[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

۸۰درصد اشتغال جدید در بنگاه‌های کوچک و متوسط، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: به‌طور متوسط از هر 5شغل جدید در جهان، 4شغل توسط SMEها (بنگاه‌های کوچک و متوسط) به وجود می‌آید.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، بهرام شکوری افزود: اهمیت SMEها به اندازه‌ای است که بررسی روند توسعه کشورهای صنعتی نظیر انگلیس، آلمان، ژاپن و مثل آن‌ها نیز نشان می‌دهد سرعت پیشرفتشان نشأت گرفته از توجه به همین بنگاه‌های کوچک و متوسط صنعتی و معدنی بوده است.
وی اضافه کرد: مطالعات در کشور آلمان نیز نشان می‌دهد بیش از 99درصد بنگاه‌ها (از نظر تعداد) در قالب بنگاه‌های کوچک و متوسط فعالیت می‌کنند که 60درصد از اشتغال این کشور و 47درصد از ارزش‌افزوده اقتصاد کشور آلمان به این بنگاه‌ها اختصاص دارد. تحلیل اتحادیه اروپا در سال 2015 در 172منطقه از کشورهای مختلف اروپایی نیز نشان می‌دهد که SMEها می‌توانند موتور توسعه باشند و رشد آن‌ها با میزان فساد اداری رابطه عکس و با شفافیت رابطه مستقیم دارد.
شکوری گفت: نقش و اهمیت بنگاه‌های کوچک و متوسط در اقتصاد به نحوی است که بر حوزه‌های مختلفی نظیر اشتغال‌زایی، رشد صادرات، تجمیع پس‌اندازهای خرد و همچنین هدایت بخش غیررسمی (بخشی از اقتصاد که نه مشمول مالیات می‌شود و نه از طرف دولت به هر شکلی بر آن نظارت صورت می‌گیرد) به بخش مولد اقتصاد، تأثیرات چشمگیری دارد. دیگر اینکه ایده‌های کارآفرینی و دانش‌بنیان در بستر بنگاه‌های کوچک و متوسط رشد و گسترش پیدا می‌کند؛ به همین دلیل یک رابطه معنادار بین رونق بنگاه‌های کوچک و متوسط و توسعه کارآفرینی وجود دارد.
وی با بیان اینکه اگر کارآفرینی را یک فرآیند در نظر بگیریم، بنگاه‌های کوچک و متوسط ابزار اجرایی آن در بخش‌های مختلف اقتصاد هستند که حمایت از این بنگاه‌ها به رشد و گسترش کارآفرینی منجر خواهد شد افزود: از دیگر مزایای بنگاه‌های کوچک و متوسط رشد اقتصادهای محلی، نیاز به سرمایه اولیه کم، توزیع عادلانه ثروت و درنهایت زمینه‌ساز اکتشافات ذخایر بزرگ است. در حوزه صنعت آمارها نشان می‌دهد 98درصداز بنگاه‌های صنعتی کشور، مربوط به بخش خصوصی است و بنگاه‌های کوچک و متوسط 83درصد و بنگاه‌های بزرگ فقط 17درصد بنگاه‌های صنعتی خصوصی کشور را تشکیل می‌دهند.
رئیس کمیسیون معدن اتاق ایران گفت: در راستای اهمیت و تأثیر این بنگاه‌ها در حوزه معادن ایران نیز می‌توان به سهم 85درصد آن‌ها در اشتغال‌زایی اشاره کرد. همچنین 73درصد از استخراج معادن کشور مربوط به بخش بنگاه‌های کوچک و متوسط است و 65درصد تولید کشور نیز از طریق این‌ بنگاه‌ها تأمین می‌ شود. ازاین‌رو بررسی موانع بنگاه‌های کوچک و متوسط در کشور بسیار حائز اهمیت است.
شکوری ادامه داد: از اصلی‌ترین موانع پیشروی بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌توان به نبود دسترسی به اعتبارات، پرداخت نرخ‌های بهره بالا، ناتوانی در تأمین وثایق درخواستی بانک‌ها، توان پایین چانه‌زنی و از همه مهم‌تر، کم‌مهری و نبود حمایت دولت‌ها از بخش معدن است.
وی گفت: در حالی که در گزارش مؤسسه مالی بین‌المللی IFC از میزان دسترسی بنگاه‌های کوچک و متوسط به منابع مالی در سرتاسر جهان، نشان می‌دهد بیش از 59درصد بنگاه‌های کوچک و متوسط در ایران از اعتبارات بانکی محروم هستند. در قاره اقیانوسیه، آمریکای شمالی و جنوبی و اروپای غربی، فقط کمتر از 20درصد بنگاه‌های کوچک و متوسط از اعتبارات بانکی محروم هستند. در واقع، از بزرگ‌ترین مشکلات واحدهای معدنی که اغلب بنگاه‌های کوچک و متوسط هستند، نبود امکان تأمین مالی برای وارد شدن در پروسه فراوری مواد معدنی است.
وی افزود: از مهم‌ترین نیازهای این بخش برای تأمین مالی می‌توان به اجرای نظام ثبت ارزش دارایی‌های معدنی جهت تسهیل دسترسی به منابع بانکی(پروانه‌های بهره‌برداری، دپوی محصولات)، تخصیص تسهیلات با نرخ متعادل و با دوره بازگشت طولانی‌تر به پروژه‌های مشترک فراوری، تسهیل امکان تأمین مالی از منابع متنوع (داخلی و خارجی)، تقویت بودجه و توسعه اهداف صندوق‌های حمایتی مانند صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی، صندوق ذخایر ارزی، صندوق ضمانت صادرات، امکان دریافت بانک گارانتی و ساورین‌گارانتی برای دسترسی به منابع ارزان خارجی، پیش‌خرید کردن مواد استخراجی و تولیدی بنگاه‌های خصوصی و کوچک و متوسط اشاره کرد. درنهایت، با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، به‌طور کلی دلایل عمده شرایط نامساعد بنگاه‌های کوچک و متوسط در ایران را می‌توان در پررنگ بودن نقش دولت در بخش تولید، عدم توسعه بازارهای مالی و نبود استراتژی توسعه صنعتی و معدنی کشور خلاصه کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی