[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

کسب درآمد پایدار نوآوری می‌خواهد، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- گروه خبر
 در بودجه سال جاری شهرداری شیراز علاوه بر درآمد ناشی از فروش اوراق مشارکت منابع درآمدی دیگری نیز در نظر گرفته شده که درآمدهای پایدار، درآمد ناشی از ستاد احیای باغات قصردشت و درآمد حاصل از صدور پروانه‌های ساختمانی و موافقت‌های اصولی از این موارد است.
محمدهادی ‌هاشم‌پور معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز در اولین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان مطالب فوق میزان درآمدهای شهرداری را علیرغم رشد در برخی قسمت‌ها همچون صدور پروانه‌های ساختمانی، جوابگوی هزینه‌های این سازمان خدماتی ندانست و گفت: به لحاظ کسب درآمد شهرداری در عوارض ساختمانی و صدور پروانه نسبت به مدت مشابه 3 ماهه سال گذشته، 23 درصد افزایش و عوارض آلایندگی 18 درصد کاهش داشتیم همچنین در بحث عوارض نوسازی و صنوف 8 درصد افزایش و از ستاد باغات نیز 55 درصد کاهش داشتیم. وی افزود: درآمد حاصل از صدور پروانه‌ها و عوارض جوابگوی هزینه‌های جاری شهرداری هم نیست چرا که 35درصد از بودجه شهرداری را اینگونه هزینه‌ها شامل می‌شود و بنابراین ناچاریم تا برای جبران کسری‌های احتمالی به سمت نوآوری و استفاده از شیوه‌های جدید درآمدی برای شهرداری باشیم. معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز در ادامه به عملکرد خوب مناطق شهرداری از نظر جذب منابع گفت: سهم چهارماه ابتدایی سال جاری از بودجه 3000میلیارد تومانی شهرداری، یک‌هزار میلیارد تومان بود بوده که مقدار وصول شهرداری بیش از 50درصد بوده است.‌ هاشم‌پور میزان 20درصد ازبودجه هر ساله شهرداری را مبتنی بر درآمد ناشی از فروش اوراق مشارکت عنوان کرد و گفت: در سال جاری نحوه تخصیص این اوراق با سال‌های گذشته یک تفاوت دارد و آن هم این است که 50درصد از اصل و سود مبلغ 600میلیارد تومان درنظرگرفته شده برای فروش اوراق مشارکت از سوی دولت تأمین خواهد شد که کل این مبلغ برای احداث خط دوم قطار شهری شیراز اختصاص خواهد یافت. وی به افزایش درآمد شهرداری از محل صدور پروانه‌های ساختمانی اشاره کرد و گفت: در چهارماهه ابتدایی امسال 1045 پروانه ساختمانی و موافقت‌های اصولی توسط شهرداری شیراز احداث شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ تعداد 26درصد و از نظر متراژ هم 13درصد افزایش نشان داده است.
هاشم‌پور همچنین به برنامه‌های شهرداری شیراز جهت ارتقای منابع درآمدی خود اشاره کرد و افزود: ایجاد منابع درآمدی پایدار از راه اجاره و بهره‌برداری، بازنگری در امور سرمایه‌گذاری، توسعه منابع درآمدی در حوزه‌های فرهنگی، IT، مشاغل نوپا، فناوری اطلاعات و ساخت هتل در راستای توسعه گردشگری  از جمله اقداماتی است که برای تأمین بودجه‌های مورد نیاز به دنبال احیای آنها هستیم. وی کوتاه کردن فرآیند سرمایه‌گذاری و تسهیل امور این بخش را از جمله اولویت‌های شهرداری ذکر کرد و گفت: سازمان سرمایه‌گذاری و جذب مشارکت‌های مردمی ‌شهرداری شیراز در حال حاضر 35 بسته ویژه سرمایه‌گذاری را در این کلانشهر آماده کرده است. هاشم‌پور تصریح کرد: در دوره‌های گذشته یک رقم هزارمیلیارد تومانی در بودجه شهرداری برای بخش سرمایه‌گذاری لحاظ می‌شد که امسال برای این بخش رقمی ‌تعیین نکردیم و تنها به تبیین امر سرمایه‌گذاری در چند محور مشخص همچون حمل و نقل، پسماند، IT،  گردشگری و... اکتفا کردیم. معاون مالی شهرداری شیراز راه‌اندازی شهر خورشیدی و پیگیری احداث شهربازی شیراز را از جمله مواردی دانست که شهرداری شیراز در زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به دنبال نهایی کردن آنها است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ایجاد شفافیت در شهرداری را یکی از موارد اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: تلاش کردیم تا به منظور نظارت بیشتر شهروندان بر روند مسائل مالی سامانه شفاف‌سازی را راه‌اندازی کنیم که وبسایت shaffaf.shiraz.ir در حال حاضر راه‌اندازی شده و تلاش کردیم تا در فاز اول مزایده‌ها و مناقصات را از راه این سامانه در اختیار شهروندان قرا دهیم. ‌هاشم‌پور همچنین به عملکرد شهرداری در بخش عمرانی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 650 پروژه عمرانی در شهر شیراز در حال کار هستند که به جز چند مورد که مشکل حقوقی دارند اغلب این طرح‌ها فعال هستند چرا که تمرکز ما بر تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام است و اعتقاد مجموعه مدیریتی شهرداری نیز بر این است که این پروژه‌ها سرمایه‌های شهر شیراز و شهروندان شیرازی محسوب می‌شوند. محمدهادی‌ هاشم‌پور در این نشست بحث ممیزی املاک در شهر شیراز را برای شهرداری شیراز بسیار حیاتی عنوان کرد و افزود: پس از بیست سال مصمم شدیم تا ممیزی املاک را اجرایی کنیم  و اگرچه نتیجه این ممیزی دو تا سه سال به طول خواهد انجامید اما دست کم تا بیست سال برای شهر یک منبع درآمدی پایدار محسوب خواهد شد و تنها دیتا سنتر راه‌اندازی شده برای این پروژه که به مبلغ 150میلیاردتومان انجام خواهد گرفت به عنوان یک فعالیت زیرساختی و نمونه در جنوب کشور محسوب می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی