[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۶
  • دوره جدید

ضرورت ثبت اقدامات بهداشتی، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن تأکید ویژه بر اهمیت ثبت اقدامات بهداشتی برای ردیابی آن بر ضرورت انعقاد تفاهم‌نامه با شهرداری تهران برای همکاری‌های بهداشتی تأکید کرد.
به گزارش ایسنا دکترعلیرضا رئیسی گفت: بخش بزرگی از کار اصلی در تهران همانند کلانشهرهای مهم دنیا برعهده شهرداری است.
وی گفت: در نشست اخیر سازمان جهانی بهداشت در ژنو مسئله آلودگی هوا بحث اصلی بود. در تهران آلودگی هوا، بهداشت محیط، بهداشت حرفه‌ای و سلامت شهروندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
رئیسی افزود: بعد از شروع طرح تحول سلامت با ایجاد و راه‌اندازی مراکز و پایگاه‌های سلامت در سطح شهر تهران و به‌ویژه حاشیه شهر، خدمات بهداشتی قابل قبولی در حال ارائه است که باید تقویت شود. ما باید به سمتی حرکت کنیم که در حوزه سلامت، نظام ارجاع و پزشک خانواده حرف اول بزند.
وی با اشاره به این‌که درصد زیادی از متخصصان رشته‌های پزشکی کشور در تهران ساکن هستند گفت: نیاز القایی در تهران زیاد است لذا نیاز به ساختار و شبکه منظم داریم و باید بر اساس یک الگو کار کنیم.
رئیسی افزود: در حوزه بهداشت از نظر ما هیچ خدمتی ارائه نشده مگر این‌که ثبت شود. ثبت خدمت موضوع مهمى ‌است. ثبت، مهم‌ترین نکته در نظام مراقبت شبکه است. خدمت باید قابل ردیابی باشد و لازم است جلسات کارشناسی مشترکی برای استقرار سامانه‌های بهداشتی وزارت بهداشت در مراکز بهداشتی شهرداری تهران برگزار شود. شرکت شهر سالم شهرداری تهران مى‌تواند سامانه یکپارچه بهداشت را برای ثبت خدمات مورد بهره‌برداری قرار دهد.
وی در ادامه اظهارکرد: در حوزه معاینات شغلی و کارکنان،۴۰‌هزار نفر خدمت گیرنده دارید که ما باید اطلاعات سلامتی آنان را داشته باشیم. در زمینه نظارت بهداشتی بر اماکن، اطلاعات شهرداری تهران می‌تواند وارد سامانه‌های وزارت بهداشت شود و این کار موجب پرهیز از دوباره کاری می‌شود.
رئیسی افزود: شهرداری تهران می‌تواند لایه‌هایی از نظام ارجاع و پزشک خانواده را در سیستم خود اجرا کند و باید سیستم یکپارچه شود. نظارت‌ها و مداخلات می‌بایست بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت باشد و در این راستا لازم است آئین‌نامه‌ها و مقررات اصلاح شود.
وی در ادامه گفت: تیم‌های مشترکی باید در حوزه بهداشت و درمان تشکیل شود. به این منظور اول پتانسیل‌های موجودِ همدیگر را بشناسیم و فرصت‌های همکاری را بررسی کنیم و هم افزایی داشته باشیم. معاونت بهداشت پشتیبان برنامه‌های حوزه سلامت شهرداری تهران است و در این جهت باید در حوزه فرهنگ سلامت همکاری‌های خوبی داشته باشیم و کارگروه‌های مشترک ایجاد کنیم.
در این دیدار حمید چوبینه‌- مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران‌- اظهارکرد: در دوره جدید شهرداری تهران برنامه‌های متعددی برای ارتقای شاخص‌های بهداشتی و درمانی در زیرمجموعه شهرداری در نظر گرفته شده که همه آن‌ها با مساعدت‌های وزارت بهداشت قابل تحقق است.
وی افزود: درشهرداری تهران ۱۷‌هزار کارگر تحت پایش شناسایی بیماری هستند که ۲۵۰۰‌نفر شناسایی و به متخصصان ارجاع داده شدند. بیماری‌های عفونی و قابل انتقال و بیماری‌های غیرواگیر همچون بیماری‌های قلبی‌، عروقی در بین این افراد شناسایی شده است.
مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران از همکاری شهرداری تهران با دانشگاه‌های علوم پزشکی سطح تهران خبر داد و اظهارکرد: شهرداری تهران ۷۰۰‌خانه سلامت و ۱۸‌مرکز درمانی دارد که این امکانات فرصتی ایجاد می‌کند تا در یک کارگروه مشترک بتوانیم همکاری‌های گسترده‌ای با وزارت بهداشت داشته باشیم.
به گزارش روابط عمومى ‌معاونت بهداشت، چوبینه ضمن اشاره به حوزه بهداشت محیط و حرفه‌ای و اقدامات شرکت شهر سالم در این زمینه گفت: این شرکت آمادگی کامل دارد تا بالاترین سطح همکاری‌ها را در حوزه بهداشت محیط و حرفه‌ای با معاونت بهداشت وزارت بهداشت داشته باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی