[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

مسمومیت دارویی در کمین کودکان است، روزنامه شیراز نوین

 به گزارش روابط عمومی ‌دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه از بررسی ۱۰۹ مورد مسمومیت در کودکان زیر شش سال خبر داد و گفت: از تیر سال ۱۳۹۶ تا تیر سال جاری، پرونده ۱۰۹ مورد مسمومیت در کودکان مورد بررسی قرار گرفت که نتیجه این بررسی بسیار قابل تأمل است. 
دکتر «محمدجواد مرادیان» افزود: «مسمومیت» عوارض نامطلوبی است که به دنبال قرار گرفتن در معرض دارو، مواد شیمیایی و سایر مواد خطرساز ایجاد می‌شود و در سنین یک تا پنج سال و افراد مسن به صورت غیرعمد اتفاق می‌افتد. او بیشترین درصد مسمومیت کودکان را مربوط به مسمومیت دارویی و ۵۶ و ۹دهم درصد عنوان کرد و گفت: این موضوع می‌تواند بیانگر هشداری جدی برای خانواده‌ها باشد. دکتر مرادیان، به ترتیب، مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن با ۲۲ و ۹ دهم درصد، مسمومیت با مواد مخدر با ۱۳ و هشت دهم درصد و مسمومیت غذایی با ۶ و چهار دهم درصد را دیگر آمار مربوط به این بررسی اعلام کرد و ادامه داد: ۵۳ و دو دهم درصد از این تعداد، به مراکز درمانی منتقل و ۴۶ و هشت دهم درصد نیز پس از اقدام‌های درمانی، در محل درمان شدند.
مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تأکید بر اهمیت بالای موضوع پیشگیری از ایجاد مسمومیت در کودکان، به خانواده‌ها هشدار داد: کودکان زیر پنج سال، پرخطرترین گروه سنی از نظر بروز مسمومیت هستند که علت آن، حس کنجکاوی در این رده سنی و شایع‌ترین مسمومیت در کودکان، مسمومیت دارویی است. او رنگ بسته‌های دارویی و جذابیت شکل، رنگ و ظاهر دارو را در بروز مسمومیت دارویی در کودکان زیر دو سال، مؤثر دانست.
دکتر مرادیان با بیان راه‌های پیشگیری از مسمومیت در کودکان، توصیه کرد: مواد شیمیایی، شوینده و سفیدکننده در منزل را در کمدهای دارای قفل و دور از دید و دسترس کودکان قرار داده و مواد نفتی، شیمیایی، شوینده و بنزین را در ظرف‌های اصلی آن نگهداری کنیم.
او با این هشدار که داروهای خود را در مقابل چشم کودکان نخوریم و داروهای مصرفی افراد خانواده را دور از دید و دسترس کودکان و در ارتفاع بالا در کمدهای دارای قفل قرار دهیم، تأکید کرد: از قرار دادن دارو در کیف دستی جداً خودداری کرده و اگر به کودک خود دارو می‌دهیم، از واژه‌هایی مانند آبنبات، شکلات یا خوراکی برای استفاده از آن پرهیز کنیم. توجه به دوز تکرار دارو در هنگام بیماری کودکان، دیگر توصیه مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه بود. دکتر مرادیان از مردم خواست در صورت بروز و مشاهده هرگونه مسمومیت، بی‌درنگ با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته و به توصیه‌های کارشناسان این مرکز، عمل کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی