[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

برگزاری سمینار یک روزه اتوفاژی در شیراز، روزنامه شیراز نوین

اتوفاژی به عنوان یک محرک مرکزی در تعدادی از فعالیت‌های سلولی از جمله تکثیر و تقسیم سلول مهاجرت و تمایز نقش دارد که در سمیناری یک روزه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به این موضوع پرداخته شد. به گزارش روابط عمومی‌ دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اتوفاژی به عنوان یک تیغه دولبه در بیولوژی سرطان عمل می‌کند که امروزه تحقیقات در این راستا متمرکز شده است.
 سمینار یک روزه اتوفاژی به میزبانی مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت و مرکز تحقیقات اتوفاژی، با همکاری مرکز تحقیقات ترمیم و پیوند اعضا، دانشکده علوم نوین و گروه بیوشیمی ‌دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با حضور دکتر «کامران باقری لنکرانی» رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت، دکتر «نصرالله عرفانی» معاون بین‌الملل، دکتر «پونه مکرم» عضو هیئت علمی ‌گروه بیوشیمی ‌بالینی و عضو مؤسس مرکز تحقیقات اتوفاژی و دبیر علمی ‌این سمینار، اساتید گروه‌های علوم پایه و بالینی پزشکی و جمعی از اساتید مهمان بین‌المللی از کشورهای کانادا، فرانسه و سوئد برگزار شد.
 دکتر «Los سالینومایسین» از دانشگاه Linkoping، کشور سوئد در این رویداد علمی ‌با اشاره به اتوفازی به عنوان یک روش درمانی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در مقایسه با داروهای شیمی‌درمانی اثرات جانبی کمتری دارد، به اثرات دارویی بر کاهش حجم تومور و کاهش رخداد مجدد تومور، به همراه درمان‌های استاندارد شیمی‌درمانی پرداخت.
دکتر «جواهری» از کشور فرانسه، دیگر سخنران این برنامه بود که نقش اتوفاژی در القای تمایز در سلول‌های گرانولوسیت و کمک به درمان بیماران APL را بیان کرد. دکتر «نگار آذرپیرا» نیز به مبحث اتوفاژی در بیولوژی سلول‌های بنیادی پرداخت.
 بحث اتوفاژی اغلب در چهار دسته سلول‌های بنیادی خونساز مغز استخوان، بنیادی عصبی، بنیادی پرتوان القایی و بنیادی سرطان مورد بررسی قرار گرفته است و اطلاع دقیق از مکانیزم اتوفاژی به تولید و نگهداری بیشتر و بهتر این سلول‌ها و نیز تولید داروهای ضد سرطان کمک می‌کند. دکتر «سعید قوامی» از دانشگاه Manitaba، کشور کانادا از سخنرانان این سمینار نیز نتایج پژوهش‌های خود در سلول‌های non small cell lung carcinoma را بیان کرد و دکتر «ساناز دستغیب» دانشجوی مقطع PhD، از گروه بیوشیمی ‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز مکانیسم‌های مولکولی مرتبط بین مسیر پروتئین‌های تا نخورده و اتوفاژی و آپوپتوز را بیان کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی