[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

فضای سبز شهری زیر رصد گشت ویژه، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوینپیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

وضعیت فضای سبز شهری شیراز از این پس توسط گشت ویژه فضای سبز شهری رصد خواهد شد و این گشت با هدف پیشگیری از وقوع جرم در حوزه فضای سبز راه‌اندازی شده است.  جهانبخش میرزاوند رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران با رونمایی از گشت ویژه فضای سبز شهری به اهمیت شاخص‌های محیط زیستی در زندگی شهری اشاره کرد و گفت: امروزه بدون توجه به شاخص‌های زیست‌محیطی، مدیریت شهری قطعاً با نواقص بسیاری روبرو خواهد شد و فضای سبز شهری یک بخش تفکیک‌ناپذیر از مدیریت شهری است. وی با تأکید بر اهمیت فضای سبز در فرهنگ ایرانی و آموزه‌های دینی اسلام تصریح کرد: برای حفظ و صیانت از فضای سبز شهری گشت ویژه‌ای اختصاص یافت تا مردم شیراز نیز با همکاری‌های لازم در این زمینه بتوانند در حفظ و نگهداری فضای سبز شهری مشارکت بیشتری داشته باشند. وی افزود: مردم می‌توانند در صورت مشاهده هر نوع تعرض و تخریب در فضای سبز شهری ضمن تماس با سامانه۱۳۷ موارد نقض حریم فضاهای سبز شهری و یا نیاز این فضاها به بهسازی و مدیریت بیشتر را به اطلاع سازمان برسانند. رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری در تشریح این گشت افزود: به لحاظ تأمین نیروی انسانی برای این گشت کمبودی نداشته و تنها در این زمینه نیاز به ساماندهی داریم همچنین تلاش می‌کنیم تا دو دستگاه خودروی فعلی تا سال آینده به یازده دستگاه جهت مناطق یازده‌گانه شهرداری شیراز ارتقا یابد. 
نوروز متفاوت پیش روی شیراز
در بخش دیگری از این نشست رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری از برنامه‌های این سازمان برای نوروز ۹۸خبر داد و گفت: کمیته استقبال از بهار با حضور شهرداران ۱۱ منطقه شهری تشکیل شده و برنامه‌های ویژه‌ای جهت توزیع عادلانه گل‌آرایی معابر و فضاهای شهری در مناطق یازده گانه تدوین شده است. میرزاوند به برنامه‌های این سازمان جهت رفع تبعیض در گل‌آرایی مناطق مختلف اشاره کرد و گفت: از جنوبی‌ترین نقطه تا شمالی‌ترین نقطه شهر تمام معابر، پارک‌ها و مکان‌هایی که امکان کاشت گل را دارند شناسایی و جانمایی شده که با تأمین اقلام مورد نظر پس از طی تشریفات در کمیسیون مناقصات، نقطه به نقطه کارگران عملیات گلکاری را شروع کرده‌اند که تا پایان سال به اتمام خواهد رسید. وی به طراحی گل‌آرایی‌های متنوع جهت ورودی‌های شهر اشاره کرد و گفت: متأسفانه در بلوار زند به عنوان هویت شهر شیراز آلودگی‌های بصری بسیار غالب شده و به همین منظور کارگروه ویژه‌ای برای ساماندهی این بلوار تشکیل شده تا نسبت به شکیل کردن آن اقدامات لازم انجام شود.
ثبت هوشمند فضای سبز شیراز 
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری همچنین از پلاک‌کوبی درختان معابر، باغات و فضاهای خصوصی با دستگاه‌های جدید و ثبت مختصات جغرافیایی هر درخت با این دستگاه‌ها خبر داد و گفت: برای هر درخت بیش از ۲۸ مورد اطلاعات ثبت و ضبط می‌شود که هم برای برنامه ریزی در آینده و هم برای تأمین آب، بهسازی و مبارزه با آفات در فضای سبز شهری کاربردی خواهد بود. میرزاوند ثبت هوشمند جغرافیای فضای سبز شهری را موجب ارتقای شرایط حفظ و نگهداری آن دانست و گفت: با این نقشه هم امکان در دسترس بودن فضای سبز در فصول مختلف سال و هم امکان بررسی آسیب‌پذیری درختان در مواجهه با آفات را خواهیم داشت که این موارد در برنامه‌ریزی‌های سازمان برای اقدامات مناسب کاربردی خواهد بود. 
وی به درختان معیوب در شهر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در محور خیابان قصردشت ۳۰ اصله و در محور بلوار مدرس نیز ۸۰ اصله درخت نیاز به جمع‌آوری دارند که باید جای آنها را با درختان جوانتر پر کنیم. وی تهیه نقشه هوشمند فضای سبز، را یکی از زمینه‌های تعیین درختان معیوب در شیراز عنوان کرد. 
از جمعه‌های سبز شهروندان تا بزرگداشت خواجوی کرمانی
میرزاوند در بخش دیگری از این نشست از اجرای برنامه‌های ویژه برای شهروندان خبر داد و گفت: برنامه جمعه‌های سبز شهروندان برای تشویق مردم شیراز به حضور در اماکن عمومی، پارک‌ها و فضاهای سبز شهری در زمستان اجرا خواهد شد که در این برنامه مردم می‌توانند علاوه بر حضور در پارک‌ها و باغ‌های در اختیار این سازمان، از باغ‌های تاریخی سازمان سیما و منظر به صورت رایگان استفاده کنند. وی از اجرای برنامه‌های شاد فرهنگی و هنری خبر داد و گفت: جمعه‌های سبز شهروندان از بهمن ماه و به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ‌اجرایی خواهد شد. میرزاوند همچنین از طرح جدید این سازمان برای تشویق آن دسته از شهروندانی که در زیباسازی و کمک به جمع‌آوری زائدات بصری در سطح شهر تلاش می‌کنند خبر داد و گفت: به دنبال ارایه مشوق‌هایی به ویژه در بخش عوارض برای این شهروندان هستیم. میرزاوند همچنین از برپایی ویژه‌برنامه بزرگداشت خواجوی کرمانی در شیراز خبر داد و گفت: با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری شیراز و اداره کل روابط عمومی ‌شهرداری شیراز یادروز خواجوی کرمانی مصادف با هفدهم دی‌ماه در شیراز برگزار خواهد شد. وی همچنین بنای مربوط به مقبره خواجوی کرمانی در ورودی شیراز را یکی از بناهای فاخر شهر شیراز دانست که در گذشته نیز بهسازی‌های ویژه‌ای در آن توسط شهرداری انجام گرفته است.
نظارت الکترونیکی بر حسن اجرای پیمان‌های فضای سبز
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری با اعلام تدوین آیین‌نامه‌ای ویژه برای تشویق و تنبیه کارفرمایان در چارچوب قانون جهت ضابطه‌مند کردن و کاهش سلیقه‌محوری در این زمینه گفت: آیین‌نامه صلاحیت پیمانکاران فضای سبز تدوین شده که با توجه به امکانات، تجهیزات و توانایی‌ها این پیمانکاران دسته‌بندی خواهند شد. وی افزود: نظارت بر حسن اجرای پیمان با کارفرمایان نیز همانند شهرهای مشهد و تهران الکترونیکی خواهد شد تا بهتر بتوان بر آنان نظارت داشت. میرزاوند به روزرسانی و واقعی کردن فهرست بهای فضای سبز را یکی دیگر از اقدامات سازمان متبوع خود دانست و گفت: بیش از ۱۵ کارشناس از مناطق یازده‌گانه و سایر سازمان‌های شهرداری طی چندین ماه تحقیق و جلسات مختلف این فهرست را واقعی و به روزرسانی کردند که برای سال ۹۸ ابلاغ خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی