتاده سلام می‌کند، تئاتر دهه‌های پیش این سلام را داشته است. عشایر کوچ نشین و روستایی‌های فقیر به سلام تئاتری‌های فارس سلام کرده اند و حالا چه زیباست که سینما هم به مردم دوردست‌ها سلام می‌کند.» هودی در ادامه به سیستم آموزشی انتقاد کرد و افزود: آموزش امروز به سختی برای بچه‌ها انجام می‌شود اما پرورش کم رنگ شده است؛ چرا که فشار درس و کلاس‌های تقویتی، مجال هنر را از دانش آموزان گرفته است. این در حالی است که در گذشته در مدارس تئاتر حضور داشت و بخشی زاده‌ها تئاتر را از مدرسه آغاز کرد. او به واسطه شغلش به تهران می‌رود و تئاتر لاله زار را می‌بیند و در دل و روح خود با تئاتر گره می‌خورد. این هنرمند پیشکسوت گفت: استاد بخشی زاده تئاتر سپید را در سال ١٣٤٧ ایجاد کرد و هنر را به قهوه خانه اش برد. حالا دیگر تئاتر فقط برای اقشار خاص نبود و بنا، کاسب، قهوه چی و... در این قهوه خانه نمایش می‌دیدند.»
حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی هم در ادامه این آیین گفت: «گرچه سینمایی هستم اما عاشق تئاترم. تئاتر ایران بر خلاف غرب، مردمی شکل گرفته است. از سیاوش خوانی و تعزیه گرفته تا پرده خوانی و نقالی. غرب وقتی در قرن ١٩ تلاش کرد نمایش را به میان مردم ببرد، کار سختی در پیش داشتند؛ چراکه تئاتر تشریفاتی بود و مجلل. غرب در قرن بیستم موفق شد تئاتر را بین مردم ببرد در حالی که تئاتر ما در میان مردم شکل گرفت.»
وی افزود: اما امروز از گذشته خود فاصله گرفتیم و فرهنگ و هنر از دل جامعه فاصله گرفته است. امروز باید از استاد بخشی زاده درس گرفت و در فضایی مثل قهوه خانه ایشان، نمایش اجرا کرد تا تئاتر دوباره به قلب جامعه برگردد. باید نهضتی برای احیای فرهنگ و هنر ایجاد شود. حق شیراز تالار‌های باشکوه است اما تا زمان ایجاد این تالارها، باید در هر جایی نگارخانه و سالن تئاتر ایجاد شود.»
رئیس سازمان سینمایی تصریح کرد: مدیران باید تلاش کنند اول خودشان فرهنگی شوند. هیچ فضیلتی نیست که یک مدیر سیاسی بگوید وقت رفتن به نگارخانه و سینما و تئاتر را ندارم.
ایوبی بیان داشت: هنر امروز دیگر یه سرگرمی و تفنن نیست. باید همدیگر را رو در رو و فیزیکی دید که سینما و تئاتر این هنر را دارد.
وی با اشاره به اینکه جهان غرب به شگفتی به هنر ایران می‌نگرد، گفت: امروز دنیای غرب عطش دیدن سینمای ایران را دارد. سال گذشته بچه‌های سینما ٣٧٠جایزه سینمایی گرفتند و این فضای عمومی جهان را به این سمت می‌برد که مردمان این کشور هنری و فرهیخته نمی‌توانند ترویست باشند و اسلامشان اسلام افراطی و سعودی نیست.
رئیس سازمان سینمایی اظهار داشت: مدیران باید با هنر آشتی کنند و سلام سینما، سلامِ سینما به همه اقشار جامعه است. به همت دکتر مریدی، کمالی سروستانی و سایر دغدغه مندان، سینما در شیراز شرایط خوبی پیدا کرده است و پردیس سینمایی جدیدی هم در غرب شیراز به اکران نوروزی می‌رسد.
در ادامه از بخشی زاده تقدیر شد و این هنرمند پیشکسوت در سخنانی کوتاه ابراز کرد: «من در نوجوانی بنّا بودم اما در تهران کار را با خانم اسکویی آغاز کردم در حالی که دستم پر از گچ بود. تئاتر سپید با زحمات بسیاری شکل گرفت و هنوز ادامه راه می‌دهد و بهترین آرشیو لباس را دارد. ما بین مردم بودیم و در روستاها با نقاره زدن مردم را برای دیدن تئاتر جمع می‌کردیم. مردم ما عاشق تئاتر و ادبیات کلاسیک خودشان هستند و باید این هنر را دوباره در میان مردم احیا کرد.»
در انتهای این آیین، طرح سینما سلام رسماً افتتاح شد و مسئول این طرح هم گفت که دیگر هیچ شهری از استان بدون سینما نخواهد بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی