[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۱
  • دوره جدید

انتقال جنسی ایدز بین زنان ۱۰‌برابر شده است، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت: از دو سال پیش اصلی‌ترین راه انتقال ایدز در کشور تماس جنسی است. زمانی انتقال این بیماری بیشتر از طریق اعتیاد با نسبت 97درصد مرد و سه‌درصد زن بود، اما طی دو سال اخیر تعداد زنان مبتلا از طریق روابط جنسی 10‌برابر شده است.
مینو محرز در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: اکثر مبتلایان به ویروس ایدز در کشور 25 تا 40‌ساله هستند و به‌علت ضعف اطلاع‌رسانی و نبود آموزش در مورد انتقال ایدز از طریق رفتارهای پرخطر جنسی، جوانان در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
وی گفت: ایدز یک بیماری عفونی است که با درمان قابل کنترل است، اما بسیاری از افراد از اسم ایدز وحشت دارند در‌حالی‌که این بیماری را مى‌توان با داروهای مؤثر و درمان‌های مناسب کنترل کرد.
وی اظهار داشت: در‌حال حاضر بیشترین انتقال ایدز بر اثر روابط جنسی رخ مى‌دهد، یک زمانی بیشترین شیوع این بیماری در بین معتادان بود که با برنامه کاهش آسیب بسیار خوب کنترل شد، به‌طوری که امروز ایران در دنیا حرف اول را در کاهش آسیب ویروس ایدز در بین معتادان مى‌زند.
محرز هشدار داد: به دلیل تماس جنسی ایدز در جوانان به ویژه زنان رو به افزایش است باید سطح آگاهی جامعه را افزایش داد زیرا بیماران جدید اغلب تحصیلکرده هستند و از سطح اجتماعی خوبی برخوردارند.
این فوق تخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: انجام آزمایش ایدز قبل از ازدواج بسیار مهم است و اکنون این آزمایش در مراکزی به‌طور رایگان انجام مى‌شود و وزارت بهداشت نیز داروها را رایگان در اختیار بیماران مى‌گذارد ولی عده‌ای از این امکانات بی‌خبرند.
به گفته محرز، به‌دلیل نبود آگاهی و فقدان پذیرش جامعه بسیاری از افراد آزمایش نمى‌دهند. نمى‌توانیم به‌دنبال مردم برویم، خود جوان‌ها باید بدانند رفتارهای پرخطر چیست و تست بدهند، زیرا تمام این مراکز تست ایدز به‌صورت رایگان مشاوره و تست‌ها را انجام مى‌دهند.
وی افزود: متأسفانه انگار کسی از این مسائل آگاهی ندارد که بخواهد مراجعه داشته باشد؛ اطلاع رسانی مدام توسط رسانه‌ها و آموزش و پرورش نشده است.
وی تأکید کرد: جوانان امروز در خطر ابتلا به ایدز هستند، در حال حاضر سیاست وزارت بهداشت انجام تست‌های بیشتر است اما در این زمینه نیازمند کمک هستیم تا آگاهی به جامعه داده شود و برای آزمایش مراجعه کنند زیرا درمان مؤثری برای آن وجود دارد.
محرز یادآور شد: آموزش و پرورش درباره مسائل جنسی صحبت نمى‌کند زیرا معتقد است دانش‌آموزان بی‌بند و بار مى‌شوند و این مشکلی است که ما با آن مواجه هستیم.
این پزشک اظهار داشت: در‌حالی‌که انکار و سکوت دو استراتژی بسیار اشتباه در سیاست‌گذاری‌هاست، نمى‌توان وجود برخی رفتارهای پرخطر را انکار کرد در نتیجه باید آموزش داد تا این مسائل کمتر از گذشته شوند.
محرز تصریح کرد: دانش‌آموزی که از مدرسه بیرون مى‌آید با توجه به ضعف اطلاع‌رسانی توسط آموزش و پروش یک «فرد بکر» برای جامعه است در تمام جوامع آسیب‌های اجتماعی وجود دارند باید به فرزندان «نه» گفتن را یاد داد حق این فرزندان است که به آنها یاد بدهیم در‌حالی‌که سکوت مى‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: آموزش و اطلاع‌رسانی درباره افزایش ایدز از طریق روابط جنسی بسیار مهم و ضروری برای نسل امروز و آینده کشورمان است و باید گام‌های اساسی در این زمینه برداشته شود.
به گزارش ایرنا، در کشور بیش از ۳۴‌هزار نفر مبتلا به ایدز ثبت شده است که از این تعداد ۱۶ یا ۱۷‌هزار نفر از مبتلایان تحت درمان مداوم قرار دارند ولی سایر این افراد درمانی انجام نداده‌اند یا تحت مراقبت مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری قرار ندارند.
به‌علت نبود سیستم غربالگری و مراجعه کردن افراد پر‌خطر شناسایی موارد جدید مبتلا به ویروس ایدز در کشور به کندی پیش مى‌رود و هر سه‌ماه یکبار حدود دو هزار مورد جدید شناسایی مى‌شود. تخمین زده مى‌شود بیش از ۶۶‌هزار مورد ابتلا به ویروس ایدز در کشور داشته باشیم. حداقل نیمى‌ از این تعداد از ابتلای خود اطلاعی ندارند یا اگر دارند آن را کتمان مى‌کنند. این افراد مى‌توانند با انجام مقاربت‌های جنسی با سایرین باعث انتقال عفوت HIV ‌شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی