[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۱
  • دوره جدید

تغییر در ساز و کار شورای فرهنگ عمومی ‌فارس، روزنامه شیراز نوین

دبیر شورای فرهنگ عمومی‌ استان فارس با اشاره به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته برای برگزاری نخستین جلسه این شورا در دوره جدید گفت: مهم‌ترین موضوع در شورای جدید، عملیاتی کردن مصوبات و ایجاد خروجی ملموس در جامعه خواهد بود.
به گزارش ایرنا، نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس با ریاست آیت‌الله لطف‌الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان و امام‌جمعه شیراز و دبیری صابر سهرابی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان روز شنبه 27مردادماه در آستان مقدس شاهچراغ (ع) برگزار می‌شود. 
دبیر شورای فرهنگ عمومی‌ استان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: تغییر در ساز و کار این شورا با هدف اثرگذاری بیشتر در جامعه از جمله مهم‌ترین برنامه‌های این شورا است.
سهرابی عنوان کرد: نهادینه شدن فرهنگ بستن کمربند ایمنی چندین سال طول کشید و این مثال نشان می‌دهد که خروجی کار فرهنگی زمان‌بر است و نگاه و شیوه عملکردی ما نیز براساس عملیاتی کردن دستور کارهاست. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس گفت: حرکت‌های مقطعی در حوزه فرهنگ اثرگذار نیست و بر این اساس نمود تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌های شورای فرهنگ عمومی‌ استان تا چند سال آینده در قالب فرهنگ تأثیرگذار ایرانی‌اسلامی ‌دیده خواهد شد. 
دستور کار جلسه شورای فرهنگ عمومی ‌فارس
دبیر شورای فرهنگ عمومی ‌فارس در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: جلسه روز شنبه 27 مردادماه جاری این شورا با حضور محمدرضا موالی‌زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی‌ کشور برگزار می‌شود. سهرابی اظهار داشت: سه دستور جلسه بررسی شیوه توسعه و گسترش راه‌های دسترسی به آستان مقدس احمدی و محمدی (ع)، راهکار‌های تسهیل زیارت برای زائران و مجاوران و طراحی شهری و احیای بافت‌های تاریخی شیراز در این جلسه بررسی می‌شود. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس علت حضور دبیر شورای فرهنگ عمومی‌ کشور را در این جلسه تبیین نگاه‌ها و اهداف کلان شورای فرهنگ عمومی ‌کشور خواند و افزود: توضیح و تشریح دیدگاه‌های وزیر ارشاد درخصوص فعالیت‌ها و اهداف این شورا نیز در این جلسه مطرح می‌شود.  شورای عالی انقلاب فرهنگی بیست و نهم فروردین 85 آیین ‌‌نامه شورای فرهنگ عمومی ‌استان‌ها را تصویب کرد که به طور کلی وظیفه آن شناخت و اطلاع از وضع فرهنگ عمومی‌ و اصلاح و ارتقای آن است که گفته شده لازم است طرح‌ها و برنامه‌های مناسب را تدوین و بر حسن انجام آن نظارت ‌کند. در رأس این شورا نماینده ولی فقیه باعنوان رئیس این شورا و استاندار باعنوان نایب رئیس قرار دارد و نهادهای متولی فرهنگ نیز از دیگر اعضای آن هستند.  از سال 1392 تا 1396، شورای فرهنگ عمومی ‌استان فارس 36 جلسه برگزار کرده است و طی آن 280 مصوبه به تصویب رسانده که از این تعداد 145 مصوبه معادل 51 درصد تحقق یافته، 62 مصوبه معادل 22درصد تحقق نیافته و 73 مصوبه معادل 27درصد در دست اقدام است. اعضای شورای فرهنگ عمومی ‌استان شامل امام‌جمعه مرکز استان به عنوان رئیس شورا، استاندار به عنوان نایب رئیس شورا و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ به عنوان دبیر شورا هستند.  دیگر اعضای این شورا را مدیرکل تبلیغات اسلامی ‌استان، مدیرکل صدا و سیمای مرکز استان، یک نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ‌به انتخاب مجمع نمایندگان استان، یک نفر از رؤسای دانشگاه‌های مرکز استان به انتخاب مجمع رؤسای دانشگاه‌های مرکز استان، مدیرکل آموزش و پرورش، مدیرکل اطلاعات، مدیرکل ورزش و جوانان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌‌ریزی تشکیل می‌دهد. 
همچنین شهردار مرکز استان، فرمانده انتظامی‌ استان،‌ فرمانده نیروی مقاومت بسیج، ‌رئیس جهاد دانشگاهی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری، رئیس کل دادگستری، رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی ‌استان، یک نفر از رؤسای نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های استان به انتخاب مجمع نهاد نمایندگی استان، مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان، مسئول دفتر رسیدگی به امور مساجد استان یا یک نفر از ائمه جماعات فعال به پیشنهاد امام‌جمعه در این شورا عضویت دارند. 
بنا بر ساختار کلی شورای فرهنگ عمومی ‌استان‌ها در کشور، دیگر اعضای این شوراهای استانی عبارتنداز:‌ ‌یک نفر از ارباب جراید استان به پیشنهاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌و تأیید شورای فرهنگ عمومی ‌استان، سه نفر از شخصیت‌های معتبر فرهنگی و هنری استان (حداقل یک نفر از خواهران) به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی