[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۶
  • دوره جدید

صادرات استراتژی ندارد، روزنامه شیراز نوین

محمد شبیری- شیرازنوین
mohammad4838@yahoo.com

یکی از عوامل مؤثر در رشد اقتصادی هر جامعه‌ای توجه به صنعت است. فارس که روزگاری به عنوان یکی از صنعتی‌ترین استان‌های کشور شناخته می‌شد، بعد از رکود کارخانجات بزرگ به توسعه صنایع کوچک روی آورده و در سال‌های اخیر به موفقیت‌های قابل ملاحظه‌ای دست یافته است. در حال حاضر بیش از 95 درصد صنایع استان را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند که آمار قابل توجهی به شمار می‌رود.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ‌بر اهمیت صنایع کوچک تأکید کرد و گفت: در تمام دنیا بخش مهمی ‌از اشتغال از طریق صنایع کوچک به وجود می‌آید که این موضوع نشان می‌دهد مسئولان باید به این عرصه توجه ویژه‌ای داشته باشند.
علی اکبری با بیان اینکه صنایع بزرگ که نیازمند تکنولوژی گران است در ابتدا با مداخله دولت راه‌اندازی می‌شود، افزود: به دلیل اشتغالزایی گسترده صنایع کوچک باید ظرفیت‌های مختلف آن در تمام نقاط استان مورد توجه قرار گیرد.
به عقیده وی با توجه به وضعیت اقتصادی کشور می‌توان با برنامه‌ریزی‌های سنجیده رونق و گسترش صنایع کوچک را تضمین کرد؛ زیرا فعالیت در این حوزه ارزش افزوده بالایی به همراه دارد.
وی در پاسخ به اینکه آیا امروزه مسئولان فارس در این راه موفق بوده و برنامه‌ریزی دقیقی داشته‌اند گفت: با توجه به اینکه در راستای رونق صنایع کوچک در برنامه ششم توسعه به عنوان یک تکلیف مسئولان مکلف شده‌اند برای این مهم برنامه‌ریزی‌های دقیقی داشته باشند، می‌توان گفت به آن پرداخته شده است.
اکبری ادامه داد: وظیفه مسئولان صنعت و معدن استان بر این است که با ارائه تسهیلات  بتوانند از این صنعت حمایت کنند.
وی افزود: امروزه برخی از صنایع کوچک فارس به دلیل نبود حمایت در قیمت تمام شده یک کالا با مشکل مواجه می‌شوند و محصولات آنها با قیمت بالا در بازار عرضه می‌شود.
اکبری ناموفق بودن کالای داخلی در رقابت با کالای‌های خارجی را به عنوان یک معضل این عرصه و شکست صنایع کوچک دانست و بیان کرد: از آنجا که هنوز نتوانسته‌ایم برای این موضوع راه حلی پیدا کنیم، سالانه تعدای از کارخانه‌های استان تعطیل می‌شود.
وی توجه به صنایع کوچک و بازدید از کارخانجات توسط نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ‌را وظیفه‌ای مهم توصیف کرد و گفت: برحسب وظیفه ماهانه از کارخانجات مختلف استان به منظور اطلاع یافتن از مشکلات بازدید می‌کنم تا با برنامه‌ریزی و استفاده از دانش کارشناسان به رفع موانع پرداخته شود.
اکبری معتقد است همچنان چرخ صنعت در استان در حال حرکت است که امیدوارم این روند ادامه داشته باشد. 
سهم 95درصدی صنایع کوچک
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز بر اهمیت توجه به صنایع کوچک تأکید کرد و گفت: صادرات محصولات تولیدی صنایع کوچک استان در سال گذشته 4 برابر مدت مشابه سال قبل بوده و هدف‌گذاری 124 میلیون دلاری صادرات صنایع کوچک و متوسط در فارس طی این بازه زمانی محقق شده است.
احد فتوحی افزود: بازاریابی در کشور‌های جدید هدف صادراتی و اعزام فعالان صنعتی به نمایشگاه‌های معتبر خارجی از برنامه‌های مورد توجه محسوب می‌شود که با حمایت‌های این شرکت و با اختصاص یارانه به واحد‌های صنعتی به صورت ویژه در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه بیش از 95 درصد از صنایع استان را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند، اضافه کرد: مهم‌ترین مشکل اغلب این صنایع ضعف در مدیریت صادرات و تخصصی نبودن آن، همچنین نداشتن استراتژی لازم در بخش صادرات است.
فتوحی با اعلام اینکه در فارس 61 شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد، گفت: افزایش آنها به فراخور توسعه صنعتی شهرستان‌ها در دستور کار قرار دارد.
وی با تأکید بر اینکه شهرک صنعتی به ویژه صنایع کوچک برای بیش از 34هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است، افزود: با توجه به میزان کم سرمایه‌‌گذاری در واحد‌های خرد، کوچک و متوسط، این اشتغال‌زایی اقشار ضعیف جامعه را پوشش می‌دهد.
فتوحی ادامه داد: برای حمایت از اشتغال‌زایی این واحد‌های صنعتی بیش از 14 خوشه صنعتی در استان شناسایی شده است که 4خوشه از این تعداد توسعه یافته و یکی از آنها در حال توسعه است و مابقی نیز به فراخور حال در دستورکار قرار می‌گیرد.
وی با اعلام اینکه بالغ بر 56 واحد صنعتی نیمه ‌فعال و راکد در سال گذشته به چرخه تولید بازگشته‌اند، گفت: مشکلات 200 واحد در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مرتفع شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی