[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

جنگ در نصفِ‌جهان برای نصفِ‌جام!، روزنامه شیراز نوین

پرسپولیس و سپاهان در‌حالی به مصاف هم می‌روند که نتیجه این بازی به‌نوعی قهرمان نیم‌فصل را مشخص خواهد کرد.
به گزارش ورزش سه، امروز (یکشنبه) حساس‌ترین بازی این هفته فوتبال در ورزشگاه نقش جهان و بین دو تیم پرسپولیس و سپاهان برگزار خواهد شد. مصاف این دو تیم در شرایط عادی و بدون نگاه به جدول نیز حساسیت‌های مختلفی در خود دارد اما حالا باتوجه به نزدیکی دو تیم در جدول و احتمال قهرمانی در نیم‌فصل، حساسیت و هیجان به اوج خود رسیده است.
24‌- 19؛ سپاهان به آمار لیگ برتری می‌نازد
در تاریخ دیدارهای دو تیم، پرسپولیس 24‌بار موفق به کسب پیروزی شده و سپاهان 19‌بار حریف پایتخت‌نشین خود را شکست داده است. بهترین پیروزی تیم پرسپولیس مقابل سپاهان در دومین بازی دو تیم رقم خورد؛ جایی که شاگردان حسین فکری در پرسپولیسِ سال‌50 سپاهان را 6-0 شکست دادند. برترین پیروزی طلایی‌پوشان برابر قرمزها نیز دو برد 4-1 در سال‌های 86 و 89 است. سپاهانی‌ها در مجموع تعداد برد کمتری در مقابل پرسپولیس دارند اما در آمار لیگ برتری، دو برد جلوتر هستند.
علیپور در آرزوی رسیدن به پروین
علی علیپور مهاجم نوک تیم پرسپولیس تاکنون سه‌گل به تیم سپاهان زده و امیدوار است با زدن گل چهارم، به رکورد علی پروین برسد. علیپور فصل پیش 2‌گل به زردها زد و در لیگ پانزدهم نیز گل تساوی بخش تیمش در جدال برگشت را به ثمر رساند. برترین گلزن هماوردی پرسپولیس‌- سپاهان، همچنان ادموند بزیک با 7گل است.
جنگ جانانه برای نصف جام
پیش از این پرسپولیس و سپاهان در سال‌های 85، 87 و 92 برای قهرمانی مقابل هم قرار گرفتند. در سال 85 بازی فینال جام حذفی به‌صورت رفت و برگشت برگزار شد و سپاهان پس از 2‌تساوی 1-1‌در ضربات پنالتی به برتری رسید. نکته مهم این‌که در هر دوبازی پرسپولیس با گل‌های نیکبخت و اسدی ابتدا از حریف پیش افتاد اما شاگردان دنیزلی نتوانستند از بردشان محافظت کنند. دوسال بعد دو تیم در ایستگاه پایانی لیگ هفتم به مصاف هم رفتند و در پایان با گل «دقیقه‌96» سپهر حیدری، پرسپولیس نتیجه بازی رفت را این بار نفع خود تغییر داد اما در پایان باتوجه به کسب امتیاز بیشتر، کاپیتان پرسپولیس یعنی کریم باقری جام را بر بالای سر برد.
سال‌92 سرخ‌ها در دیدار تراژیک در فینال جام حذفی 2 بار از حریف جلو افتادند اما در پایان 120‌دقیقه به تساوی‌2-2 رسیدند و در فینال با نتیجه‌4-2 مغلوب گشتند تا این‌بار کاپیتان پرسپولیس یعنی مهدی مهدوی‌کیا با غم و اندوه راهی رختکن شود و آخرین بازی فوتبالش را با اتفاقی تلخ به پایان برساند. حالا بار دیگر جدال دو تیم بر سر قهرمانی خواهد بود اما این‌بار یک شریک دیگر به نام پدیده وجود دارد و همچنین تنها نصفِ جام در نقش جهان درمیان خواهد بود.
بی جنجال به سر نمی‌شود
بازی پرسپولیس و سپاهان شاید بدون گل به پایان برسد یا شاید بدون مهره‌های شاخص دو تیم باشد یا حتی با کمترین تماشاگر برگزار شود اما بدون جنجال به‌سر نمى‌شود. از گل مردود پیروانی تا آب‌های داستان دار فولاد شهر، 4‌تایی شدن تیم علی دایی، پنالتی بارسلونایی پرسپولیسی‌ها و... نشان مى‌دهد دیدارهای پرسپولیس و سپاهان همیشه یک جنجال یا یک عامل جذابیت در خود داشته است.
امیر قلعه‌- برانکو؛ به وقت انتقام
قلعه‌نویی و برانکو تاکنون 7‌بار مقابل هم صف‌آرایی کرده‌اند که نتیجه‌اش 2‌پیروزی برای برانکو، یک برد برای قلعه‌نویی و 4تساوی بوده است. اولین بازی دو تیم با پیروزی 1-0 پرسپولیس بر استقلال در روز گلزنی علی علیپور بود و آخرین بازی به شکست 2-1‌سرخ‌ها مقابل ذوب آهن بازهم در روز گلزنی علی علیپور مربوط مى‌شود. پرگل‌ترین دوئل این دو مربی پرافتخار نیز در لیگ شانزدهم رقم خورد؛ جایی که سرخ‌ها با 3‌گل تراکتورِ ژنرال را در هم کوبیدند. حالا قلعه مى‌آید تا شمار پیروزی‌ها را با شکست‌ها برابر کند و برانکو نیز با هدف انتقام شکست قبلی در اصفهان، پای به نقش جهان مى‌گذارد.
احتمالات؛ تساوی به نفع سپاهان
با بررسی احتمالات این بازی مى‌توان به این نتیجه رسید که نتیجه تساوی در این بازی به نفع شاگردان قلعه نویی است. آن‌ها با یک نتیجه مساوی به صدر بازخواهند گشت و فرصت این را خواهند داشت تا با پیروزی مقابل استقلال خوزستان، به قهرمانی نیم‌فصل برسند. اما کسب پیروزی توسط تیم پرسپولیس، صدر جدول و سرنوشت قهرمانی را به تیم برانکو مى‌دهد. احتمال سوم برتری سپاهان است که آن‌ها را در جدول 32‌امتیازی مى‌کند و اختلاف با پرسپولیس را به 5 مى‌رساند؛ در چنین شرایطی کار برای تیم برانکو در نیم‌فصل دوم نیز سخت و سخت‌تر خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی