[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۲
  • دوره جدید

دار قالیبافان آباده‌ای شکست، روزنامه شیراز نوین

1500 بافنده فرش دستباف در شهرستان آباده با مشکلات نقدینگی و نبود بازار فروش روبه رو هستند و برای ادامه کار به تسهیلات با نرخ کم‌بهره نیاز دارند.
این گفته رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آباده است که شنبه در مصاحبه با ایرنا بیان کرد.
خلیل سلیمانپور افزود: سالانه 5 هزار متر مربع فرش دستباف در آباده تولید می‌شود و اگر از محل اعتبارات مشاغل خانگی به قالیبافان این شهرستان تسهیلات پرداخت نشود به طور قطع آنها با مشکل روبه ‌رو خواهند شد.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آباده با بیان اینکه مهم ‌ترین مشکلی که قالیبافان شهرستان آباده با آن روبه ‌رو هستند نبود بازار فروش است، می‌گوید: در پی کاهش میزان صادرات فرش دستباف، کاهش قدرت خرید مردم، استقبال مردم از فرش‌های ماشینی و... بازار فروش فرش دستباف آباده نیز دچار افت شدید شده است.
در قالی‌های آباده بیشتر سه طرح به چشم می‌خورد طرح قالی‌های عتیقه اغلب نقش محرماتی است. 
در این طرح، کل متن فرش از جهت طولی به چند ردیف موازی تقسیم می‌شود و درون این ردیف‌ها با نگاره‌هایی همچون بته جقه، انواع اسلیمی ‌و یا ختایی و گل و برگ‌های دیگر نقش می‌شود. 
متن فرش به صورت راه راه است. محرمات بته جقه‌ای معروف‌‌ترین طرح این گروه است.
نقش هیبت لو، شش ضلعی‌های برجسته پر شده با گل‌های کوچک با برگ‌های تزئینی و نقش مرکز و گوشه‌های کادر اغلب شش ضلعی‌های به رنگ روشن و به شکل برگ شبدر است. این نقوش به قالی شکل خاصی می‌بخشد.
رکود و دلالی 
یکی از بافندگان فرش دستباف در آباده با بیان اینکه طی کردن مراحل اخذ بیمه بسیار دشوار است، گفت: بافت فرش برای این قشر از جامعه که ناچار به این حرفه روی آورده‌اند، همانند یک شغل است و باید با بیمه آن‌ها مانند دیگر افراد شاغل در نهادهای دولتی و غیر دولتی برخورد شود.
وی افزود: 50 سال از عمر خویش را قالی بافته‌ام اما به دلیل نبود بازار فروش برای فرش و بازی دلال‌ها در میدان خرید و فروش، از این هنر روی برگرداندم.
این بافنده فرش با بیان اینکه با اشاره به رکود بازار فرش گفت: بازار فروش فرش در حال حاضر اصلاً مناسب نیست و فرش‌ها با قیمت مناسب به فروش نمی‌رسند چون هنوز روی طرح‌های سنتی کار می‌کنیم.
وی در ادامه از نبود حمایت مالی برای بازاریابی تولیدات خود گلایه دارد و می‌گوید که نمایشگاه ملی فرش هرساله در تهران برگزار می‌شود ولی ما حتی توانایی شرکت در این نمایشگاه و عرضه کردن تولیدات خود را نداریم.
مشکلات پیگیری شود 
فرماندار آباده گفت: افزایش تولید و صادرات فرش دستباف دو رویکرد مهم دولت در خوشه فرش دستباف در شهرستان آباده است.
محمد اسدالهی با اشاره به طرح و نقش قالی آباده‌ای اظهار کرد: فرش‌های آباده اکثراً درسبک شاخه شکسته با طرح‌های گلدانی، محرمات ظل السلطانی بته‌ای کردستانی (بتهٔ هشت پر) بافته می‌شوند.
وی افزود: عمده هنرمندان قالیباف این شهرستان بیمه قالی‌بافی هستند اما هنوز عده‌ای نیز وجود دارند که هنوز تحت پوشش بیمه قرار نگرفته‌اند و مشکل آنها نیز باید پیگیری و برطرف شود.
فرماندار آباده با اشاره به اقدامات انجام ‌شده برای حل مشکل بیمه بافندگان فرش، اظهار کرد: به تأمین اجتماعی پیشنهاد می‌دهیم که در عوض حذف افراد از لیست بیمه، طرح جایگزین را اجرا کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی