[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۶
  • دوره جدید

مطبوعات فارس در آستانه تعطیلی، روزنامه شیراز نوین

افزون بر کمبود کاغذ، اکنون با نوسانات نرخ ارز، مواد اولیه لیتوگرافی در بازار کمیاب شده و مطبوعات فارس به مشکل برخورده‌اند. چندی است که مدیران مسئول رسانه‌های مکتوب فارس با مشکلاتی از جمله کاغذ مورد نیاز، مواد لیتوگرافی از جمله پلیت و شیت و بازار کساد آگهی‌های بخش خصوصی روبه‌رو هستند و نوسانات نرخ ارز هم مزید بر علت شده است تا آنان ضمن کاهش شمارگان، دست به دامن افزایش نرخ تک‌فروشی نشریه خود بزنند که این نیز کارگشا نیست.
در پیوند با این موضوع، معاون مطبوعاتی فرهنگی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر از رفع کمبود کاغذ روزنامه‌ها و مطبوعات خبر داد. مهدی امیدبخش با اعلام این خبر گفت: از ابتدای هفته آینده مشکلات کاغذ مورد نیاز مطبوعات، به ویژه روزنامه‌های استان فارس مرتفع می‌شود. وی با توجه به اینکه چندی است روزنامه‌ها به ویژه در آستانه آغاز سال تحصیلی با کمبود کاغذ روبه‌رو شده‌اند، اطمینان داد که این مشکل به زودی حل می‌شود و مدیران مسئول مطبوعات استان نگران نباشند، زیرا کاغذ تأمین شده است.
این درحالی‌ست که به گفته مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد، در حال حاضر می‌توانیم کاغذ مورد نیاز روزنامه‌دارانی که کاغذ کاهی مورد مصرفشان است را تأمین کنیم، اما هنوز موفق نشدیم درباره کاغذ گلاسه اقدامی انجام دهیم. محمدرضا دربندی درباره مشکل خرید کاغذ برای صاحبان روزنامه‌ها اعلام کرده مدتی است مشکل کاغذ روزنامه حل شده است و در حال حاضر، این امکان فراهم شده تا هر صاحب روزنامه‌ای که تمایل به خرید کاغذ دارد، به تجار کاغذ که آن را زیر نظر ما وارد کرده‌اند، معرفی کنیم و آن‌ها هم می‌توانند به هر میزانی که مصرف دارند خریداری کنند.
از سویی، جانشین مدیرمسئول روزنامه «شیرازنوین» چاپ شیراز با تأیید اینکه مشکل کاغذ وجود داشته و اقداماتی تا حدودی انجام شده به خبرنگار مهر گفت: یک شرکت واردکننده در تهران با ارز دولتی کاغذ وارد کرده و ما با شرکت مورد نظر مکاتبه کردیم که برای نمونه، برای ما پیش‌فاکتور ۵تن کاغذ زده، اما هنوز تأمین نشده است. حسین امیری در عین حال با اعلام اینکه تأمین فیلم و زینک هم مشکل است، از گرانی پلیت و شیت مورد نیاز روزنامه‌ها خبر داد و افزود: درحالی‌که خانه مطبوعات و تعاونی مطبوعات متولی وارد کردن مواد مورد نیاز مطبوعات هستند، به روزنامه‌های شیراز هنوز کاغذی نرسیده است. وی با این وجود تلاش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در این زمینه کم ندانست و عنوان کرد: درحالی‌که کاغذ در بازار سیاه وجود ندارد، مواد لیتوگرافی از جمله پلیت هم در بازار موجود نیست. این روزنامه‌نگار تصریح کرد: اگر کاغذ و پلیت تأمین نشود، اطمینان می‌دهم روزنامه‌های شیراز تا پایان شهریورماه جاری بیشتر نمی‌توانند دوام بیاورند. امیری اضافه کرد: نهایت ما بتوانیم با هزینه‌ها یک ماه از پس‌انداز خرج کنیم و سپس تبدیل وضع موجود به ثبات ممکن نیست.
جانشین مدیرمسئول روزنامه «شیرازنوین» درخصوص کاغذی که به مطبوعات اختصاص می‌یابد عنوان کرد: با وجود اینکه در سال ۶۰ تا ۷۰تن نیاز به کاغذ داریم، اما کاغذ با ارز دولتی بیش از ۵تن برای ما تأمین نمی‌شود. این در حالی‌ست که به گفته امیری، قرار بوده کاغذ تعاونی مطبوعات کشور را کیلو ۴۳۰۰تومان بدهند، اما حال با ارزش افزوده به بالای ۵۰۰۰تومان رسیده است که این برای ما در وضع کنونی مبلغ زیادی است، زیرا مابه‌التفاوت آن بالاست.
امیری همچنین در ادامه اعلام کرد: از ابتدای اردیبهشت ماه با این مشکل روبه‌رو هستیم؛ باوجودی که کاغذ کالای استراتژیک اعلام شده است، هنوز این مشکل پابرجاست. جانشین مدیرمسئول روزنامه «شیرازنوین» از قیمت کاغذ در بازار آزاد به نرخ ۷۳۰۰تومان خبر داد و افزود: چنانچه کاغذ مورد نیاز ما با نرخ ۵هزار تومان هم تأمین شود، باز بابت هر کیلو، ۲هزار تومان جلو هستیم. وی در پایان دوباره تأکید کرد اکنون افزون بر مشکل تأمین کاغذ روزنامه، معضل مواد مورد نیاز لیتوگرافی است که در بازار موجود نیست.
به گزارش خبرنگار مهر، در فارس افزون بر ۸روزنامه استانی که چاپ می‌شوند، تعداد زیادی نشریه و هفته‌نامه در شهرستان‌ها نیز با مشکل کمبود کاغذ و مواد مورد نیاز چاپ روبه‌رو هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی