[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

به‌دنبال تنوع بذری هستیم، روزنامه شیراز نوین

کمیته فنی بذر گندم استان فارس با حضور اسفندیاری‌پور مشاور وزیر و مجری طرح گندم کشور، اسماعیل‌ زاده مقدم رئیس بخش غلات مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و روستایی رئیس بخش غلات مؤسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور برگزار شد. به گزارش روابط عمومی‌ سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، این مسئول با اشاره به این‌که وضعیت تولید و خرید گندم کشور خوشبختانه امروز از مرز 9 میلیون تن گذشت، گفت: این میزان بیش از خرید تضمینی سال گذشته بوده، این در حالی است که به گزارش وزارت نیرو و سازمان هواشناسی در سال گذشته به خصوص در شش ماهه دوم که مصادف با شش ماهه اول سال زراعی 97-96 بود با کاهش نزولات جوی بی‌سابقه‌ای نسبت به شصت سال گذشته مواجه بودیم. اسفندیاری‌پور با بیان این‌که از نظر امنیت غذایی در وضعیت بسیار مطلوبی قرار داریم، خاطرنشان کرد: پایداری تولید گندم کشور در شرایط اقلیمی ‌حاکم بر جامعه و شرایط سخت و ظالمانه تحریم استکبار، مبین سیاست‌ها، برنامه‌ریزی‌های فنی و اقدامات خوب و فنی کشاورزان بوده، که لازم است دولت و مردم از کشاورزان به صورت ویژه تشکر کنند.
مجری طرح گندم کشور با اشاره به این‌که برای سومین سال متوالی در سال 97 نیازی به واردات گندم نداریم، افزود: از دهه سوم شهریور کشت جدید آغاز شده، بیش از 515 هزار تن بذر از 90 لاین و رقم تهیه شد و در مرحله فرآوری، بوجاری و حتی غنی‌سازی با عنصر روی قرار دارد. اسفندیاری پور با اشاره به این‌که تولید بذر کشور نیز براساس اقتصاد مقاومتی و مطابق با برنامه‌ای که از پیش تهیه شده، به‌خوبی پیش می‌رود و به صورت کامل و صددرصد نیاز بذری گندم کشور از محل داخل تأمین می‌شود، گفت: امسال هم عدد 515 هزار تن جز رکوردهای تولید بذر گندم در کشور است، همچنین  از نظر تدراک کود هم شرکت خدمات حمایتی به جد دنبال تأمین و تدراک کود است.
وی اظهار داشت: گندم در حد نیاز داخلی تولید شده و  با رویکرد صادراتی تولید نمی‌کنیم، چرا که از نظر اقتصادی منابع موجود اعم از آب، خاک و زمین، باید به کشت محصولات مورد نیاز کشور مانند دانه‌های روغنی از جمله کلزا و یا محصولات دیگر مانند جو، حبوبات و... اختصاص داده شود.
اسفندیاری‌پور با بیان این‌که استان فارس از نظر تولید گندم جزء استان‌های برتر کشور بوده و علاوه‌بر تولید نیاز استان مازاد تولید را به سایر استان‌ها صادر می‌کند، افزود: همه ارقام گندم کشور به دلیل دارا بودن اقلیم چهار فصل فارس، در این استان قابلیت کشت دارد و امروز در کمیته فنی بذر مقرر شد در ادامه کار سنوات قبل ارقام جدید کشت و کار شود و ارقامی ‌که با شرایط کم‌آبی انطباق بیشتری دارند، جهت انتخاب رقم مناسب در معرض دید کشاورزان قرار بگیرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی