[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

من با پاهایم صحبت می‌کنم، روزنامه شیراز نوین

گران‌قیمت‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه برایتون فردا در اولین حضور خود در ورزشگاه خانگی این فرصت را دارد تا مقابل شیاطین سرخ اولدترافورد به میدان برود. به گزارش «ورزش سه»، بعد از انتقال 17میلیون پوندی به برایتون و تبدیل شدن به گران‌ترین خرید تاریخ این باشگاه در فوتبال انگلیس فردا علیرضا جهانبخش این فرصت را دارد تا با قرار گرفتن در ترکیب اصلی این تیم مقابل منچستریونایتد در هفته دوم لیگ برتر جزیره اولین تجربه جذاب مقابل بزرگان جهان را به ثبت برساند. ستاره ایرانی و آقای گل فصل گذشته آردیویسه هلند که در بازی اول مقابل واتفورد 20‌دقیقه به میدان رفت اما نتوانست مانع شکست تیمش شود حالا یکی از امیدهای اصلی طرفداران این تیم برای جدال با شیاطین سرخ و آقای خاص محسوب می‌شود. جهانبخش در گفت‌وگویی با روزنامه ایران ورزشی به جدال با منچستر و حضورش در برایتون و لیگ جزیره اشاره کرد.
‌از اولین تجربه لیگ برتر جزیره شروع کنیم؟
پنج‌فصل در آردیویسه بازی کردم اما لیگ انگلیس قطعاً تفاوت‌های بسیاری با لیگ هلند دارد. اینجا شرایط خاصی وجود دارد هم از نظر فیزیکی و هم فنی. نخستین بازی را از روی نیمکت آغاز کردم چون دوست داشتم سطح بازی را ببینم و با آن وفق پیدا کنم. نکته جالبی که در آن لحظات دیدم این بود که توپ هیچ‌وقت ثابت نمی‌ماند، حتی برای چند ثانیه. این یعنی زمان استراحت برای بازیکن در طول بازی وجود ندارد. تازه ما مقابل واتفورد بازی ‌کردیم که هر چند تیم قدرتمندی بود اما جزو مدعیان قهرمانی و آن شش، هفت تیم مشهور نیست.
‌از نظر فیزیکی چطور، تفاوت‌ها چقدر بود؟
 فیزیک در فوتبال انگلیس نکته مهمی ‌است و روی نتایج بازی‌ها تأثیر می‌گذارد. من در همان بازی اول صحنه‌هایی دیدم که در هلند قطعاً کارت قرمز داشت اما اینجا داور نه تنها سوت نزد بلکه با حرکت دست‌های خود ادامه بازی را نشان داد. یا مثلاً وقتی واتفورد با نتیجه 2‌بر صفر از ما جلو بود، تروی دنی، کاپیتان این تیم توپ را به نزدیکی‌های نقطه کرنر برد و پشت به من ایستاد. هر چه به او می‌خوردم تکان نمی‌خورد. آنجا متوجه شدم فیزیک در فوتبال انگلیس واقعاً اهمیت دارد. شاید از نظر فوتبالی، کاپیتان واتفورد کار عجیبی انجام نداد اما به دلیل فیزیک مناسبی که داشت توانست توپ را نگه دارد و کمی ‌از وقت بازی را تلف کند.
‌برای بازی در لیگ فیزیکی جزیره خودت را آماده کردی؟
 نه تنها من بلکه باشگاه هم برای افزایش توان فیزیکی بازیکنان برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده است. به‌عنوان نمونه در هلند، تمرین بدنسازی بالا تنه بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت اما اینجا به بدنسازی پایین تنه و پاها بیشتر اهمیت می‌دهند. برای تنه به تنه شدن و برخورد فیزیکی بالاتنه مهم است اما اینجا بیشتر بدنسازی پایین تنه را ارتقا می‌دهند، چون ارتباط مستقیمی‌ با فوتبال دارد. من هم چند هفته است که هر دو را انجام می‌دهم، چون احساس می‌کنم در انگلیس و برخلاف هلند، همه اینها به پیشرفت فوتبالم کمک می‌کند.
‌بعد از بازی مقابل واتفورد، واکنش‌های مختلفی را درباره قدرت برایتون دیدیم. واکنش‌هایی که بیشتر منفی بود تا مثبت. به‌خصوص کارشناس‌های انگلیسی که می‌گفتند برایتون یکی از گزینه‌های سقوط به چمپیونشیپ خواهد بود. این قضاوت‌ها بی‌رحمانه نبود؟
نمی‌دانم چه بگویم اما نمی‌شود با یک بازی، یک تیم را قضاوت کرد. ظرفیت برایتون بالا است و تیم ما کیفیت دارد. با بازیکنانی که به تیم اضافه شده‌اند، شرایط‌مان بهتر شده و تلاش می‌کنیم رده‌ای بهتر از فصل قبل به‌دست بیاوریم. ضمن این‌که فصل قبل هم برایتون در 3، 4‌بازی نخست شکست خورد اما روی ریل افتاد و در نهایت هم در لیگ برتر ماند. به همین دلیل معتقدم بازی نخست را نمی‌توان ملاک قرار داد.
‌به آمار فصل قبل برایتون که نگاه می‌کنیم، نتایج موفق این تیم در بازی‌های خانگی کاملاً نمایان است. این فصل هم برای بازی‌های داخلی برنامه دارید؟
در لیگ برتر، بازی‌های خارج از خانه واقعاً سخت است. برایتون فصل قبل اکثر امتیازها را در بازی‌های خانگی گرفته و به‌همین خاطر با انجام یک بازی، آن هم خارج از خانه نمی‌توان در مورد تیم ما نظر داد. فصل طولانی است و بازی سخت هم زیاد داریم. اگر هم نتیجه به سمت ما نباشد سعی می‌کنیم عملکرد قابل قبولی به نمایش بگذاریم.
‌برایتون فصل قبل در هفته سی و هفتم موفق شد منچستریونایتد را در خانه شکست بدهد، اتفاقی که ممکن است در نخستین تجربه میزبانی تکرار شود. برای توقف یونایتد چقدر امید دارید؟
بیشتر از چیزی که تصور می‌کنید. برایتون فصل قبل مقابل منچستریونایتد به پیروزی رسیده و حالا هم میزبان این باشگاه بزرگ است. همه ما بازیکنان و کادر فنی اعتماد به‌نفس ویژه‌ای داریم تا نتیجه فصل قبل را تکرار کنیم. درست است منچستر بازی نخست خود را برده اما برایتون هم در بازی‌های خانگی همیشه خطرناک نشان داده‌، همین باعث می‌شود تا بازی جذاب شود واقعیتی که منچستری‌ها به آن اشراف کامل دارند. هدف نخست ما هم این است که از منچستریونایتد امتیاز بگیریم.
‌در ترکیب ثابت هستی یا نه؟
هنوز نه چون معمولاً یک شب مانده به بازی ترکیب مشخص می‌شود.
‌دفاع چپ‌های منچستریونایتد را می‌شناسی؟
معمولاً لوک شاو و اشلی یانگ در این پست بازی می‌کنند. هفته اول که شاو در دفاع چپ حضور داشت و یک گل هم زد. امیدوارم اگر بازی کردم بتوانم بازیکن مفید و مؤثری برای برایتون باشم.
‌چند روز قبل عکسی از تمرین شما منتشر شد که جالب بود. هواداری با پرچم ایران کنار تو آمد و عکس یادگاری گرفت.
آن‌روز یک‌سری از هواداران اجازه داشتند کنار بازیکنان باشند و با آنها عکس بگیرند. به من گفتند یک ایرانی آمده و می‌خواهد تو را ببیند. من هم رفتم و با او دقایقی صحبت کردم. البته قبل‌تر هم چند هوادار ایرانی در تمرین برایتون مرا مورد لطف خود قرار داده بودند.
‌برایتون چطور شهری است؟
یک شهر ساحلی است و به همین دلیل به آن می‌گویند «‌لندن کنار دریا» یعنی لندنی که دریا دارد. شهر قشنگی که بین جنگل و دریا قرار گرفته. اگر به‌نام تیم هم دقت کنید برایتون هوو آلبیون است. برایتون یک شهر است و هوو یک شهر دیگر. این دو به هم چسبیده و یک تیم را تشکیل داده‌اند. شهر واقعاً فوتبالی است. این‌جا برای حضور در لیگ برتر شرایط سختی را تجربه کردند و با سرمایه‌گذاری فراوان به هدف خود رسیدند. الآن هم برنامه باشگاه برایتون این است که در لیگ برتر به شرایط بهتری برسد. مردم فوق‌العاده هستند و این را من در برخورد نخست با آنها دیدم. البته زبان گویای یک فوتبالیست پای او است. اگر خوب کار کنم و در ترکیب جا بیفتم، قطعاً نگاه مردم به من هم مثبت‌تر خواهد بود.
‌ابتدا صحبت از پیراهن شماره 7 و 8 بود اما در نهایت 16 را پوشیدی. دلیل انتخاب این شماره پیراهن چه‌بود؟
یکی از بازیکنان قدیمی ‌تیم، پیراهن شماره‌7 را در اختیار داشت. وقتی من قراردادم را امضا کردم، باشگاه از من پرسید اگر شماره‌7 را می‌خواهی از او بگیریم و به تو بدهیم. نمی‌خواستم این اتفاق بیفتد. شماره پیراهن مهم است اما نه آن‌قدر که از هم‌تیمی‌ام بگیرم. فکر کردم با این کار به او بی‌احترامی ‌می‌شود، بنابراین شماره‌16 را پوشیدم. شماره‌ای که فوتبالم در اروپا را با آن شروع کردم و خاطرات خوبی هم دارم.
‌در هفته‌های اخیر یکی دو رسانه درباره کلاهبرداری و سوء‌استفاده از نام تو و ناپدید شدن کمک یک‌میلیاردی گزارش‌هایی نوشتند. برای آگاهی از این ماجرا، خودت توضیح می‌دهی؟
کم و بیش از این اخبار مطلع هستم و می‌دانم که حواشی بسیاری درباره ملاقات من با متین به‌وجود آمده. این اتفاق‌ها را درک نمی‌کنم و دلیلش را هم نمی‌دانم. گروهی به نام حنیفا مرا به متین و کوره آجرپزی معرفی کردند. هدف آنها این بود که متین را ببینم و با او از نزدیک ملاقات کنم. آن گروه هدفی جز کمک نداشت و نمی‌دانم این اخبار از کجا آمده.
‌این کمک یک میلیاردی چیست، تو در این ماجرا به متین کمکی کردی که این‌قدر حرف و حدیث درست شد؟
کمک؟ به هیچ‌وجه. در این ماجرا، من جز حنیفا گروه دیگری را نمی‌شناسم و از طریق آنها نیز هیچ پولی از من دریافت نشده و آنها حتی برای کمک به متین هم درخواست مالی نداشته‌اند. البته با این گروه برنامه‌های دیگری در سر داشتم و دارم تا به متین کمک کنم. تا این لحظه هم فقط در حد حرف بوده و ریالی هزینه نشده. آنها هدفی جز کمک به متین ندارند اما نمی‌دانم چرا برخی دیگر شیطنت می‌کنند. وقتی من شنیدم به اسم متین، یک‌سری اتفاق‌ها افتاده واقعاً متأثر شدم. نمی‌دانم پشت این ماجرا چه افرادی حضور دارند اما پیگیر این مسائل هستم تا شبهه‌ها از بین برود.
‌پیش‌بینی تو از نتیجه بازی برایتون‌- منچستریونایتد چیست؟
پیش‌بینی نمی‌کنم. فقط امیدوارم در نخستین بازی خانگی با دست خالی زمین را ترک نکنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی