[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۷۹
  • دوره جدید

وزیر بهداشت: ۲۵درصد مردان سیگاری‌اند، روزنامه شیراز نوین

وبدا: سید حسن هاشمی صبح دیروز در نخستین مجمع ملی سلامت که در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد، گفت: شیوع چاقی در زنان 29.7 و در مردان 15.29 درصد رسیده است؛ همچنین 24 درصد از مردم ساکن در مناطق شهری و 19 درصد از مردم ساکن در مناطق روستایی دچار چاقی هستند و بیشترین شیوع آن نیز مربوط به زنان استان مازندران است.
 هاشمی با بیان اینکه 50 درصد از مردم از فشار خون خود اطلاعی ندارند، اظهار کرد: شیوع فشار خون در بین زنان 28.19 و در بین مردان 28.31 درصد است. این آمار در مناطق شهری 26.5 درصد و در مناطق روستایی 28.3 درصد است، اما توسعه شبکه بهداشت که تا پایان دولت در کشور کامل می‌شود، به دنبال پیشگیری از عوامل خطر بیماری‌هاست. مردان استان کردستان دارای بیشترین شیوع فشار خون در کشور هستند.
وزیر بهداشت در خصوص شیوع دیابت در کشور نیز توضیح داد و گفت: دیابت در بین زنان 10.3 و در مردان 8.8 درصد شیوع دارد. 9.9 درصد از مردم مناطق شهری و 7.8 درصد از مناطق روستایی دارای دیابت هستند و بیشترین شیوع دیابت نیز در بین زنان استان سمنان است.
وی از بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته‌های مغزی به عنوان عامل 50درصد از مرگ و میر مردم کشور یاد کرد و افزود: شیوع چربی خون در بین زنان 29.5 و در مردان 22.5 درصد است. 27.7 درصد مردم مناطق شهری و 22.7 مردم مناطق روستایی دچار چربی خون هستند.
وزیر بهداشت میزان شیوع مصرف دخانیات در بین زنان را چهار و در بین مردان 25.16 درصد عنوان کرد و گفت: 13 درصد از مردم مناطق شهری و 15.5 درصد از مردم مناطق روستایی مواد دخانی مصرف می‌کنند. بیشترین شیوع مصرف دخانیات در کشور نیز مربوط به زنان و مردان استان قزوین است. البته بیشترین گروه سنی مصرف کنندگان مواد دخانی 45 تا 54 سال است.
هاشمی میزان مصرف سبزیجات در مردان و زنان را مساوی دانست و افزود: مصرف سبزیجات در بین زنان و مردان در کشور 48 درصد است و بیشترین مصرف سبزیجات در کشور مربوط به استان بوشهر اعلام شده است؛ همچنین 11 درصد از زنان و 14.6درصد از مردان در کشور از فست فود استفاده می‌کنند؛ این میزان در مناطق شهری 14 و در مناطق شهری 9 درصد است و استان یزد دارای بیشترین میزان شیوع مصرف فست فود در کشور است.
هاشمی از روند مصرف بالای نمک در کشور به عنوان یکی از مهمترین مشکلات سلامت مردم یاد کرد و ادامه داد: مصرف نمک در کشور بسیار بالا است، به طوری که مصرف متوسط نمک در بین مردم کشور 12 گرم و سه برابر مصرف مجاز است؛ زیرا راه اصلی افزایش مصرف نمک در کشور نان است. فقط ۵ درصد از جمعیت مورد مطالعه در پیمایش وزارت بهداشت، کمتر از ۵ گرم نمک مصرف می‌کردند؛ بنابراین 85 درصد از زنان و 94درصد از مردان نمک زیاد مصرف می‌کنند.
وزیر بهداشت همچنین اضافه کرد: 96 درصد از زنان و 83 درصد از مردان کمبود فعالیت فیزیکی دارند؛‌ همچنین 92 درصد از مردم در مناطق شهری و 82 درصد از مناطق روستایی کمبود فعالیت فیزیکی دارند. کمترین فعالیت و تحرک نیز مربوط به زنان استان بوشهر است، البته شیوع تحرک در گروه سنی بیشتر از 70 درصد، بسیار پایین است.
هاشمی بیماری‌های غیرواگیر را مهم‌ترین علت مرگ و میر در دنیا و ایران عنوان کرد و گفت: بیماری‌های غیرواگیر شامل بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته‌های مغزی و قلبی، سرطان و بیماری‌های حاد تنفسی است و عواملی مانند مصرف دخانیات، تغذیه نامناسب، تحرک ناکافی و مصرف الکل زمینه‌ساز این بیماری‌ها هستند.
وزیر بهداشت همچنین تأکید کرد: پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در جامعه نیاز به عزم ملی و هماهنگی‌های بین بخشی دارد و مشارکت مردمی مؤثری را می‌طلبد. هیچ ملتی مگر با مشارکت عمومی در تصمیم‌های حکومت، به ثبات و آرامش دست نیافته است. نتایج پیمایش بررسی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر، به عنوان اطلسی برای کشور و همچنین تمام استان‌های کشور تهیه شده و در آن وضعیت هر استان از نظر بیماری‌های مختلف و عوامل خطر بیماری‌های واگیر به دقت تشریح شده است.
هاشمی در ادامه خاطرنشان کرد: طرح تحول سلامت با محوریت ایجاد عدالت در سلامت و ارائه خدمات با کیفیت و پوشش همگانی سلامت اجرا شد و با حمایت مقام معظم رهبری، همت رئیس جمهور، همکاری دولت و وزرای آن و حمایت‌های مجلس شورای اسلامی توانست به موفقیت‌هایی مانند کاهش پرداختی از جیب مردم و افزایش دسترسی مردم به خدمات حوزه سلامت برسد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی