[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

خروج ۳کارخانه آلاینده تا پایان ۹۸ از شیراز، روزنامه شیراز نوین

محمد شبیری-گروه خبر
 رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی ‌شهر شیراز در گفت وگو با شیراز نوین از خروج کارخانجات سیمان وپشم شیشه تا سال 98 خبر داد و گفت: با توجه به اینکه  در حال حاضر کارخانه پشم شیشه به فیلتر ضد آلایندگی مجهز وفعالیت دارد مقررشده تا پایان سال آینده کارخانه سیمان و پشم شیشه به خارج از شهر شیراز انتقال یابد.
دکتر قاسم مقیمی ‌انتقال واحدهایی آلاینده نظیر کارخانجات  روغن نباتی،پشم شیشه و سیمان را به خارج حریم شهری یک الزام قانونی دانست و اظهار داشت: براساس بند 20 وماده 55 تا کنون سه کارگروه تشکیل و مشاغل خدماتی به سه  رنگ سبز زرد و قرمز تفکیک شده و این  کارخانجات مکلف شده اند براساس برنامه زمان بندی از شهر خارج ودر سایت‌های آماده شده اسقرار و فعالیت خود را انجام دهند.
وی ادامه داد: براساس اقدامات انجام شده کارخانجات سیمان، پشم شیشه وروغن نباتی با داشتن پیشرفت 30تا 40 درصدی در سایت‌های جدید آماده شده‌اند تا پایان سال 98 این سه کارخانه از شهر خارج و فعالیت خود را در محل‌های جدید آغاز کنند.
مقیمی‌ یاد‌آور شده کارخانه روغن نباتی شیراز نیز قرار است در محل شهرک صنعتی فعالیت خود را آغاز و با رعایت موراد زیست محیطی اقدامات تولیدی را انجام دهد.
این عضو شورا معتقد است: بحث انتقال این کارخانه‌ها به خارج از شهر از سالیان سال مطرح است اما تاکنون این امر محقق نشده است.
این عضو شورای اسلامی ‌شهر شیراز با بیان اینکه روند ساخت واحد جدید کارخانه سیمان شیراز قابل مطلوب و با پیشرفت 30 درصدی گزارش شده است است گفت: این کارخانه باید طی یک سال منتقل و به 50 کیومتر خارج از شیراز در حوالی کوار فعالیت خود را ار سر بگیرد.
مقیمی ‌گفت: براساس گزارش‌ها کارخانه سیمان و پشم شیشه در حال حاضر استانداردهای لازم را رعایت می‌کنند و در موضوع آلودگی هوا مشکلی وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه این کارخانه‌ها سیستم پایش آنلاین دارند، بیان کرد: البته هر سه ماه یک بار خوداظهاری از آنها گرفته می‌شود و سرکشی‌های محیط زیست مدام است و قرار است که تا پایان سال ۹۸ به خارج از شهر منتقل شوند. مقیمی‌ گفت: کارخانه روغن نباتی بوی نامطبوع در اطراف این کارخانه وجود ندارد اما تلاش بر این است که سریعتر انتقال آن انجام شود.
مقیمی ‌با اشاره به اینکه مشاغلی که با رنگ زرد و سبز تفکیک شده‌اند بدین معنی است که فعالیتشان در شیراز چندان خطر آفرین نیست بلکه باید براساس زمان بندی و با آماده سازی سایت‌های مورد نظر به مرور زمان از شهر خارج شوند. نائب رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شواری شهر شیراز اضافه کرد: مشاغل دیگری مانند نمایشگاه اتومبیل خودروهای سبک و سنگین در سایت خرم‌شکوه آماده‌سازی شده و تا پایان امسال محل سایت شهید منتظری محل بولوار ولایت آماده‌سازی خواهد شد.
مقیمی ‌ادامه داد: تعمیر گاه‌های خودروهای سنگین نیز در جاده نیروگاه سیکل ترکیبی  پیش‌بنی شده  و هم‌اینک درحال انتقال است.
وی محل فعالیت آهن‌فروشان و تیرچه بلوک را در جاده کمربندی و جاده کفترک اعلام کرد و گفت: میوه فروش و سنگ‌فروشان نیز در محل میدان ده شیخ پیش‌بینی شده است. مقیمی ‌محل سایت ماهی، مرغ و پروتئین  را در تیون اعلام کرد و گفت: این سایت هم‌اینک در حال آماده‌سازی و انتقال تمامی ‌این مشاغل در گروه اقدامات اتاق اصناف و فرمانداری است زیرا شهرداری تنها وظیفه آماده‌سازی دارد و انتقال آنها وظیفه فرمانداری است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی