[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

رونق توریسم با گردشگری اسلامی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین اختتامیه دومین دهه گردشگری مذهبی شیراز به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز برگزار شد. این مراسم صبح سه‌شنبه ۱۵ آذرماه با حضور تولیت آستان مقدس سید علاءالدین حسین، رئیس کمیسیون سومین حرم اهل بیت(ع)، زیارت و گردشگری شورای شهر شیراز، معاون فرهنگی شهردار شیراز، مدیر گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و جمعی دیگر از مقامات مسئول با همراهی اصحاب رسانه در حرم مطهر سید علاءالدین حسین(ع) برگزار شد.
 اهمیت جذب جوانان در پایگاه‌های مساجد
تولیت آستان مقدس سید علاءالدین حسین(ع) در این مراسم از مساجد به عنوان پایگاه‌های معنویت و خاستگاه شهدا نام برد. حجت السلام سید محی الدین طاهری با تقدیر از معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز برای برگزاری چنین برنامه‌هایی گفت: بحث گردشگری مذهبی تنها به دعا، ثنا و استغاثه خلاصه نمی‌شود‌؛ اگر به زندگی‌نامه شهدا نگاه کنیم، در خواهیم یافت که تا چه اندازه با مسجد در ارتباط بوده‌اند. او با آسیب‌شناسی عواملی که زمینه‌ساز غفلت از مساجد می‌شود، اظهار داشت: اما با ظهور امکاناتی مثل فضای مجازی، ارتباط تنگاتنگ جوانان با مساجد کمرنگ شد و مشغولیاتی به وجود آمد که دشمنان بر آن سوار شدند. در حقیقت دشمنان کودکان و ‌نوجوانان ما را با خود بردند و در همین دو سال کرونا بمبارانی کردند که نتیجه‌اش را امروز می‌بینیم. وی در بخش دیگری از سخنانش با گلایه از عدم توجه به استفاده از معماری سنتی در مساجد جدید گفت: مساجد و اماکن مذهبی باید جذاب بوده و روح‌ داشته باشد، اما امروزه مساجدی را می‌بینیم که روح ندارد. شما نگاهی به مساجد و ‌مدارس علمیه قدیمی بیندازید؛ هر گردشگری وارد می‌شود، روح‌ و سرزندگی پیدا می‌کند. 
تولیت آستان مقدس سید علاءالدین حسین(ع) افزود: امروز کودکان ما تا سن هفت سالگی وقتی با بزرگ‌تر خود به مساجد اماکن مذهبی می‌آیند، بازی‌های کودکانه خود را انجام می‌دهند، اما این پایان راه نیست؛ بلکه وقتی بزرگ‌تر می‌شوند نیاز آنها هم تغییر می‌کند. 
پس جا دارد کاری کنیم که نوع ساختمان مساجد سنتی شود و دوم اینکه گردشگری مذهبی را به سمتی ببریم که مکان‌های مذهبی روح‌دار شوند و زمینه حضور جوانان و نوجوانان و حتی کودکان را در آنها فراهم کنیم.
 طاهری افزود: هیچ اشکالی ندارد که امکانات تفریحی و ورزشی جوانان را به کنار مساجد ببرید تا جوانان جذب شوند. باید زمینه حضور جوانان را در مساجد مهیا کنید. ما در ابتدای یک راه طولانی هستیم و گردشگری مذهبی اتفاقی نیست که با یک دهه و یک سال و دو سال نهادینه شود و نیاز است در این حوزه با مشارکت همه متولیان اقدام شود.  
 رونق توریسم در پرتو گردشگری اسلامی
در ادامه این مراسم، رئیس کمیسیون سومین حرم اهل بیت(ع)، زیارت و گردشگری شورای شهر شیراز در سخنانی بیان کرد: استادکاران در حوزه‌های مختلف، پیرغلامان اهل بیت(ع)، پیشکسوتان و علمای بزرگ شهر غنیمت و سرمایه هستند و متأسفانه با نبود آنها کسی نیست که جای آنها را پر کند. رضا محمدیان افزود: در حوزه گردشگری مذهبی متأسفانه برخی می‌گویند تا آزادی نباشد گردشگری راه نمی‌افتد؛ اما این بهانه است و بارها ثابت شده که این موضوع حقیقت ندارد؛ چراکه آمار ارائه شده از گردشگرانی که به شهرهای یزد، شیراز، اصفهان، کرمان، قم و مشهد سفر می‌کنند، نشان داده است که این موضوع صحت ندارد و در صورت تقویت زیرساخت‌ها و ایجاد برنامه‌ریزی کلان در سطح کشوری و منطقه‌ای، این میزان می‌تواند افزایش یابد. این عضو شورا همچنین با اشاره به اینکه متأسفانه به دلیل اعمال تحریم‌ها، زیرساخت‌های صنعت هواپیمایی اشکالاتی دارد و اختلاف سلیقه‌هایی که در میان برخی مدیران وجود دارد و وجود سهل‌انگاری‌ها نقص‌هایی وارد است، گفت: عدد گردشگری ما آن چیزی نیست که باید باشد. محمدیان ادامه داد: کشور قطر با توجه به میزبانی آن در مسابقات جام جهانی به عنوان یک کشور اسلامی ثابت کرد که می‌توان گردشگری اسلامی را داشت و مشروبات الکی و مباحث غیراخلاقی را ممنوع کرد. وی با بیان اینکه این کشور ثابت کرد که می‌توان کار گردشگری اسلامی را در منطقه انجام داد، گفت: با توجه به اینکه عدد مسلمان کم نیست و عدد اشخاصی که معتقد به مسائل اعتقادی هستند کم نیست، می‌توان با اعمال فرهنگ و اخلاق این حرکت را انجام داد. رئیس کمیسیون سومین حرم اهل بیت(ع) زیارت و گردشگری شورا یادآور شد: شهر شیراز پتانسیل مضاعفی نسبت به سایر شهرها از نظر آثار ادبی، فرهنگی و هنری و اشخاصی که صاحب اثر در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی و هنری بوده‌اند، دارد. همچنین در حوزه ابنیه و ساختمان‌های تاریخی و سنتی نیز عدد آن خیلی بیشتر از سایر شهرهای کشور است. اما متأسفانه شیراز به دلیل حیایی که دارد، مظلوم واقع می‌شود و بسیاری از مسائل دیده نمی‌شود. این در حالیست که در برگزاری اینچنین برنامه‌هایی عدم اهمیت دادن صدا و سیما و عدم حضور مسئولان هم نشان‌دهنده این موضوع است؛ چراکه اگر چنین برنامه ای در سایر شهرهای کشور برگزار می‌شد، بسیار ویژه‌تر به آن نگاه می‌شد.
 احیای رسوم گران‌مایه شیراز
معاون فرهنگی شهردار ابراز کرد: تلاش خواهیم کردیم تا در سال آینده دهه مذهبی گردشگری شیراز در سطح‌ کشور نمود پیدا کند و با برنامه‌هایی که در حوزه گردشگری اجرا می‌شود، بتوان یک سهم جدی‌تر را از رسانه‌های ملی و بین المللی به خود اختصاص دهد.
 وی با اشاره به برگزاری مجموعه برنامه‌ها و رویدادهایی که در طول این دهه برگزار شد، گفت: شناسایی و تقدیر از کسبه قدیمی و ریشه‌دار در بازار تاریخی شیراز با هدف رسم جوانمردی و دست‌گیری از مستضعف و اقدامات خیری که بازاریان به آن اشتغال داشتند، مجدداً تبدیل به یک رسم جاری و ساری در سطح شهر شود. مشفقیان خاطرنشان کرد: در برگزاری رویدادهای این دهه تلاش کردیم با تعریف و اجرای برنامه‌های این چنینی، رسوم و سنت اصیل شهر شیراز را به نسل جوان یادآور شویم تا به تحول فرهنگی و بازیابی هویت فرهنگی دست بیابیم.
 تدوین گردشگری بر پایه محورهای مذهبی
در این مراسم همچنین مدیر گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با اشاره به برگزاری رویداد دهه گردشگری مذهبی در سال گذشته طی روزهای ۱۷ تا ۲۷ آذرماه، گفت: توجه ما در سال گذشته در این رویداد بر مسائل گردشگری و طرح‌های نوین‌ گردشگری مذهبی با استفاده از ظرفیت کلی وقایعی بود که در شهر شیراز شکل گرفته بود؛ اما این وقایع بالقوه مانده بود و متأسفانه هنوز هم بالقوه است.
امیرحسین حکمت‌نیا عنوان کرد: در سال جاری در برگزاری این رویداد برای دومین بار متوالی توجه ما به میراث ناملموس و فرهنگ مردم بود و تمام مسیرها و برنامه‌ها حول محور میراث ناملموس معنوی و مذهبی مردم شهر شیراز در بقاع متبرکه و مسیرهای گردشگری شکل گرفت. حکمت‌نیا با بیان اینکه امید است در سال آینده در سومین دهه گردشگری مذهبی توجه‌ ویژه ما به میراث معماری و آرایه‌های بناهای مذهبی شهر شیراز خواهد بود، به معرفی دو اثر فاخر در این حوزه پرداخت و افزود: اثر اول کتاب نامه آفتاب با موضوع نظری بر شبیه نامه‌های حضرت شاهچراغ(ع) است و اثر دوم با یک محتوای پژوهشی با عنوان وخمه شیرازی است که چاپ و منتشر شده است. مدیر گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با بیان اینکه در یک سال گذشته چرخه گردشگری مذهبی به حرکت درآمده است، یادآور شد: آنچه که باید از یک یا دو ارگان خارج می‌شد و به یک کار استانی تبدیل می‌شد، کاری بسیار دشوار بود، اما انجام شد و امید است سایر دستگاه‌های اجرایی در این حوزه به کمک ما بیایند و اقدامات آنها صرفاً به نام و نشان آنها در برنامه‌ها نباشد و به معنای واقعی کلمه در کنار ما باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی