[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

انتشار فراخوان همایش هویت ایرانیان در دانشگاه شیراز، روزنامه شیراز نوین

نخستین کنگره بین‌المللی هویت ایرانیان، با عنوان «هویت ایرانیان: مبانی، الگوها، سیاست‌ها و ارزیابی» به‌همت مرکز پژوهشی هویت ایرانیان دانشگاه شیراز در روزهای ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ 
برگزار می‌شود.
شکرالله خاکرند، رئیس مرکز پژوهشی هویت ایرانیان ضمن اعلام این خبر در جمع خبرنگاران، گفت: مرکز پژوهشی هویت ایرانیان دانشگاه شیراز با هدف تبیین علمی مسئله اساسی هویت ایرانیان، پروژه هویت ایرانیان را طراحی نموده است.
وی با بیان این مقدمه که هویت هر جامعه‌ای گنجینه میراث فرهنگی و تمدنی و تاریخی آن ملت و تمامیت شخصیت و استعدادها و ذخایر معنوی و فکری آن جامعه را شامل می‌شود، اظهار کرد: حفظ، تداوم و تقویت هویت ملی با شناخت استعدادهای نهفته در آن و رصد فرصت‌ها و تهدیدهای فعلی و پیش رو ممکن است و شناخت و ارائه راه‌حل برای مسائل و مشکلات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه رسالت دانشگاه و مراکز علمی و پژوهشی است.
رئیس مرکز پژوهشی هویت ایرانیان افزود: مسئله‌ هویت ایرانیان در بیانات مقام معظم رهبری، از جمله بیانیه گام دوم طرح و معرفی شده است. این موضوع به‌عنوان یکی از کلان‌موضوعات بین‌رشته‌ای، می‌تواند بسیاری از پروژه‌های پژوهشی، آموزشی و برنامه‌ها و طرح‌های فرهنگی را چه در نهادهای آموزشی و پژوهشی و چه در نهادهای مدیریتی و فرهنگی، تبیین و جهت‌دهی کند و یکی از موضوعات اساسی چندوجهی که همواره مورد اهتمام مقام معظم رهبری قرار گرفته است، همین موضوع هویت ایرانیان است.
وی با اعلام اینکه نخستین کنگره طرح هویت ایرانیان در تاریخ ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ در دانشگاه شیراز برگزار خواهد شد، توضیح داد: برگزاری کنگره‌های دوسالانه بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای از برنامه‌های پروژه هویت ایرانیان در زمینه پرداختن جدی‌تر و تخصصی‌تر به موضوع هویت است. با توجه به ضرورت ارزیابی و بازنگری سیاست‌های هویتی در گام اول و چهل سال پس از انقلاب و با نگاهی به آینده، موضوع نخستین کنگره، «هویت ایرانیان: مبانی، الگوها، سیاست‌ها و ارزیابی‌» تعیین شده است.
به‌گفته دبیر کنگره هویت ایرانیان، تمام فعالیت‌های پژوهشی صورت‌گرفته در فاصله پیش همایش‌ها در قالب سخنرانی، نشست علمی، نگارش پایان‌نامه و رساله، تألیف مقاله و کتاب و نیز طرح‌های پژوهشی و... در همایش‌ها عرضه می‌گردد تا از خلال آن نخبگان و اندیشمندان هویت‌شناس به تبادل‌نظر بپردازند و به‌تدریج ادبیات پژوهشی قابل استناد برای محققان فراهم شود.
خاکرند به اهداف برگزاری این کنگره اشاره کرد و گفت: تبیین شاخص‌های هویت ملی ایرانیان، تبیین نظرات نظریه پردازان در زمینه هویت ایرانیان، تولید محتوای دانشی پیرامون هویت ایرانیان، ارائه مباحث و یافته‌های جدید در حوزه هویت با رویکرد اسلامی، ارزیابی امتداد هویت ایرانیان در منطقه به‌ویژه حوزه فرهنگی تمدن ایران، تبادل دستاوردهای پژوهشی بین مراکز علمی و پژوهشی، گفتمان‌سازی موضوع هویت ایرانیان در سطح جامعه علمی کشور، افزایش توجه و مشارکت سیاست‌گذاران و مدیران کشور به این حوزه و آینده‌نگاری مسئله هویت با لحاظ تحولات جهانی از جمله اهداف برگزاری کنگره هویت ایرانیان است.
وی به محورهای نخستین کنگره هویت ایرانیان نیز پرداخت و گفت: محورهای مختلفی از جمله مبانی و مؤلفه‌های شکل‌دهنده و تحکیم‌بخش هویت ایرانیان، ارزیابی تطورات و تحولات تاریخی هویت ایرانیان در دوره معاصر با تأکید بر گام اول انقلاب، بررسی نسبت هویت با رشته‌های مختلف هنر و علوم انسانی، شناخت وضعیت مؤلفه‌های هویتی اقشار مختلف جامعه، نسبت هویت‌های قومی و هویت ملی، بررسی نسبت منافع ملی و هویت ملی، ارزیابی اقدامات حکومت پهلوی در مسئله هویت ایرانیان، نقش امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای در مدیریت مسئله هویت ایرانیان، بررسی تطورات مربوط به مسئله هویت زن، هویت ملی و جهانی‌شدن، هویت ملی، مدرنیته و غرب، الگوها و نظریه‌های مرتبط با هویت ایرانیان، انقلاب اسلامی و هویت ایرانیان، زبان و ادبیات فارسی و هویت ایرانیان هنر و رسانه و هویت ایرانیان، علم و فناوری به‌عنوان نشانه هویتی ایران امروز و... به‌عنوان‌ محورهای این دوره از برگزاری کنگره در نظر گرفته شده است که جزئیات آن در وبگاه رسمی کنگره هویت ایرانیان به نشانی www.iranianidentity.shirazu.ac.ir برای مطالعه علاقه‌مندان موجود است.
به‌گفته این مقام مسئول، مهلت ارسال چکیده مقاله‌ها به دبیرخانه کنگره هویت ایرانیان تا ۳۰ آذر و مهلت ارسال اصل مقاله تا ۱۵ بهمن‌ماه در نظر گرفته شده است. اعلام نتایج داوری نیز تا ۳۰ بهمن‌ماه و آخرین مهلت ثبت‌نام ۱۵ اسفندماه اعلام 
شده است.
گفتنی‌ است در پایان این نشست، آیین رونمایی از پوستر نخستین کنگره بین المللی هویت ایرانیان با حضور معاون پژوهشی و مدیر روابط عمومی دانشگاه شیراز برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی