[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

تأسیس موزه عکاسی به‌زودی، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- گروه خبر
آیین اختتامیه پنجمین جشنواره ملی و دومین جشنواره بین‌المللی عکس شیراز امروز، با حضور مدیران و مسئولان استانی و شهری شیراز روز گذشته در محل مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد.
شهردار شیراز در این مراسم با بیان این نکته که شیراز ظرفیت برگزاری رویدادهای گوناگون فرهنگی، هنری، ورزشی، اجتماعی و حتی اقتصادی را دارد از ایجاد موزه عکاسی در این کلانشهر فرهنگی خبر داد و گفت: با بررسی‌های انجام‌گرفته و با هماهنگی که با اساتید عکاسی خواهیم داشت در اولین فرصت موزه عکاسی شیراز را تأسیس خواهیم کرد که مدیریت آن نیز به صورت هیئت امنایی و متشکل از هنرمندان عکاس خواهد بود. حیدر اسکندرپور با بیان این که نیاز امروز شیراز انتقال رنگ امید و نشاط است تصریح کرد: تصاویری که گردشگران جهانی را به سوی شیراز گسیل کند، نیازی است که برگزاری اینگونه رویدادها می‌تواند در گردشگری شیراز نیز مؤثر باشد. وی شیراز را در امر برگزاری رویدادها صاحب امتیازات ویژه‌ای دانست که این کلانشهر را از این لحاظ با سایر کلانشهرهای کشور متمایز می‌داند.
 شهردار شیراز افزود: برگزاری رویدادها می‌تواند اقتصاد شهری را متحول کند و از زاویه اقتصاد شهری توجه خاصی را به برگزاری رویدادها خواهیم داشت و در سال آینده رویدادها را به 3تا 5 رویداد افزایش خواهیم داد. در این آیین رئیس کمیسیون فرهنگی شورا نیز با بیان این که هنر عکاسی عیان‌کننده تفاوت دیدگاه‌ها و اندیشه‌هاست گفت: برگزاری رویدادها می‌تواند افزایش ظرفیت مدیریت شهری را برای ارتقای نشاط اجتماعی به همراه داشته باشد.
 لیلا دودمان توسعه نام شیراز و بناهای فرهنگی این شهر را مرهون هنر عکاسانی دانست که با هنر خویش به‌دنبال هویت‌سازی برای این شهر بوده‌اند. همچنین سولماز دهقانی رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر در سخنان خود ضمن تأکید بر احیای مکان‌هایی در شیراز که عکاسی در آن پا گرفته تصریح کرد: راه‌اندازی موزه عکاسی درخور شیراز یکی از نیازهای این کلانشهر است و در کنار آن نیز می‌بایست یک گالری شهری با استفاده از آثار برگزیده شهری ایجاد کرده و از این آثار در سیمای شهری استفاده کنیم. همچنین در بخش دیگری از این آیین کشاورزی مدیرکل اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری شیراز بیانیه پایانی هیئت داوران جشنواره را قرائت کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: جشنواره پس از یک تمدید 15 روزه به درخواست عزیزان عکاس در 4 تیرماه با دریافت 4552 فریم عکس، مرحله ثبت نام و دریافت آثار را باموفقیت به اتمام رساند. در این حوزه سایت جشنواره پذیرای 503 عکاس ایرانی با 3093 اثر و 140 عکاس خارجی با 559 عکس بوده است. در این میان تعداد 52 مجموعه در بخش بافت تاریخی و فرهنگی دریافت شد. تقریباً از تمام استان‌های کشور شرکت‌کننده داشته‌ایم. همچنین از کشورهای: سریلانکا/ صربستان/ هند/ عراق/ بوسنی و هرزگوئین/ بنگلادش/ ویتنام/ اکراین/ فرانسه/ مالزی/  اسلونی/ استرالیا/ ترکیه/ کاستاریکا/ بلژیک/ تایوان/ سوئیس/ انگلیس/ آلمان/ اندونزی/ میانمار/ هلند/ قطر/ آمریکا/ ایتالیا/ سنگاپور/ اتریش/ مولداوی/ پرتغال و چین نیز شرکت‌کننده داشته‌ایم.
در پایان سه روز سخت و دشوار داوری در مرحله نهایی در بخش گردشگری 31 عکس، در بخش خیابانی 23 عکس و در بخش مجموعه عکس بافت تاریخی 3 اثر وارد نمایشگاه شد. در پایان  این آیین نیز اسامی ‌برندگان و تقدیرشوندگان نهایی اعلام شد و جوایز خود را دریافت کردند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی