[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۷
  • دوره جدید

نخبگان برنامه‌های شهرداری را نقد کنند، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوینپیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

 شهردار شیراز و اعضای شورای پنجم از ابتدای فعالیت خود تأکید بر توسعه شیراز بر مبنای نگاه انسان محور داشتند و اگرچه بیش از ۹۰درصد از بودجه سال ۹۷ به توسعه پروژه‌های عمرانی اختصاص یافت با این حال به نظر می‌رسد اندک اندک حرکت شهرداری به سمت شعارهای شورای پنجم آغاز شده است. 
روز پنجشنبه همایشی با عنوان«هم اندیشی زندگی پیاده در شیراز با استراتژی توسعه انسان محور» برگزار شد که در این برنامه از سه پروژه پیاده راه در کلانشهر شیراز رونمایی شد. سه پروژه بزرگ پیاده راه سازی محور حافظ از دروازه قرآن تا دروازه اصفهان، محور زندیه از میدان شهرداری تا میدان امام حسین (ع) و در ادامه تا میدان نمازی و کوچه باغ‌های قصردشت سه طرحی بود که در این همایش با حضور مدیران شهرداری، مشاور طرح، اعضای شورا و کارشناسان مسایل شهری ارایه شد.
شهردار شیراز در این همایش  ضمن ابراز خرسندی از تکمیل طرح‌های انسان محور توسط دور جدید مدیریت شهری و شورای پنجم از شروع عملیات اجرایی این طرح‌ها از ابتدای سال ۹۸ خبر داد و گفت: از شش ماه پیش ضمن انتخاب مشاور ذیصلاح استراتژی کلی زندگی پیاده در شهر شیراز بررسی و مطالعات آن انجام شد که تا پایان امسال مطالعات اجرایی آن به اتمام خواهد رسید و از ابتدای سال ۹۸ عملیات اجرایی این سه طرح در شیراز آغاز خواهد شد. 
حیدر اسکندرپور از بین رفتن فرصت گفتگو و تعامل و حس تعلق مشترک میان مردم در کلانشهرها را یکی از بزرگترین مشکلات ایجاد شده به واسطه رشد سریع این شهرها دانست و گفت: امروزه مهمترین برنامه کلانشهرهای دنیا ایجاد فرصت تعامل اجتماعی بیشتر و حضور بیش از پیش مردم در عرصه شهرها است که برنامه ما نیز پیگیری همین روند در شیراز است و به دنبال این هستیم تا شیراز یکی از شهرهای پیشرو در این زمینه باشد. 
شهردار شیراز در ادامه حرکت شهرهای بزرگ دنیا همچون تورنتو و لندن به سمت توسعه زندگی پیاده را نشان اهمیت این موضوع در زندگی امروز انسان دانست و گفت: امروز مدیران شهرداری باید به سمت حرکت نرم افزاری در شهرها بروند و در عین حال روند این حرکت هم می‌بایست توام با تفکر، تعمق، مطالعات گسترده دقیق و فنی و در نظر گرفتن جوانب مختلف اجتماعی و فرهنگی باشد که از این رو مراحل مطالعه، طراحی و اجرای پروژه‌های انسان محور زمان بر خواهد بود.
 اسکندرپور نیاز اولیه برای اجرای هر پروژه ای را تأیید آن از سوی مردم و نخبگان دانست و گفت: هر کجا که با مردم مشکل داریم نیازمند گفتگو و تعامل با آنان هستیم و از همین رو آماده شنیدن و پذیرفتن نقد بی رحمانه برنامه‌های ارایه شده شهرداری هستیم تا بتوان تمام جوانب امر را برای اجرای صحیح برنامه‌های انسان محور در نظر گرفت. شهردار شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقدهای انجام گرفته مبنی بر ادامه نگاه عمرانی شهرداری در دور جدید مدیریتی علیرغم شعارهای انسان محور، این حرکت را در جهت ارزش دادن به سرمایه‌های مردم در شیراز دانست و تأکید کرد که پروژه‌های نیمه تمام موجود در شهر سرمایه‌های مردم هستند، جمله ای که پیش از این نیز هم شهردار و هم اعضای شورا بارها بر آن تأکید داشته اند. اسکندرپور در ادامه عملیات عمرانی فعلی را نیاز شهر دانست و گفت: در نگاه ما پروژه‌های نیمه تمام عمرانی سرمایه شهروندان هستند که باید در سریعترین زمان تکمیل و به بهره برداری برسند.  از این رو در سال جاری با اختصاص بودجه مناسب و حجم عملیاتی بالا اقدام به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام عمرانی کرده‌ایم. همچنین برای تحقق شعارهای انسان محور مجموعه مدیریتی شهر کلنگ احد‌‌‌اث نخستین پرد‌‌‌یس سینمایی و آمفی تئاتر رو باز جنوب شهر در محله کوزه گری به زمین زده شد و در سال آتی نیز عملیات اجرایی پروژه‌های انسان محور پیاده راه محور حافظ از دروازه قرآن تا دروازه اصفهان، محور زندیه از میدان شهرداری تا میدان امام حسین (ع) و کوچه باغ‌های قصردشت را آغاز خواهیم کرد.  وی تحقق بخش عمده‌ای از نگاه انسان محور شورای پنجم و شهرداری را در پروژه‌های پیاده محور شهرداری امکان‌پذیر دانست و گفت: اگرچه تمام تلاش ما برای اجرای پروژه‌های اینچنینی است اما در عین حال باید توجه داشت که سرعت در اجرای این نوع پروژه‌ها خسارت‌های ثانویه نداشته باشد و بایستی با صبر و حوصله تمام تلاش خود را به کار گیریم تا پروژه‌های پیاده محور با کمترین خطای ممکن اجرا شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی