[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

هشدار به متخلفان بازار وکیل، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در نشست هم اندیشی بازار وکیل شیراز به لزوم ساماندهی و مرمت این بازار قدیمی تأکید کرد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در نشست هم اندیشی 4 اسفند ماه در خصوص ساماندهی بازار وکیل شیراز و بازارهای الحاقی پیرامون آن گفت: بازار وکیل یکی از شاهکارهای معماری و بی‌مانند دوران زندیه با کاربرد اقتصادی است و به منظور حفظ و نگهداری این اثر تاریخی ارزشمند می‌بایست کارگروه ویژه‌ای به منظور حل مشکلات و مسائل این بازار تشکیل گردد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اظهار کرد: ظاهر این بازار تاریخی می‌بایست متناسب با شأن بازار باشد. ولی متأسفانه تخلفاتی در این زمینه توسط کسبه بازار صورت گرفته است که طی چند روز آینده با حضور تیم مشترک از نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی، شهرداری تاریخی و فرهنگی و نمایندگان شورای بازار در جهت رفع تخلفات اقدامات اجرایی صورت می‌گیرد. وی در ادامه افزود: اقدامات عملیاتی پیرامون مرمت و مشکلات تأسیساتی بازار نیز طی تفاهم نامه مشترک میراث فرهنگی، شهرداری منطقه تاریخی و فرهنگی، شورای شهر و شورای بازار در دو برنامه ویژه کوتاه مدت و بلند مدت اجرایی می‌شود. مصیب امیری در خصوص بازارهای منشعب به بازار وکیل نیز گفت: با توجه به اینکه بخشی از اردو بازار و بازار مسگرها ثبت تاریخی هستند و بخش دیگر از اردو بازار و بازار روح الله تاریخی محسوب نمی‌شوند، این اداره کل شیوه نامه اجرایی متناسب با شرایط هر کدام از سراها، کاروانسراها و بازارهای منشعب آن در زمینه تأسیسات شامل برق حجره‌ها و معابر، آب، مخابرات، معابر، حفاظت کالبدی از بنا و منظر بصری، در جهت حفاظت کالبدی بازار با رعایت حفظ کاربری و حیات کارکردی آن تدوین نموده است و حداکثر تا پایان سال جاری جهت اجرایی شدن آن مصوب خواهد شد. مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در پایان با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد بازار به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر شیراز، اضافه کرد: کسبه بازار با در نظر داشتن جاذبه گردشگری بودن این اثر می‌توانند با رعایت اصول حفاظتی منظری، تاریخی و معماری در جهت جذب هر چه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی، خوش بین به رونق اقتصادی باشند. گفتنی است این نشست با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، شهردار منطقه تاریخی و فرهنگی شیراز، نایب رئیس شورای شهر شیراز، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی میراث فرهنگی، معاون میراث فرهنگی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، رئیس و اعضای شورای بازار تشکیل شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی